Svaz pacientů se chce obrátit na ombudsmana kvůli dojezdům k lékařům

30.07.2012 16:06

Svaz pacientů ČR připomíná, že by se zásadní pravidla a zákony ve společnosti měly přijímat po diskusi se zástupci občanů a občanských sdružení. V západních evropských zemích se tak děje. Svaz se proto pozastavuje nad nařízením vlády o dojezdech k lékařům v časech, které jsou údajně vycucané z prstu. Kvůli tomu se chce obrátit na ombudsmana Pavla Varvařovského.

Svaz pacientů se chce obrátit na ombudsmana kvůli dojezdům k lékařům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Luboš Olejár

Svaz pacientů proto pořádá happeningy a okupuje budovu ministerstva zdravotnictví, aby upozornil na údajně nezákonný postup ministra Leoše Hegera (TOP 09). „Snad nebudeme muset svážet nemocné z nemocnic na ministerstvo zdravotnictví,“ doufá prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár.

Podle Lublaňské charty musí ČR brát v potaz hlas pacientů při reformě zdravotnictví 

Odvolává se také na Lublaňskou chartu z roku 1996, ve které se Česká republika zavázala s dalšími 48 státy, že hlas pacientů bude při reformě zdravotnictví stejně důležitý jako hlas odborníků nebo lékařů.

Pacientům a lékařům údajně nebyla předložena analýza, jak se dospělo k návrhům předloženým do nařízení vlády. Dojezd k lékaři je teď stanoven na 35 minut.

Svaz pacientů se proto rozhodl, že 15. srpna podá stížnost k veřejnému ochránci práv na nedemokratické chování politiků na ministerstvu zdravotnictví a na porušování mezinárodního dokumentu Lublaňská charta 1996.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Pomoc občanům

Vážený pane Jurečka, včera jste byl v Superdebatě na CNN Prima News, poraďte a odpovězte mi na otázku, jak mám s rodinou vyžít se 100 korunou na den? Bydlím v podnájmu, na vlastní byt nemám... Vydělávám minimální mzdu stejně jako partnerka....a do toho máme dítě. Pokud jste Muž na svém místě, odpoví...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schillerová počítala ztráty kvůli inflaci. Smál se jí Síkela, celá TOP 09 a další. Ale trapas! „Má to správně,“ přiznal Kalousek

21:54 Schillerová počítala ztráty kvůli inflaci. Smál se jí Síkela, celá TOP 09 a další. Ale trapas! „Má to správně,“ přiznal Kalousek

Někdejší ministryně financí Alena Schillerová (ANO) včera ve svém twitterovém příspěvku počítala, o …