Tajemné výsledky testování na virus. Ministerstvo je prý neříká vůbec nikomu, Hamáčka prý odbyl osobně Prymula

27.04.2020 17:31

Ministerstvo zdravotnictví tají výsledky z plošného testování na koronavirus nejen před veřejností, ale i před státními úřady. Tvrdí to web Neovlivní. Dle jejich zdrojů nebyl potvrzen ani jeden pozitivní nález. Může to prý znamenat chybné testery či to, že v naší zemi nákaza prakticky nebyla. „Na testování se v první den dostavili hlavně senioři, kteří byli nyní dlouhé týdny izolovaní, tudíž u nich byla pravděpodobnost pozitivního výsledku minimální,“ nabídla redakce další vysvětlení. Co se před námi tají?

Tajemné výsledky testování na virus. Ministerstvo je prý neříká vůbec nikomu, Hamáčka prý odbyl osobně Prymula
Foto: Repro ČT24
Popisek: Páteční tisková konference po jednání vlády
reklama

Na serveru Neovlivní.cz vyšel článek, který se týká informací o výsledku plošného testování na koronavirus. Ministerstvo zdravotnictví totiž, dle redakce, drží monopol na všechna data a tají je jak před veřejností, tak před dalšími státními úřady. Anonymní zdroj uvedl, že za první den plošného testování na nákazu covid-19, které se provádí, aby přineslo informace o tzv. kolektivní imunitě ve společnosti, nebyl potvrzen ani jeden pozitivní nález na nemoc, ačkoliv testovaných byly tisíce.

Celý článek ZDE

Anketa

Pokud jde o koronavirus: Myslíte, že to nejhorší je už za námi?

14%
86%
hlasovalo: 10692 lidí

V pátek se na výsledky testování měl zeptat Jan Hamáček, šéf krizového štábu, právě během jeho konání. Prý však dostal ze strany Ministerstva zdravotnictví obecnou informaci. „Prymula mu řekl, že těch pozitivních je zatím málo. Žádné číslo nepadlo,“ potvrdil investigativnímu webu člen krizového štábu. Na dotaz redakce Hamáček zareagoval esemeskou, že údaj neví, jelikož to dělá resort zdravotnictví.

V článku se dále zamýšleli nad tím, jaké příčiny by mělo to, kdyby se potvrdilo, že opravdu žádné pozitivní nálezy ve čtvrtek nebyly. „Na testování se v první den dostavili hlavně senioři, kteří byli nyní dlouhé týdny izolovaní, tudíž u nich byla pravděpodobnost pozitivního výsledku minimální. Výsledek prvního dne testování má tedy také minimální vypovídací hodnotu,“ uvedl server první možnost. Dále je prý možné to, že použité testy jsou chybné, či nákaza koronavirem se v zemi téměř neobjevila.

Více tedy prý řeknou čísla dalších během následujících dní. Ty údaje však prý jsou opět tajné, jak upozornili Neovlivni.cz. „Ministerstvo zdravotnictví sice pravidelně informuje o plošném testování, jak testy dopadly, to ale tají. Zatím tedy víme jen to, že podle oficiálních údajů Vojtěchova resortu bylo za tři dny na všech testovacích místech vyšetřeno 12.113 osob z plánovaných 27.000,“ dodali.

Hamáček však není jediný, kdo nemůže data prohlédnout. Stěžují si i lidé z armády či právě z resortu vnitra, kteří se na boji s koronavirem podílejí. „Je s tím problém. V podstatě máme od nich ta samá data, která prezentují veřejnosti. Nic víc. Takže když potřebujeme modelovat nějakou situaci, děláme si to sami a vycházíme jen z toho, co nám dají,“ přiznal redakci vysoce postavený úředník Ministerstva obrany.

Ministerstvo zdravotnictví své tajnosti obhajuje tím, že jeho informační systém prý obsahuje vysoce citlivá osobní data lidí. Zákon říká, že správcem systému je Ministerstvo zdravotnictví, respektive útvar hlavní hygieničky. Slibuje ale, že alespoň část se pokusí vládním úřadům a akademikům otevřít.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jágr není nejostřejší tužka v penále.“ Pavel Novotný ho urazil za očkování

14:37 „Jágr není nejostřejší tužka v penále.“ Pavel Novotný ho urazil za očkování

Pavel Novotný si myslí, že Jaromír Jágr není nejostřejší tužka v penále. Starostovi Řeporyjí vadí to…