Svět má za sebou novoroční oslavy, Paříž či Brusel bez ohňostrojů

01.01.2016 19:35

Svět má za sebou silvestrovské a novoroční oslavy, které prakticky všude provázela mimořádná bezpečnostní opatření vyvolaná obavami z možnosti teroristických útoků. Brusel či Paříž kupříkladu odvolaly tradiční ohňostroje. Oslavy v německém Mnichově zastínila hrozba bezprostředního teroristického atentátu, před nímž policie varovala krátce před silvestrovskou půlnocí.

Svět má za sebou novoroční oslavy, Paříž či Brusel bez ohňostrojů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ohňostroj

Na newyorském Times Square přihlíželo tradičnímu spouštění křišťálové koule o půlnoci více než milion lidí. Dva mrtvé a desítky zraněných kvůli neopatrnému užívání zábavní pyrotechniky si veselí vyžádalo v Polsku; mrtvého a stovky zraněných ze stejných příčin ohlásily Filipíny.

Ve francouzské metropoli, kde po listopadových atentátech panovala, stejně jako ve zbytku země zvýšená bezpečnostní opatření, nahradila ohňostroj pětiminutová světelná projekce na Vítězném oblouku. Show byla přenášena na obrazovky rozmístěné podél slavné třídy Champs-Élysées.

V Bruselu se navzdory napjaté bezpečnostní situaci pohybovalo v centru mnoho místních i turistů. Policie kontrolovala návštěvníky, kteří mířili na historické centrální náměstí Grand Place, informovala belgická média.

Půlnoc po odbití Big Benu oslavil také Londýn. Desítky tisíc lidí sledovaly z břehů Temže velkolepý ohňostroj u obřího vyhlídkového kola zvaného Londýnské oko. Přímo u řeky ale byli jen ti, kdo si předem koupili vstupenku, ostatní museli sledovat světelnou show z větší vzdálenosti. Podobně jako v Bruselu a Paříži byla i v britské metropoli znát silná policejní přítomnost, jen v centrálním Londýně bylo podle agentury DPA nasazeno 3000 policistů.

Největší silvestrovská oslava v Německu se konala v Berlíně mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem. Přišlo tam podle organizátorů několik stovek tisíc lidí. Před půlnočním ohňostrojem před nimi vystoupilo několik hudebních kapel. Oslavy se obešly bez větších incidentů, ale v nemocnicích muselo být ošetřeno 27 lidí. Dvě osoby však během silvestrovské noci přišly o život, když na různých místech skončily pod koly vlaků berlínského metra.

Dva mrtvé si vyžádaly silvestrovské a novoroční oslavy v Polsku, kde také záchranáři zaregistrovali tři desítky zraněných. Ve většině případů šlo o důsledky použití zábavní pyrotechniky. Polští hasiči přitom podle agentury DPA zasahovali u bezmála 2200 požárů, což představuje takřka dvojnásobek ve srovnání s přelomem let 2014/2015.

Více než milion lidí oslavil v noci na dnešek příchod Nového roku na newyorském náměstí Times Square. Oslavy se odehrály bez komplikací za bezprecedentních bezpečnostních opatření, napsala agentura Reuters.

Nejrozsáhlejší novoroční oslavy v největším městě Spojených států byly provázeny tradičním spuštěním křišťálové koule o půlnoci a také ohňostroji. Na Times Square i kolem náměstí bylo podle agentury AFP mobilizováno na 6000 policistů, což je nejvíc v historii kvůli akci tohoto druhu.

Velkolepé oslavy se konaly kupříkladu v brazilském Rio de Janeiru, kde lidé vyrazili sledovat ohňostroje na pláže v plavkách a s lahvemi šumivých vín v ruce. Podle AFP se jenom na slavné pláži Copacabana shromáždily dva miliony lidí, aby přihlíželi obří pyrotechnické přehlídce.

Rok 2016 přivítali i lidé v dalších velkoměstech amerického kontinentu. V centru Mexika přes 70 000 lidí slavilo Nový rok v doprovodu hudby populární folklorní kapely Los Tigres del Norte.

Nový rok už ve čtvrtek oslavily lidé v Asii, v Austrálii a na Novém Zélandu. Největší oslavy podle očekávání vypukly v australském Sydney, ke kterému se připojily například Tokio a Peking. V centru Dubaje zachvátil několik hodin před začátkem novoročních oslav luxusní hotel Address Downtown rozsáhlý požár, novoroční slavnost však neohrozil a o půlnoci místního času (čtvrtek 21:00 SEČ) se nad městem podle plánu rozzářil ohňostroj.

První přivítali nový rok obyvatelé Samoy

Silvestrovské oslavy na Filipínách za sebou zanechaly nejméně jednu oběť na životě a asi 380 zraněných, jakož i tisícovku vypálených chatrčí, a to navzdory lijáku a vládní kampani vybízející k větší opatrnosti při zacházení se zábavní pyrotechnikou. O život podle úřadů přišel opilý muž, který v Manile zažehl petardu s příznačným názvem „Sbohem Filipíny“ a strčil si ji do úst, kde explodovala. Mnoho Filipínců věří, že čím větší hluk nadělají rachejtle při zábavě, tím větší mají šanci zahnat smůlu. Nicméně počet raněných je zhruba poloviční oproti předchozímu Novému roku.

Na Slovensku server sme.sk informoval o sérii zranění při odpalování pyrotechniky především v Žilinském kraji. Slovenští zdravotníci byli navíc o silvestrovské noci povoláni k desítkám případů otrav alkoholem.

Jako první přivítali příchod roku 2016 obyvatelé Samoy a Vánočního ostrova v Tichomoří: díky časovému posunu se tak stalo ve čtvrtek v 11:00 SEČ. Nejdéle si naopak na novoroční přípitek počkali lidé na souostroví Americká Samoa, kde rok 2016 nastal až dnes ve 12:00 SEČ. O hodinu později vstoupily do nového roku i dva neobydlené tichomořské ostrovy – Bakerův a Howlandův.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bašta varuje: Nacismus, komunismus. A je to zpět. Liberální demokracie. Její stoupenci neuznávají výsledky voleb, ve kterých nevyhrají. Konspirační vidění světa plného nepřátelských agentů...

8:44 Bašta varuje: Nacismus, komunismus. A je to zpět. Liberální demokracie. Její stoupenci neuznávají výsledky voleb, ve kterých nevyhrají. Konspirační vidění světa plného nepřátelských agentů...

Demokracie s přívlastkem byla vždy diktaturou, píše ve svém komentáři pro První zprávy Jaroslav Bašt…