Světový tisk píše ošklivě o Babišovi. Přizvali i Jiřího Pehe

7. 6. 2018 8:41

Zahraniční média se věnují včerejšímu jmenování Andreje Babiše premiérem a rozebírají zároveň jeho politické cíle a motivy. Zmiňují jeho údajný populismus, dotační podvod i závislost Agrofertu na Evropské unii.

Světový tisk píše ošklivě o Babišovi. Přizvali i Jiřího Pehe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše předsedou vlády. Již podruhé

Podle německého veřejnoprávního rozhlasu Deutsche Welle chce být Babiš uznáván na Západě, ale zároveň nechce přijít o podporu v Rusku. „Babiš je miliardář, euroskeptik, ale i příznivec Evropské unie, který se snaží podpořit prozápadní směřování země. Čelí obvinění z podvodu s dotacemi, což je důvod, proč s ním většina politických stran nechce spolupracovat,“ píše německé médium a označuje šéfa ANO také za populistu.

Fotogalerie: - Babišův druhý pokus

Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše před...
Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše před...
Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše před...
Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše před...
Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše před...
Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše před...

Anketa

Je dobře, že Zeman jmenoval Babiše znovu premiérem?

79%
21%
hlasovalo: 12063 lidí

„Babiš je nadějným studentem populismu, který často obviňuje Brusel. Například tvrdí, že Evropská unie podporuje extremismus. Poukazuje v této souvislosti na skutečnost, že uprchlické kvóty jsou důvodem, proč euroskeptici obhajují Czexit a narůstá kritika islámu. Mezitím Babiš označuje EU za skvělý projekt, který by prý rozhodně nechtěl opouštět,“ píše Deutsche Welle a připomíná také, že Babišův Agrofert dostává obrovské dotace z EU.

Včerejšímu jmenování Babiše premiérem se věnuje také server Euronews, který konstatuje, že šéf ANO nemá jistotu vytvoření fungující koalice. „O vstupu do společné vlády bude ČSSD hlasovat v referendu, jehož výsledky budou známy až za několik dní. Pokud koalice vznikne, bude mít pouze 93 hlasů ze 200 možných. Proto se bude muset spoléhat na podporu komunistů,“ uvádí Euronews a zmiňuje demonstraci na Václavském náměstí, kde se protestovalo proti Babišovi i Zemanovi.

Jak píše britský levicový deník Guardian, jmenováním Babiše ještě před referendem v ČSSD se snaží Miloš Zeman svoji bývalou stranu přimět ke kladnému rozhodnutí. „Využívá přitom hrozbu, že by mohlo ANO vládnout s SPD,“ cituje britský deník názor Jiřího Peheho a rovněž poukazuje na demonstraci na Václavském náměstí, jejíž účastníci si nepřejí vznik vlády podporované komunisty a navíc v čele s trestně stíhaným premiérem.

„Babiš jakékoli pochybení odmítá. V loňském roce dokonce hovořil o tom, že vyšetřování dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo bylo zahájeno na politickou objednávku,“ uvádí Guardian a dodává, že vedle koalice s ČSSD také ANO uvažovalo o společně vládě s SPD. „Vůdce této strany, Tomio Okamura, v loňském roce uspořádal v Praze konferenci, které se zúčastnili Marine Le Penová i Geert Wilders.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Polák dělal bordel, dostal přes držku. Feťák se pomočil, dealeři zdrhali, neutekli. Policisté v Hradci ukázali, jak zatočit s drogami. Slídili jsme na Hip Hop kempu

18:52 Polák dělal bordel, dostal přes držku. Feťák se pomočil, dealeři zdrhali, neutekli. Policisté v Hradci ukázali, jak zatočit s drogami. Slídili jsme na Hip Hop kempu

Festival Hip Hop Kemp, jehož 18. ročník se pomalu chýlí ke konci, čeká propad návštěvnosti zhruba na…