Syrští sirotci se v Řecku zatím nenašli, informuje ministr Petříček

11.05.2019 8:23

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) v rozhovoru pro Novinky.cz mluvil o syrských sirotcích, o jejichž přijetí se snažila lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová. Podle Petříčka se zatím padesát syrských sirotků v Řecku nenašlo.

Syrští sirotci se v Řecku zatím nenašli, informuje ministr Petříček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Tomáš Petříček
reklama

Petříček v rozhovoru zopakoval, že Česko je schopné se o sirotky postarat. Uvedl, že je pro děti lepší, když budou vyrůstat v naší vlasti než v uprchlických táborech pod vlivem radikálů. Co je však problémem, je to, že sirotci zatím nebyli v Řecku nalezeni. „Pro mě je důležité, abychom se postavili čelem k dětem, které jsou postižené válkou a mají status uprchlíka. Je rozdíl mezi nelegálním migrantem, který odchází jen proto, že chce jít za lepším, a uprchlíkem podle mezinárodního statusu, který utíká proto, že je ohrožen na životě. I to jsme si připomínali v souvislosti s kindertransporty. Myslím, že kdyby děti neodjely do Británie, tak velká část z nich by válku nepřežila,“ uvedl Petříček.

Původní text ZDE.

Anketa

Jaký máte vztah k německému národu?

13%
68%
hlasovalo: 13176 lidí
Podle jeho slov bychom vskutku měli vůči takovýmto lidem projevit solidaritu a dělat to, co je v jejich nejlepším zájmu. „Postavit se k tomu čelem a neříkat, že se ve světě nic neděje. Těch konfliktů i v našem okolí je celá řada. Jeden z nejbližších je na Ukrajině, kde se také snažíme pomáhat – třeba tím, že organizujeme tábory v zemi tak, aby alespoň na chvíli mohly děti odjet z těch konfliktních zón. Jestli se nepletu, tak je to asi druhý nebo třetí rok a na aktuální projekt dáváme asi pět milionů korun,“ podotkl Petříček. Co se týče Řecka, tam se čeká na odpověď ze strany řeckých úřadů. „Bez součinnosti řeckých úřadů se ta věc řešit nedá. Pokud je najdou, tak myslím, že naše společnost je schopná se o ně postarat,“ dodal. Závěrem tohoto tématu pak Petříček uvedl, že je zřejmé, že migrační vlna v Evropě je pod kontrolou. „Nemyslím si, že nám hrozí bezprostřední riziko. Naše vláda pracuje i na tom, abychom takovým hrozbám předcházeli,“ uvedl. 

Česká republika letos slaví 15 let výročí od vstupu do Evropské unie. „Slogan diktát EU znamená, jako že si diktujeme něco sami sobě? My jsme součástí EU a my jsme EU a my se podílíme na těch rozhodováních. Za 15 let jsme se naučili, jak prosadit svoje. Třeba v oblasti obchodu a průmyslu jsme si prosadili reálnější postoje,“ zmínil Petříček, podle nějž bychom měli v Evropské unii dotáhnout rozdělané věci. „Nepotřebujeme více Evropy, ale Evropu, aby fungovala pro lidi. Je zásadní, že sedíme za jedním stolem s těmi velkými a můžeme ovlivňovat ty priority,“ uzavřel se slovy o tom, že dvourychlostní Evropa je pro Česko naprosto nevýhodná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

18:00 Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

Spisovatel a bývalý senátor Jaromír Štětina na twitteru osočil předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou-…