Svému homosexuálnímu bratrovi darovala vajíčka, aby mohl mít dítě: Zakázala jsem si přemýšlet jako biologická matka

12. 4. 2019 20:02

Hostem moderátorky Emmy Smetana byla novinářka Radka Zítková, která darovala vajíčka pro náhradní matku, aby její bratr s manželem měli dítě. Pořad byl odvysílán na serveru DVTV.cz.

Svému homosexuálnímu bratrovi darovala vajíčka, aby mohl mít dítě: Zakázala jsem si přemýšlet jako biologická matka
Foto: pixabay.com
Popisek: Registrované partnerství - ilustrační foto

Světová média obletěl případ 61leté ženy, která se stala náhradní matkou pro dítě svého homosexuálního syna. S použitím vajíčka jeho sestry a spermií jeho partnera mu porodila dceru, sobě vnučku. „Mám pro to plné pochopení. Nevím, jestli bych zvládla tu její roli, neboť jsem byla dárkyně, ona náhradní matka,“ sdělila Zítková. „Je to samozřejmě trošku zvláštní situace, ale chápu, proč to udělala, chtěla pomoct svému synovi. Rozhodovala jsem se velmi podobně,“ sdělila Zítková, jež uvažovala i o tom být náhradní matkou. „Jsem ráda, že jsem to nemusela řešit, neboť nevím, jak bych se rozhodla,“ dodala.

„Určitě to není běžné, ale není to až tak výjimečné, jak nám to zní tady. A to myslím z víc pohledů,“ podotkla také Zítková, že náhradní matky jsou i v případě, kdy žena nechce být těhotná a nechá si dítě odnosit. 

  • Video najdete ZDE

Anketa

Věříte v úspěch nové pravicové strany Václava Klause?

80%
20%
hlasovalo: 15315 lidí
„U mě byl prvotní moment hodně impulzivní. Kluci se dlouho rozhodovali o tom, zda chtějí mít děti. Brali se před šesti lety v New Yorku, nejprve o tom nepřemýšleli. Následně se rozhodovali o náhradním mateřství i o adopci,“ sdělila Zítková. „Podle bráchy rozhodlo to, že jsem se nabídla,“ sdělila Zítková, že proto zvítězila volba náhradního mateřství. Vše pak proběhlo v Kanadě.

„Následně přišlo několik sérií otázek. Když jsem to nabídla, tak jsem nevěděla, jak to chodí. Nikdy jsem nevěděla, co to pro mě znamená, zdravotně. Psychicky jsem si nebyla jistá. Otázek bylo spousta. Od chvíle, kdy jsem to nabídla, do chvíle, než jsme to začali řešit, uplynul asi rok,“ podotkla Zítková, jež sama aktuálně své děti nemá.

„Byla jsem si docela jistá, že to ustojím. Mojí motivací bylo to, že jsem chtěla, aby měli kluci dítě. Neznala jsem v té době žádný pár, který by byl tak připravený na dítě. Od začátku jsem to brala tak, že budu teta. Zakázala jsem si přemýšlet, že jsem biologická matka,“ uvedla. Žena, která dítě donosila, je s ní v kontaktu stejně jako s oběma rodiči. „Vždy se na něj ptá, ale myslím si, že má největší radost z toho, že je malý v pořádku. Je jedna z nejsilnějších žen, jaké znám, a věděla, do čeho jde,“ dodala Zítková. Její bratr nyní plánuje se svým manželem druhé dítě. „Mě už nečeká hormonální léčba ani odběr vajíček, máme zamražená embrya. Mě se druhé dítě netýká,“ poznamenala. 

Dítě podle ní vnímá své dva tatínky. „Bude vědět o náhradní matce. Já mu to vždycky říkám a Sára mu to říká též, že jej nosila v bříšku,“ podotkla Zítková. Jí samotnou to s bratrem prý sblížilo. 

Na Česku se jí nelíbí, že by zde její bratři nebyli uznáni rovnoprávně jako rodiče. Vadí jí též, že by se zde nemohli vzít. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nová krize? Všichni se zadluží. Spouštěč už jede. Profesor Staněk šokoval, raději si sedněte

19:19 Nová krize? Všichni se zadluží. Spouštěč už jede. Profesor Staněk šokoval, raději si sedněte

Na webu Kupředu do minulosti proběhl nabitý rozhovor s profesorem Petrem Staňkem. Ten rozhodně divák…