Ta nedůležitá aliance jménem NATO může už jen vřískat a plakat. Zde je vysvětlení, proč Západ ve vztahu k Rusku propadá hysterii

12.05.2015 20:31

Na serveru War and peace si kladou otázku, proč se vlastně NATO bojí Ruska. Za vším je prý třeba hledat boj o přírodní zdroje. USA by prý chtěly kontrolovat další a další zdroje, ale Rusko na Ukrajině jasně vymezilo červenou čáru, přes kterou NATO nepustí. Pokud by ale k nějakému konfliktu došlo, Američané by za Evropu nebojovali. Pentagon prý ví, že by byl Moskvou rozdrcen.

Ta nedůležitá aliance jménem NATO může už jen vřískat a plakat. Zde je vysvětlení, proč Západ ve vztahu k Rusku propadá hysterii
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Průvod ke dni národní jednoty v Moskvě. Zúčastnilo se ho pětasedmdesát tisíc lidí

„Jen blázni věří, že Washington bude riskovat americké životy kvůli Ukrajině, nebo dokonce i kvůli Polsku. Přesto se podíváme o několik kroků napřed. Pokud někdy dojde na nemyslitelnou válku mezi NATO a Ruskem na Ukrajině, ruské vojenské kruhy jsou si jisté konvenční a jadernou převahou na moři a na zemi. A Pentagon to ví. Rusko by NATO rozcupovalo na kousky během několika hodin. A pak by přišla drsná volba pro Washington: přijmout potupnou prohru, nebo eskalovat napětí na úroveň použití taktických jaderných zbraní?,“ ptá se autor.

Rusové podle autora mají dost sil, aby Západ odrazili, ale prý by byli raději, kdyby to nemuseli dělat. Navíc svou převahu nedemonstrují, nemají to zapotřebí, ačkoli údajně vážně jsou napřed co do vyspělosti zbraní. Jak se to stalo? Zatímco se NATO trápilo v Iráku a Afghánistánu, Rusko modernizovalo své zbrojní systémy. Ruská vojenská doktrína je ale podle něj čistě obranná, takže se Západ nemá čeho bát, pokud nic nerozpoutá.

Celý text najdete zde

Cílem Spojených států je prý udržení nadvlády nad světovými oceány, kteroužto úlohu převzaly vlastně hned od tří někdejších mocností, především Velké Británie, ale také Francie a Německa. Tuto nadvládu ohrožují Čína a Rusko, takže Američané budou chtít využít Japonsko k oslabení Číny a Německo k oslabení Ruska. Tento plán by ale mohla narušit jedna věc.

„Nebo spíše bylo – přesně do chvíle, kdy Peking spustil „novou hedvábnou stezku“, což v podstatě znamená propojení celé Eurasie vysokorychlostní železnicí. Nejenže její spuštění povede ke vzniku obchodní bonanzy. Je to výhra pro všechny – kromě toho, kdo kontroluje oceány. V tomto procesu je totiž dopravovaná tonáž přesouvána z moře na souš,“ upozorňuje autor.

Rusko  má kontrolu nad svým územím. Po ekonomické spolupráci s Čínou obě mocnosti posílí a proti nim bude stát jen eurem oslabená a fakticky ekonomicky chřadnoucí Evropa. Spojené státy stojící v čele NATO pak budou moci jen plakat. „A co se týká dávno už nedůležité aliance jménem NATO, ta může jen vřískat a plakat, plakat a plakat,“ přesně těmito slovy svou úvahu uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …