TOP 09 nevzkvétá, uvedl Czernin a představil své cíle

24.11.2019 10:01

Delegáti pražského sněmu opoziční TOP 09 dnes volili nového předsedu. Senátor a dosavadní řadový místopředseda Tomáš Czernin v kandidátském vystoupení uvedl, že strana nevzkvétá a přešlapuje na místě. Představil svůj program, chce taky stínové ministry. Delegátům slíbil, že TOP 09 dovede k úspěchu. Druhou kandidátkou do čela strany byla poslankyně a dosavadní první místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová, která do strany přizvala mladé lidi a mimo jiné zdůraznila důležitost připojení ČR k eurozóně.

TOP 09 nevzkvétá, uvedl Czernin a představil své cíle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Czernin
reklama

„Naše strana nevzkvétá,“ řekl Czernin, čímž napodobil slova prezidenta Václava Havla v jeho prvním novoročním projevu o tehdejším Československu. TOP 09 se podle Czernina nedaří prosazovat z opozice svůj dobrý program. „Máme pocit, že naše práce nemá cenu a lidé nám nenaslouchají,“ uvedl.

Jeho klíčovými tématy by byly, jak uvedl, ochrana klimatu a přírodních zdrojů, bezpečnost včetně ochrany demokracie a lidských práv po celém světě, vzdělání, věda a výzkum a podpora podnikatelů. „Připravíme důchodovou reformu a reformu zdravotnictví,“ řekl Czernin. TOP 09 bude podle něho i garantem solidnosti členství Česka v EU.

Czernin chce sestavit tým odborníků z řad TOP 09, kteří by představovali stínovou vládu. „Máme skvělý program a skvělé lidi,“ řekl. Volební potenciál TOP 09 se podle Czernina pohybuje v dvouciferných číslech, chtěl by ho dosáhnout. Nyní průzkumy přisuzují TOP 09 kolem pěti procent hlasů, což je hranice vstupu do Sněmovny.

Pekarová Adamová, která se k řečnickému pultíku postavila po Czerninovi, uvedla, že jí udělalo radost, jak se v poslední době probudila občanská společnost. Zmínila protivládní demonstrace na Letné. Mladé lidi, kterým jsou vlastní hodnoty sametové revoluce, vyzvala, aby rozšířili řady TOP 09. „Přidejte se k nám, jste vítáni,“ vzkázala jim.

Česká republika podle ní zlenivěla, a to hlavně v tom, že si přestala klást vyšší mety a cíle, které jsou přitom základem odpovědné politiky. Jednou z dalších takových met je pro Pekarovou Adamovou vstup do eurozóny.

„Připojení k eurozóně je posledním krokem, abychom se stali plnohodnotným členem elitního klubu EU,“ zdůraznila. Euro je podle ní další pojistkou proti snahám zavléct ČR „opět někam na východ“.

Česko podle dosavadní první místopředsedkyně TOP 09 zaspalo v otázce kvalitního vzdělávání. Další z klíčových témat, která by podle ní strana měla prosazovat, jsou vědecké názory a apely ohledně životního prostředí. TOP 09 by se měla stát vedoucí silou v ochraně přírodních zdrojů, dodala. „TOP 09 má cíl. Společně nejenže vydržíme, ale našeho cíle dosáhneme. My to dáme,“ řekla v závěru svého projevu. Delegáti sněmu ji odměnili potleskem podobně dlouhým, jaký předtím věnovali Czerninovi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlé: „Smrt Zemana.“ Řeči, kterými končí i pieta za covid

7:50 Zlé: „Smrt Zemana.“ Řeči, kterými končí i pieta za covid

Včerejší akce na Pražském hradě se stala terčem kritiky. Vadily zejména plastové kelímky, ve kterých…