Tajný plán o Ukrajině. Putin a Merkelová prý už mají tuto dohodu

31.07.2014 12:15

Britský deník The Independent získal informace o tajné dohodě k vyřešení ukrajinské krize, která se má rodit v nejvyšších patrech světové politiky. Konkrétně mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a německou kancléřkou Angelou Merkel, kteří prý mají chystat plán, jenž se dá stručně nazvat „země za plyn“.

Tajný plán o Ukrajině. Putin a Merkelová prý už mají tuto dohodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová
reklama

Plán, který má zajistit ukončení krize na Ukrajině, má vycházet ze dvou hlavních ambicí. Tou první je stabilizace hranic Ukrajiny a zajištění hospodářské podpory pro tuto těžce zkoušenou zemi. Zejména má jít o nové energetické dohody, které by zajistily bezpečný průchod plynu přes ukrajinské území.

Druhým bodem dohody, pro kancléřku Merkel prý stále velmi problematickým, je uznání anexe Krymu ze strany mezinárodního společenství. To může být problém zejména na úrovni OSN, kde řadě zemí tento precedent leží v žaludku. Zejména USA a Velká Británie s tím prý mají velký problém.

První část plánu vyžaduje, aby Rusko přestalo podporovat protivládní separatisty. Výměnou jim má být garantována určitá míra autonomie na Kyjevu. Zároveň by ukrajinský prezident Porošenko měl odmítnout vstup země do NATO. Na oplátku by prezident Putin přestal blokovat sbližování Ukrajiny a EU.

Ukrajině by měl být od ruského koncernu Gazprom nabídnut nový kontrakt na dodávky plynu. V současnosti totiž žádná smlouva neplatí a dodávky na Ukrajinu jsou naprosto minimální. Pro příští zimu by docela určitě nestačily, což by zemi ještě více zruinovalo. Součástí by měla být i kompenzace v řádu miliard dolarů, kterou by Rusko zaplatilo Ukrajině jako „ušlý zisk“ z nájmu za anektované přístavy na Krymu.

Tyto plány byly téměř hotové již dříve. Odsunulo je však sestřelení malajsijského letadla nad východní Ukrajinou. Podle zákulisních informací by však po vyšetřování měla být jednání obnovena a německý mírový plán oprášen.

Ukrajinský prezident Porošenko má údajně zájem především na sbližování s EU, o které usiloval už jako člen vlády Julije Tymošenko. Obchodní sbližování je též prioritou Německa. To má zájem na dobrých vztazích jak s Ukrajinou, tak s Ruskem, s nímž vedla sbližování právě současná kancléřka Angela Merkel.

Řada německých firem má v Rusku významné aktivity. A nejspíš i proto se kancléřka Merkel až do sestřelení letadla velmi zdrženlivě stavěla k sankcím proti Rusku. Zájmy na obchodních vztazích s Ruskem má ale například i londýnská City. Právě proto se dá očekávat, že budou na nejvyšší úrovni pokračovat jednání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak pozor. Rychetský prý chystá zásadní zásah do voleb. Něco jako v roce 2009

20:40 Tak pozor. Rychetský prý chystá zásadní zásah do voleb. Něco jako v roce 2009

Do podzimních sněmovních voleb zbývá více než osm měsíců a do té doby může přijít nejedno překvapení…