Tak to je tedy obrat. USA začínají měnit názor na Asada. Mohlo by dokonce dojít i k této situaci

20.01.2015 13:02 | Zprávy

Americký deník New York Times se zabývá změnou postoje Spojených států vůči syrskému prezidentu Bašáru Asadovi. Zatímco ještě před nedávnem byl pro Washington syrský prezident neakceptovatelný, nyní už Američané veřejně o nutnosti odchodu Asada z prezidentské funkce nemluví.

Tak to je tedy obrat. USA začínají měnit názor na Asada. Mohlo by dokonce dojít i k této situaci
Foto: Washington Post
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

Obamova administrativa sice i nadále tvrdí, že trvalé politické řešení vyžaduje Asadův odchod, ale zároveň si jsou prezident a jeho poradci vědomi patové situace panující na syrských bojištích. Washington je nyní přesvědčen, že pokud bude Asad vyloučen z veškerého dění, přispěje to pouze k dalšímu šíření chaosu a extremismu. Podle amerického deníku již američtí představitelé zprostředkovaně ujistili Asada, že syrský režim není terčem jejich vojenských cílů. Spojené státy i nadále posílají potřebné vybavení povstalcům. Nyní už však nikoli pro boj proti Asadovi, ale proti Islámskému státu.

Americký deník uvádí, že se nyní jedná o dvou návrzích. První z nich vzešel ze strany OSN a počítá s dočasným ukončením pozemních bojů mezi Asadem a opozicí. Dle druhého návrhu předloženého Ruskem by se obě strany měly setkat koncem ledna v Moskvě na mírových rozhovorech. Plán dále počítá s vytvořením jakési vlády národního sjednocení, ve které by zasedli zástupci Asadova režimu společně s představiteli opozice. Poté by mělo dojít k parlamentním volbám, prezidentská funkce pro Asada by ovšem měla být zachována.

Plány na mírové urovnání konfliktu mezi Asadovým režimem a opozicí však nebude snadné uvést do praxe. Mnoho amerických spojenců v syrské opozici tyto plány odmítá. Jejich realizaci brání i skutečnost, že Asad a jeho spojenci z Ruska a Íránu nevidí důvod k uzavírání příliš velkých kompromisů. Opomenout nelze ani to, že Islámský stát má pod kontrolou polovinu území Sýrie. A i když se většinou jedná jen o poušť, svoji moc i nadále upevňuje. Autoři textu si všímají změny amerického postoje vůči Asadovi ve vyjádření ministra zahraničí Johna Kerryho. Ten přivítal obě iniciativy a překvapivě se nezmínil o nutnosti odchodu Asada z funkce hlavy státu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se množí liberálové?

21:17 Jak se množí liberálové?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Nebude se množit, to je jenom dobře. Podobné reakce se nacházejí u mnoha vide…