Syrská armáda prý vytlačila IS z oblastí jižně od Halabu

4. 11. 2015 13:42

Syrské armádě se podařilo probojovat se v provincii Halab do oblastí, které několik týdnů ovládali radikálové z Islámského státu (IS). Oznámila to dnes syrská televize. Armádě pomáhá ruské letectvo, které na radikály podniká nálety. Vládní list Al-Vatan obvinil země, které jednají o řešení syrské krize, že požadavkem, aby do případných syrských voleb byla zapojena také diaspora, připravují pád současného režimu.

Syrská armáda prý vytlačila IS z oblastí jižně od Halabu
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

Rusko pomáhá vládě prezidenta Bašára Asada od konce září. Jeho letadla se zaměřují na radikály v západních a severních provinciích a vytvářejí tak podmínky pro pozemní operace armády.

Syrská televize oznámila, že se vojsku podařilo obnovit kontrolu nad trasou vedoucí z jihovýchodu do města Halab. Toto někdejší průmyslové centrum státu je od roku 2012 rozděleno na vládní a povstalecký sektor. Oblastí jižně od města se zmocnil IS. Podle úřadů je nyní silnice pod kontrolu vojska a bude zprovozněna ve čtvrtek.

Al-Vatan se vrátil k vídeňským jednáním, jichž se minulý týden zúčastnilo 17 států včetně hlavních spojenců Damašku, Ruska a Íránu. V závěrečném prohlášení se účastníci shodli, že je třeba zahájit předání moci a že na toto přechodné období bude dohlížet OSN. Má Sýrii dovést k volbám a podle dokumentu by v nich měli mít právo účasti "všichni Syřané včetně těch v diaspoře".

Podle listu se některé kruhy v cizině snaží zasáhnout do toho, kdo bude stát v čele Sýrie v budoucnu tím, že prosazují zapojení opozičních představitelů do přechodné vlády a lidí z diaspory do voleb.

Kdyby volili i uprchlí Syřané, Asad by padl

Podle egyptského listu Al-Ahrám klauzuli o volební účasti prosadily do prohlášení USA. Odborníci tvrdí, že Rusové a Íránci ale takové uspořádání voleb nepřipustí. Podle analytiků by účast milionů uprchlých Syřanů znamenala pád Asadova režimu a vítězství kandidátů podporovaných islamistickým Muslimským bratrstvem. Syřané naposledy volili loni v prezidentských volbách, v nichž Asad s více než 88 procenty hlasů obhájil svou funkci. Syřané žijící v cizině většinou nehlasovali. Volilo se navíc jenom v oblastech kontrolovaných vládou a v cizině jen na ambasádách několika zemí, které se Sýrií nepřerušily vztahy. Patří k nim také ČR, kde se k volbě zaregistrovalo přes 300 Syřanů.

Opozice tyto volby označila za frašku. Její představitelé se dali slyšet, že odmítají nové volby pořádané za obdobných podmínek. Syrský analytik Basám abú Abdalláh, který je blízký režimu, řekl, že pořádat volby v táborech, v nichž žije v okolních zemích několik milionů syrských uprchlíků, by odporovalo ústavě. Podle ní je možné volby pořádat jenom na velvyslanectvích, tedy na místech spadajících pod kontrolu Sýrie. Voliči prý navíc musejí "mít doklady, kterými prokážou, že nejsou napojeni na teroristy, nedopustili se trestného činu a nebyli za něj nikdy trestáni".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

20:02 Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

Česká televize v přímém přenosu odvysílala rozlučku s kariérou tenisty Radka Štěpánka. Té se účastni…