Obamova administrativa sice i nadále tvrdí, že trvalé politické řešení vyžaduje Asadův odchod, ale zároveň si jsou prezident a jeho poradci vědomi patové situace panující na syrských bojištích. Washington je nyní přesvědčen, že pokud bude Asad vyloučen z veškerého dění, přispěje to pouze k dalšímu šíření chaosu a extremismu. Podle amerického deníku již američtí představitelé zprostředkovaně ujistili Asada, že syrský režim není terčem jejich vojenských cílů. Spojené státy i nadále posílají potřebné vybavení povstalcům. Nyní už však nikoli pro boj proti Asadovi, ale proti Islámskému státu.
Americký deník uvádí, že se nyní jedná o dvou návrzích. První z nich vzešel ze strany OSN a počítá s dočasným ukončením pozemních bojů mezi Asadem a opozicí. Dle druhého návrhu předloženého Ruskem by se obě strany měly setkat koncem ledna v Moskvě na mírových rozhovorech. Plán dále počítá s vytvořením jakési vlády národního sjednocení, ve které by zasedli zástupci Asadova režimu společně s představiteli opozice. Poté by mělo dojít k parlamentním volbám, prezidentská funkce pro Asada by ovšem měla být zachována.
Plány na mírové urovnání konfliktu mezi Asadovým režimem a opozicí však nebude snadné uvést do praxe. Mnoho amerických spojenců v syrské opozici tyto plány odmítá. Jejich realizaci brání i skutečnost, že Asad a jeho spojenci z Ruska a Íránu nevidí důvod k uzavírání příliš velkých kompromisů. Opomenout nelze ani to, že Islámský stát má pod kontrolou polovinu území Sýrie. A i když se většinou jedná jen o poušť, svoji moc i nadále upevňuje. Autoři textu si všímají změny amerického postoje vůči Asadovi ve vyjádření ministra zahraničí Johna Kerryho. Ten přivítal obě iniciativy a překvapivě se nezmínil o nutnosti odchodu Asada z funkce hlavy státu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro