Tady jsou jasná slova Putina po skončení mírového jednání. A ruský opozičník k tomu doplnil štiplavou poznámku

12.02.2015 11:27 | Zprávy

Ruský prezident Vladimir Putin po mnohahodinovém jednání se svými protějšky z Ukrajiny, Francie a Německa oznámil, že došlo k dohodě o uzavření nového příměří na východě Ukrajiny mezi vládními silami a proruskými separatisty, které by mělo začít platit v noci ze čtrnáctého na patnáctého února. Zcela spokojeni ale s výsledky jednání nejsou ani proruští povstalci, ani ukrajinský prezident Petro Porošenko. Probíhající jednání oglosoval i ruský opozičník Garry Kasparov.

Tady jsou jasná slova Putina po skončení mírového jednání. A ruský opozičník k tomu doplnil štiplavou poznámku
Foto: kremlin.ru
Popisek: Summit v Minsku (zleva: běloruský prezident Lukašenko, ruský prezident Putin, německá kancléřka Merkelová, francouzský prezident Holland, ukrajinský prezident Porošenko)

Putin na tiskové konferenci rovněž oznámil, že by Ukrajina měla podniknout ústavní reformu, která zakotví práva obyvatel Donbasu. A vybídl znepřátelené strany ke zdrženlivosti, k ukončení krveprolití a k zahájení politického dialogu. Dohoda dle ruského prezidenta také předpokládá stažení těžké techniky z frontové linie, která byla stanovena loňský rok rovněž na jednáních v běloruském Minsku.

Proruští povstalci ani prezident Petro Porošenko zcela spokojení s výsledky jednání nejsou. Kyjevu podle zdroje agentury RIA Novosti nevyhovuje ruský návrh na vytyčení demarkační linie mezi znepřátelenými stranami, ani návrh na postavení povstaleckých republik. Prezident Petro Porošenko vyloučil, že by došlo k jakékoliv dohodě o autonomii pro Donbas nebo o federalizaci Ukrajiny. Potvrdil ale, že by mělo dojít ke stažení cizích vojsk z Ukrajiny a výměně válečných zajatců, včetně v Rusku zadržované pilotky Savčenkové. Separatisté podle agentury Reuters požadují stažení ukrajinských sil z města Děbalceva, představujícího důležitý železniční uzel na trase mezi hlavními povstaleckými baštami Doněckem a Luhanskem.

Dopoledne průběh minských jednání okomentoval na sociální síti Twitter ruský opoziční aktivista Garry Kasparov. "Říkají, že se v Minsku shodli na 80 %. Předpokládám, že těch zbylých 20 % je 20 % Ukrajiny," ironicky podotkl Kasparov.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: luš

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…