Tak co, Babiši? EU zase straší uprchlickými kvótami

09.06.2020 8:36

Když někdejší předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přišel s nápadem na mechanismus povinných kvót na přerozdělování migrantů po členských státech EU, tvrdě narazil. Narazil především na odpor České republiky a Maďarska. Teď už je předsedkyní Evropské komise bývalá německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová a ta to s kvótami chce zkusit znovu. A znovu narazí na odpor Česka.

Tak co, Babiši? EU zase straší uprchlickými kvótami
Foto: thinkstock.com
Popisek: Uprchlíci z Afriky, ilustrační foto
reklama

Podle informací ČTK chce Evropská komise vedená Ursulou von der Leyenovou otevřít otázku azylové politiky EU a v jejím rámci i otázku povinných kvót na přerozdělování migrantů. Komise prý chtěla tento návrh představit už v březnu, ale koronavirus všechno poněkud zbrzdil.

Anketa

Měl by být odvolán radní ČT Zdeněk Šarapatka?

97%
3%
hlasovalo: 9984 lidí

V pracovní verzi nového modelu azylové politiky jsou povinné kvóty obsaženy.

Zástupci vlád Itálie, Španělska, Řecka, Kypru a Malty proto minulý čtvrtek poslali unijním orgánům návrh, v němž volají po zavedení ‚mechanismu povinného přerozdělování‘ migrantů mezi všechny členské státy. Státy EU by si podle dvoustránkového dokumentu popisujícího představu těchto zemí měly mezi sebe rozdělit jak lidi, kteří jako žadatelé o azyl přijdou přes pozemní hranice, tak osoby zachráněné na moři. Jihoevropské země rovněž chtějí změnit klíčové pravidlo dosud platného dublinského systému, podle něhož je za vyřízení azylové procedury odpovědný stát, přes jehož hranice se žadatel na území EU dostane,“ napsala ČTK.

Německá kancléřka Angela Merkelová prý není a priori proti zavedení kvót. Zato Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Estonsko, Lotyšsko a Slovinsko, Rakousko a Dánsko se zavedením povinných kvót nesouhlasí. Poukazují na to, že zavedení povinných kvót jen posílí chuť migrantů vyrazit do Evropy.

Někdejší poslanec Antonín Seďa, jenž byl zákonodárcem za ČSSD mezi lety 2002 až 2017, prohlásil, že návrat myšlenky na zavedení povinných kvót, se dalo čekat. A pak přidal několik bodů, které by EU měla zrealizovat, chce-li zůstat bezpečným prostorem.

„Za prvé je třeba si nenechat do azylové a migrační politiky mluvit ze strany EU. Za druhé je třeba, aby EU svými opatřeními zajistila neprůchodnost schengenských hranic. Za třetí, rozpočet EU by měl v rámci solidarity podpořit ty země, které mají ze svého rozpočtu větší náklady na ostrahu hranice a odolávání nelegální migraci. Za čtvrté EK by měla vyjednat vybudování uprchlických táborů v zemích, odkud do Evropy migranti přicházejí. A tam řešit, zda se jedná o legální migraci se všemi procedurami z důvodů daných zákony té které členské země EU. Za páté, je třeba chránit schengenský prostor, zejména posílením bezpečnostních a zpravodajských aktivit a mezinárodní spolupráce vůči převaděčským gangům a nelegální migraci. Za šesté, pokud se přijme v rámci EU princip ‚dobrovolnosti‘ při přijímání ilegálních migrantů, pak je třeba zpřesnit zákony, které by znemožňovaly těmto lidem vycestovat do jiné členské země, například v průběhu 5 let, a povinnost přijímané země přijmout navráceného migranta zpět. Včetně mechanismu jak toho docílit v co nejkratší možné době,“ napsal Seďa na sociální síti Facebook.

Někdejší poslanec Antonín Seďa promluvil o migraci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

20:29 Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novin…