Takhle jsem bojoval s korupcí, pochlubil se John a končí ve vládě

12.05.2011 6:13

Předseda Věcí veřejných se na svém oficiálním webu pochlubil svými úspěchy v boji s korupcí a na postu vicepremiéra vlády končí. Nedokázal se dohodnout s premiérem Petrem Nečasem na personálním obsazení svého úřadu.

Takhle jsem bojoval s korupcí, pochlubil se John a končí ve vládě

Zaregistruj se a vyhraj. Více info

Necelé dva měsíce vydržel Radek John v čele nově zřízeného vládního úřadu pro boj s korupcí. Jak potvrdil ParlamentnímListům.cz, kvůli neshodám s premiérem na personálním obsazení jeho protikorupčního týmu, ve vládě definitivně skončí.

Související: Johnovi došla trpělivost s Nečasem. Končí


Ještě před tím se ale na svém webu vicepremiéra pro boj s korupcí pochlubil s více než dvaceti úspěchy, které stihl ještě ve funkci ministra vnitra. Mezi ně John zařadil například protikorupční strategii, která byla od začátku prioritou strany Věci veřejné. Dále pak třeba výměna policejního prezidenta, zmírnění náhubkového zákona, reorganizace cizinecké policie, zdanění poslaneckých náhrad či odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké.


Čtěte také:


 • Protikorupční strategie

Byla jednou z priorit VV. Zaměřuje se na oblasti veřejné správy, zákonodárné a soudní moci. Zavádí přísnější pravidla pro nakládání s majetkem obcí a krajů a pro posílení odpovědnosti za způsobenou škodu, mění zákon o veřejných zakázkách, institut spolupracujícího obviněného, zavádí centrální registr účtů a obsahuje analýzu možností odčerpávat majetek pocházející z nelegitimních zdrojů mimo-trestními prostředky.

 • Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob

Zavádí možnost trestně postihovat právnické osoby např. za pletichaření při veřejných zakázkách. Trestem mohou být pokuty, zákaz činnosti či zrušení právnické osoby.

 • Jmenovité hlasování členů vlády při rozhodování o nakládání s majetkem

Informace o tom, jak který ministr na jednání vlády hlasoval o věcech týkajících se nakládání s majetkem státu, o veřejných zakázkách či o dotacích a grantech budou dostupné na internetu.

 • Příprava nového zákona o veřejných zakázkách

Zákon by měl zásadně zvýšit transparentnost a efektivitu při zadávání veřejných zakázek. Mimo jiné snižuje limit pro zakázky malého rozsahu na jeden milion korun.

 • Odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké

Na jejím odvolání trvaly především Věci veřejné. Vesecká byla spojována s údajnou korupční kauzou někdejšího místopředsedy vlády Jiřího Čunka a s tzv. justiční mafií.

 • Výměna na postu policejního prezidenta

VV prosadily odvolání Oldřicha Martinů. Novým policejním prezidentem se stal Petr Lessy.

 • Rozšíření kompetencí NKÚ na samosprávy

Rozšíření by se mělo stát jedním z klíčových protikorupčních nástrojů. NKÚ má kontrolovat především nakládání s majetkem územních samospráv.

 • Zmírnění náhubkového zákona

Pokud veřejný zájem na zveřejnění informací převáží nad soukromým zájmem na ochranu soukromí dané osoby, pak bude možné informace poskytovat.

 • Příprava přímé volby prezidenta

Věci veřejné se s ostatními stranami dohodly, že podpoří senátní návrh, který počítá s dvoukolovou přímou volbou prezidenta.

 • Předložení věcného záměru volebního zákoníku

Všechny dosavadní úpravy budou sjednoceny v jediném volebním kodexu, což především zjednoduší volební proces pro občany.

 • Analýza možnosti zavedení přímé volby starostů

VV analyzují možnost zavedení přímé volby starostů a to nejdříve pro menší obce do 2000 obyvatel.

 • Čtyřletý legislativní plán

VV s koaličními partnery vyjednaly legislativní plán vlády pro celé její období.

 • Podpora eJustice

Na ministerstvu vnitra pokračuje zavádění projektu eJustice - elektronického soudního trestního řízení i legislativního procesu a sbírky zákonů.

 • Zákon o krizovém řízení

Zákon určuje a označuje kritické infrastruktury, mění způsob jejich ochrany a kompetence úřadů při krizových situacích

 • Reorganizace cizinecké policie

V rámci reorganizace bylo propuštěno na 700 příslušníků cizinecké policie a stejný počet byl přeřazen k řadové policii, což vede k výrazným úsporám a snižuje korupční potenciál.

 • Posílení kontrol zprostředkovatelských agentur - práce cizinců

Cílem je zvýšení odpovědnosti agentur za pobyt a pracovní činnost cizince na území ČR, dále také potírání korupce v oblasti imigrace a potírání zneužívání postavení zahraničních pracovníků na trhu práce.

 • Snižování počtu úředníků

Na ministerstvu došlo ke snížení počtu úředníků, což přinese výrazné finanční úspory.

 • Zrušení bezplatné přepravy ústavních činitelů

Na návrh VV byla zrušena dlouho kritizovaná povinnost přepravců bezplatně přepravovat ústavní činitele.

 • Snížení příspěvků politickým stranám

Méně peněz mají strany dostávat za zvolené poslance - postupně až o deset procent a stát výrazně ušetří i na pravidelném ročním příspěvku, který dostávají i strany, jež se do sněmovny neprobojovaly.

 • Zdanění poslaneckých náhrad

Ruší se úprava, podle níž nejsou peněžité náhrady u představitelů státní moci předmětem daně. Kromě poslanců a senátorů se bude danit i plat prezidenta a renta bývalého prezidenta.

 • Elektronické aukce a centrální nákupy

VV prosazují, aby maximum veřejných zakázek bylo zadáváno formou elektronické aukce a aby se nákupy, takto prováděné, organizovaly centrálně, což by přineslo úspory.


Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

střelba na FF

Dobrý den, kdy bude ukončeno vyšetřování střelby na FF? Netrvá vyšetřování nějak dlouho? A druhá věc, co mě zajímá je, zda stát nějak odškodnil nebo odškodní rodiny obětí? Já netvrdím, že za to stát může, ale je to to nejmenší, co můžete udělat.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Hašek – král hlupáků. Na Slovensku si všimli, jak o Francii mlčel jak zařezaný

14:49 Dominik Hašek – král hlupáků. Na Slovensku si všimli, jak o Francii mlčel jak zařezaný

„Hašek prošustroval miliony a teď je za krále hlupáků“, i takto se dnes na Slovensku mluví o slavném…