Člověka hned napadne, jestli čeští vědci v době celosvětové pandemie koronaviru zbytečně nehazardují se životy. "Vy děláte svou práci, vláda ji dělá a my ji potřebujeme dělat také. Risk jsme opravdu minimalizovali. Ostatně před sto lety lidé odjížděli do Antarktidy s tím, že se už nemusí vrátit. Těch případů bylo mnoho. Dneska je situace jiná a nemůžeme čekat na to, jak se situace ve světě vyvine. To nejcennější, co český antarktický program má, je kontinuita výzkumu. A pokud by nám jedna sezóna vypadla, je to špatně," sdělil ParlamentnímListům.cz vedoucí Českého antarktického výzkumného programu Daniel Nývlt. A jak by měla expedice probíhat?
Výprava v karanténě
Osmičlenný tým vědců a techniků odlétá z Prahy ve středu dopoledne. Několika lety přes Frankfurt, Madrid a Santiago de Chile bude směřovat do Punta Arenas, kam by měl dorazit o dva dny později. Ihned po příletu nastoupí čtrnáctidenní karanténu v hotelu, během níž bude dvakrát testován na Covid-19. Pouze negativní PCR testy mu umožní pokračovat na začátku ledna na palubě lodi Fuentealba až na stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse. Tam bude antarktické léto.
"Transportovat někoho v těžkém stavu s Covidem-19 z Antarktidy není vůbec jednoduché. Moc tam toho k dispozici nemáme, takže jsme ve spojení s jihoamerickou pevninou závislí na dopravě ostaních výzkumných stanic. Proto je nezbytná čtrnáctidenní karanténa, aby se vyloučila nákaza některého ze členů výpravy," vysvětlil Nývlt, který byl v Antarktidě už jedenáctkrát, ale letos nepojede, neboť má více povinností v Česku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský