TOP 09 obvinila ODS z kmotrovství. Reakce přišla záhy

11. 5. 2012 6:47

TOP 09 a Starostové představili na tiskové konferenci své kandidáty na hejtmany do letošních podzimních krajských voleb. TOP 09 si rýpla do ODS s tím, že na krajích, kde je v koalici ČSSD bují klientelistické a kmotrovské struktury.

TOP 09 obvinila ODS z kmotrovství. Reakce přišla záhy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík
reklama

„Spolupráce mezi TOP 09 a Starosty a nezávislými se osvědčila. Rozhodli jsme se v té spolupráci pokračovat a rozhodli jsme se dát k dispozici své nejlepší starosty k tomu, aby se naše kraje změnily,“ řekl lídr Starostů a nezávislých Petr Gazdík.

Podle něj se možní budoucí hejtmani budou snažit rozbít v některých krajích velké koalice ODS a ČSSD a zamezit klientelistickým vazbám. „Jsme připraveni jako koalice masivně zveřejňovat dění v kraji, veškeré smlouvy, zvýšit transparentnost. Budeme v krajských volbách bojovat proti privatizace veřejné moci,“ řekl Gazdík.

Kandidátka na hejtmanku v Ústeckém kraji Karola Hasová hovořila v podobném smyslu, že Ústecko získalo pověst „kmotrovského“ kraje.

Do Senátu spolu ne

ParlamentníListy.cz oslovila představitele ODS v regionech, kde jsou občanští demokraté v koalici se sociálními demokraty, zda vyjádření na tiskovce neberou jako útok koaličního partnera a zda taková prohlášení nemohou narušit koaliční spolupráci na vládní úrovni či potenciální spolupráci ODS a TOP 09 po krajských volbách na úrovni krajů.

TOP 09 již nedávno odmítla nabídku ODS na možnost společných kandidátů do Senátu. Prý panují pochybnosti o míře, ve které v regionálních organizacích občanské demokracie převládají klientelistické vazby, které nedovolují o takové nabídce vážně jednat, byť strana nepochybuje o dobré vůli vedení občanských demokratů.

Ekonomičtí šíbři a podivné kauzy

Proti vyjádření TOP 09 na představení kandidátů na hejtmany se v reakci pro ParlamentníListy.cz ohradil senátor Tomáš Jirsa, který je kandidátem na hejtmana ODS v Jihočeském kraji.

„Termín kmotrovství je zástupný a nemá žádný obsah . Jestliže jej dnes používá TOP 09 jde bezpochyby o snahu přiživit se v kampani na úkor koaličního partnera. Zejména mne unavuje inflace používání tohoto termínu, který používá kde kdo a všechno možné. A je chucpe, když tento termín používají ekonomičtí šíbři, kteří byli v minulosti spojováni s množstvím podezřelých kauz spojených s miliardovými státními ztrátami. A kteří vyjednávali koalice nejen s ČSSD, ale i podporu u KSČM,“ rýpnul si Jirsa do prvního místopředsedy TOP Miroslava Kalouska, aniž by ho přímo jmenoval. Kalousek totiž po volbách v roce 2006 podpořil ještě jako předseda KDU-ČSL koalici s ČSSD za tiché podpory komunistů.

„Strana, která dnes ústy svých poslanců říká důchodcům, že se musí uskrovnit, protože jsou na chudobu zvyklí, by si měla raději zamést před vlastním prahem. Navíc je legrační, že chce TOP 09 bojovat proti koalicím ODS s ČSSD, když je sama v koalici s ČSSD například v Českých Budějovicích,“ dodal senátor Jirsa.

Jirsa je starostou města Hluboká a místostarostu mu dělá člen Výkoné rady ODS Pavel Dlouhý, kterého média označují za jihočeského „kmotra“. Dlouhodobě se hovoří o konfliktních zájmech v jižních Čechách mezi Dlouhým na jedné straně a Kalouskem a předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem na straně druhé. Nyní státní úřady prověřují, zda miliony na účtu manželky Dlouhého jsou legálního původu.

Prázdné plky a mediální triky

Proti Topce se ohradil i bývalý jihočeský hejtman a zastupitel Jihočeského kraje Jan Zahradník. „Já si myslím, že se ze strany Topky jedná o útok na koaličního partnera. Termín kmotrovství, který používají, je takový prázdný termín, lze říci i zlovolný a především nadužívaný termín. TOP 09 jako strana, která označuje důchodce jako lidi, kteří jsou zvyklí na chudobu a tak dokážou lépe snášet škrty ministra TOP 09, by si především měla zamést před vlastním prahem, a ne útočit na svého koaličního partnera zejména v době, kdy nedávno byla pevnost koalice vystavena těžké zkoušce. Podobné útoky nyní rozhodně nejsou na místě,“ řekl redakci Zahradník.

"Tož na něco se musí voliči získat. Jak to popisujete, mohou se najednou negativně vymezit proti oběma stranám. To bývá před volbami často používaná strategie. Jestli se Topce nelíbí koalice s ČSSD, pak by do ní zřejmě sami nikdy nešli. Asi mají nějakou specielní představu o výsledku voleb, a také o svém významu po nich. To se opravdu teprve uvidí," reagoval bývalý europoslanec a místopředseda jihočeské ODS Jaroslav Zvěřina.

Své řekl k tiskovce topky i první náměstek hejtmana Zlínského kraje a šéf ODS v tomto regionu Libor Lukáš.

„Není vhodné míchat dohromady regionální a celostátní úroveň politiky, jako není vhodné míchat jablka a hrušky. Naši političtí konkurenti nemají zajisté žádné podstatnější sdělení pro voliče, tak si jej chtějí vyprefabrikovat na vymezování se za každou cenu a na kritice práce ODS, kterou vykonáváme pro rozvoj kraje. Bylo by moc fajn, kdyby také oni aktivně pracovali, namísto planých unavujících plků a marketingových triků. Více viditelné a tvořivé práce by bylo pro kraj lepší než sebelíbivější slova,“ míní Libor Lukáš.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

8:13 Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

TÝDEN V MÉDIÍCH Kde bere člověk, který se nazývá teologem, odbornou kompetenci k tomu posuzovat komp…