Tady ne a tady taky ne. Babiš spláče: Koalice bez ANO se množí

06.10.2020 10:11

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš po krajských volbách oznámil, že má z jejich výsledků velkou radost. Hned v 10 krajích totiž jeho hnutí získalo nejvíc hlasů a zvítězilo. Celorepublikově se ANO mohlo pochlubit výsledkem přes 20 procent hlasů voličů. Jenže i přes toto jasné vítězství nakonec hnutí ANO skončí v řadě krajů v opozici. Stane se tak v kraji Libereckém, Jihomoravském i v mnoha dalších.

Tady ne a tady taky ne. Babiš spláče: Koalice bez ANO se množí
Foto: reprofoto: vysílání ČT24
Popisek: Andrej Babiš.
reklama

Na první pohled může být Andrej Babiš se svými volebními výsledky spokojen. Ale druhý pohled už mu může na tváři prohloubit několik vrásek.

V největším kraji v republice, ve Středočeském kraji, skončilo hnutí ANO až třetí a nová koalice dává najevo, že s končící hejtmankou za ANO Jaroslavou Pokornou Jermanovou nechce mít nic společného.

V Libereckém kraji zvítězili Starostové pro Liberecký kraj v čele s Martinem Půtou. Ten mohl vytvořit koalici s druhým hnutím ANO, ale dal přednost koalici s ODS a s Piráty. Česká televizi informovala o tom, že tato tříčlenná koalice je již dojednána.

V Pardubickém kraji bylo krátce po volbách oznámeno, že bude pokračovat staronová koalice v čele s hejtmanem ČSSD Martinem Netolickým. ANO tak i tady končí v opozici. V sousedním Královéhradeckém kraji, což je po Libereckém a Středočeském třetí kraj, kde ANO nevyhrálo, povede kraj koalice v čele s hejtmanem Martinem Červíčkem z ODS. ANO znovu skončí v opozici.

Totéž platí o Jihočeském kraji, kde se také jednalo o koalici bez hnutí ANO. Platí to i o kraji Jihomoravském. Dosavadní hejtman Bohumil Šimek za hnutí ANO v ČT poznamenal, že je v poslední době asi běžné přecházet vítězné ANO, takže i tady Babišovo uskupení končí v opozici.

Taktéž v Olomouckém kraji podle ČTK začala jednání o koalici bez vítězného ANO. Na druhém místě zde skončili Piráti a STAN,

Podle serveru Hlídací pes.org může nakonec ANO skončit v opozici i v kraji Ústeckém.

Na Vysočině zvítězilo hnutí ANO, ale na post hejtmana si tu podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše pomýšlí i tato strana.

Pokud se všechna tato jednání završí vznikem koalic bez účasti ANO, bude jasné, že Babiš může opravdu slavit jen hejtmanský post v Moravskoslezském kraji, kde s přehledem zvítězil Ivo Vondrák a již domluvil koalici.

V Karlovarském kraji, kde se jedná o koalici s účastí hnutí ANO, v Plzeňském kraji, kde jednání probíhají a ve Zlínském kraji, kde se strany chtějí spojit proti projektu dosavadního hejtmana za KDU-ČSL Jiřího Čunka. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Velký úspěch!“ Bartošek slaví, Rusko a Čína vyhnány z Dukovan

19:24 „Velký úspěch!“ Bartošek slaví, Rusko a Čína vyhnány z Dukovan

Poslanecká sněmovna dnes rozhodla, že stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci v…