Svobodná Evropa a Hlas Ameriky vysílají o Zemanovi. S pomocí redaktorky Respektu

10. 1. 2018 10:15

Západní média v posledních dnech stále častěji zaměřují svoji pozornost k blížícím se prezidentským volbám v České republice. Zejména o hlavním favoritovi voleb Miloši Zemanovi nyní referuje Hlas Ameriky a Svobodná Evropa.

Svobodná Evropa a Hlas Ameriky vysílají o Zemanovi. S pomocí redaktorky Respektu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman přednesl Vánoční poselství z Lán
reklama

Hlas Ameriky předvídá, že Zeman v prvním kole zvítězí, ale druhé kolo pro něj tak snadné být nemusí. „Český prezident má sice omezené pravomoci, ale zastupuje například v zemi v zahraničí. Zeman svoji zemi nasměroval blíž k Číně a Rusku, zatímco západním spojencům České republiky věnuje mnohem méně pozornosti,“ uvádí Hlas Ameriky a zmiňuje také ostrou kritiku Zemana v oblasti migrace z muslimských zemí.

Anketa

Být dnes na místě poslanců: Vyslovili byste důvěru vládě Andreje Babiše?

82%
18%
hlasovalo: 9789 lidí

„Zeman tvrdí, že migrace zvyšuje bezpečnostní hrozby, a jeho zvolení by potvrdilo euroskeptické postoje většiny českých voličů, kteří rovněž odmítají přijímat migranty. Stávající prezident zcela jistě ovládne první kolo voleb, ale patrně nezíská přes 50 % a ve druhém kole se mu postaví silný soupeř. Zemanovi příliš nehraje do karet jeho podlomené zdraví, byť lékaři prohlašují, že mu žádný zásadní zdravotní problém v kandidatuře nebrání.“

Dále Hlas Ameriky odkazuje na web kdovyhrajevolby.cz, který kombinuje hlasování s kurzovými koeficienty. „Zeman by podle výsledků ze sedmého ledna získal 47,6 % , tedy o přibližně tři procenta více než jeho nejsilnější rival Jiří Drahoš, který byl v minulosti šéfem Akademie věd ČR,“ píše Hlas Ameriky a přidává Drahošovu citaci z rozhovoru pro DVTV, kde hovořil o nutnosti sjednotit zemi a místo s Čínou posilovat kontakty s NATO a EU.

Hlas Ameriky dále vypočítává skutečné či domnělé Zemanovy hříchy a změny postojů. „Zeman kdysi býval nadšeným eurofederalistou, ale nyní sympatizuje s euroskeptickými stranami jako KSČM a SPD. V uplynulých měsících prezident vyzval ke zrušení sankcí proti Rusku a postavil se proti mediálnímu mainstreamu a intelektuálním kruhům, které označuje za elitáře. To ostatně také přispělo ke zvýšení jeho popularity.“

Také Rádio Svobodná Evropa se soustředí zejména na Miloše Zemana, kterého popisuje jako „kontroverzní postavu“. „Zatímco jeho příznivci jej považují za přímočarého, moudrého politika, odpůrci jej mají za populistu s nebezpečnými proruskými postoji,“ píše se na webu Rádio Svobodná Evropa, který k Miloši Zemanovi publikoval i přibližně čtyřminutové video, které jej vykresluje jako největšího spojence Kremlu v Evropě.

Ve videu se objevují záběry ze Zemanova setkání s Vladimirem Putinem v Moskvě. Prostor k vyjádření dostává například redaktorka levicového magazínu Respekt Kateřina Šafaříková, která tvrdí, že v okolí prezidenta Zemana působí spoustu lidí nějakým způsobem provázaných s Ruskem. „Zeman je servilní či devótní vůči Rusku hlavně proto, že je zatím skrytý jasný finanční zájem,“ říká Šafaříková.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál Milionu chvilek. Nachytáni při činu, pak špatná výmluva. A už to jede

20:26 Skandál Milionu chvilek. Nachytáni při činu, pak špatná výmluva. A už to jede

Spolek Milion chvilek pro demokracii zahájil v úterý v Plzni první část ze série akcí pod názvem Šta…