Tak přeci jen něco na Ukrajině vzkvétá. Ale není to možná úplně dobré

31.08.2015 11:10

Na Ukrajině se podle odhadů odborníků ročně vytěží kolem 150 tun jantaru v hodnotě půl miliardy amerických dolarů. Ovšem jen tři až čtyři tuny se získávají legálně, píše server Aktuálně.cz s tím, že jantar se v Žytomyrské a Rivnenské oblasti nelegálně těží už desítky let. Minulý měsíc ukrajinský prezident Petro Porošenko vyhlásil v rámci boje s korupcí při setkání se zástupci regionálních bezpečnostních složek ve Lvově jantarové mafii boj.

Tak přeci jen něco na Ukrajině vzkvétá. Ale není to možná úplně dobré
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výloha se šperky z jantaru

Prezident upozornil, že ochranu tohoto byznysu zajišťují ozbrojené útvary, které mohou své zbraně v budoucnu namířit kamkoli.

Nelegální těžba jantaru poškozuje nejen ukrajinský státní rozpočet, ale i zdejší přírodu. Rozhlasová stanice Radio Svoboda přinesla letos v červnu reportáž, v níž ukázala apokalyptické obrázky krajiny vydrancované barbarskou těžbou. Stovky hektarů lesů byly pokáceny a vypáleny. Zhyzděná půda je plná děr, které vznikly po použití bagrů a čerpadel.

Hlavní výnos z nelegální těžby zkamenělé pryskyřice mají kriminální struktury, které kontrolují nelegální těžbu.

Celý text je ZDE

Majitel platí „výpalné“ mocenským strukturám tisíc dolarů denně. A i tak se to vyplatí

Technologie nelegální těžby jantaru je jednoduchá. Nejprve se zničí les. Stromy se vyřežou nebo vypálí. Pak se pomocí bagrů vyhloubí velký kanál, do kterého se z nejbližší vodní nádrže napustí voda. Následně se kolem kanálu kopou další jámy. Proud vody rozmělňuje písek a vyplavuje jantar na povrch. Lidé jej loví ve špinavé břečce do rybářských čeřenů.

„Majitel“ místa, na kterém se těží, prý platí až 1000 dolarů denně zástupcům okresních mocenských struktur za to, že jeho činnost tolerují. Pro usnadnění těžby se používají průmyslová čerpadla, která doslova obracejí lesy naruby. Investice se ale vyplácejí, protože jantar jde na dračku.

Díky nelegální těžbě jantaru tu aspoň není hladomor

Ceny se pohybují od několika stovek do desítek tisíců dolarů v závislosti na velikosti kamenů. Podle ukrajinských médií lidé vědomě riskují život. Někteří při sesuvech končí v až desetimetrových jámách. Statistiky obětí se však nevedou.

Pozoruhodné je, že vesničanům se nelíbí, že novináři a aktivisté strkají do jejich činnosti nos. „Díky tomu, že to tady lidé objevili, si alespoň vyděláme na chleba. Jinak bychom neměli vůbec nic, byl by tady hladomor jako ve 30. letech,“ řekl na kameru Rádia Svobodná Evropa muž s lopatou. Na námitku, že zboží prodávají kriminálním živlům, reaguje, že to není podstatné. „Klidně prodáme i vám, pokud máte peníze. Nepřejeme si ale, abyste se nás zastávali. My se ubráníme sami,“ tvrdil.

Sběrem a prodejem lesních plodů už se živit nemohou. Lesy jsou zničené

Po restrikcích iniciovaných ukrajinským prezidentem se vesničané v jednom z okresů dokonce vzbouřili a několik lidí bylo při potyčkách s policií postřeleno. Vadilo jim, že policisté zabavovali čerpadla, do nichž mnozí vložili veškeré své úspory. Jinou práci totiž nemají. Než vypukla jantarová horečka, živili se prý mnozí obyvatelé Rivnenské a Žytomyrské oblasti, které obývají mimo jiné také volyňští Češi, sběrem a prodejem hub a dalších lesních plodů. Lesy však byly ve značné části území zničeny a lidé už nedbají ani na obdělávání polí. Na jantarových „plantážích“ si totiž vydělají daleko víc.

Podle agentury Unian má Ukrajina druhé největší zásoby jantaru ve světě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To je smrtící.“ Ekonomka odhalila, kolik jde z Česka peněz. Na to ani Babiš nevydělá

14:12 „To je smrtící.“ Ekonomka odhalila, kolik jde z Česka peněz. Na to ani Babiš nevydělá

Do zahraničí odtéká až 500 miliard korun, varovala v interview s Pavlem Štruncem ekonomka Ilona Švih…