Takový mladý kluk z Motoinvestu. Příběh miliardáře Tykače, nedávno definitivně osvobozeného

31.12.2015 2:51

Spravedlnost zvítězila, jenže taková trochu složitá spravedlnost. Tato slova používá Jaroslav Spurný, když v komentáři pro Respekt.cz hodnotí definitivní konec kauzy Pavla Tykače. Jde o jednoho z nejbohatších Čechů, který využil příležitost a v časech privatizace za premiéra Václava Klause se shýbl pro peníze, které se údajně povalovaly na chodníku. Možná měl jen štěstí, že se proti němu nenašlo dost důkazů o nekalostech, kterých se teoreticky mohl dopustit.

Takový mladý kluk z Motoinvestu. Příběh miliardáře Tykače, nedávno definitivně osvobozeného
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hnutí Duha a zástupci severočeských obcí ohrožených těžbou oslavili 50. narozeniny miliardáře a majitele uhelných dolů Pavla Tykače před vstupem do jeho vily

Bylo zastaveno stíhání miliardáře Pavla Tykače v kauze vytunelování CS Fondů. Bylo z nich vyvedeno asi 1,2 miliardy korun, jenže neexistují důkazy pro to, že to udělal právě Tykač. Jaroslav Spurný prý psal o tomto šťastném muži od devadesátých let minulého století, a ne právě lichotivě. V roli „dravé štiky“ dokázal využít časů privatizace za Václava Klause a zbohatl. Dnes mají jeho uhelné společnosti zajištěný kontrakt na desítky let, a to především díky společnosti ČEZ.

Jenže na tom vždy nebyl tak dobře. „Někdejší mladá štika dospěla k úspěchu, který kalilo jen trestní stíhání. František Chobot v roce 2012 na policii popsal, jak ‚celý podvod proběhl‘, protože ‚on se ho také účastnil‘. Bušek už nemohl být stíhán, v jeho případě byla věc promlčena a mohl říkat, co chtěl.  Pavel Tykač tehdy upozorňoval, že se jej Chobot/Bušek snaží svou výpovědí vydírat,“ připomíná autor.

Celý článek najdete zde.

Chobot/Bušek ale později svou výpověď odvolal a státní zástupce dospěl k poznání, že proti Tykačovi nemá dost důkazů. „Autor blogu a mnoha článků o Pavlu Tykačovi – které tomuto muži nikdy nelichotily – musí konstatovat, že zvítězila spravedlnost. Jen je trochu jiná, mnohem komplikovanější a složitější, než si představoval v roce 1995, kdy vedl interview s Chobotem/Buškem o penězích, které ležely na ulicích a daly se při privatizaci bez potíží zvednout a strčit do kapsy,“ doplňuje Spurný.

Stojí za pozornost, že Tykač byl také poradcem vlády Miloše Zemana z přelomu tisíciletí. Radil tehdy později odsouzenému ministrovi financí Ivo Svobodovi.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Mgr. Pavel Fischer byl položen dotaz

Vím, komu v Evropě a Americe volat

To je možné, ale myslíte, že vás někdo bude poslouchat, že nám někdo pomůže? Neměli bychom se už konečně spoléhat hlavně na sebe. Německo se také nestalo silným hráčem proto, že spoléhalo na ostatní, Francie jak by smet.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sebrat ambasádě Ruska elektřinu, plyn, vše. Přední tvář TV NOVA v akci

10:24 Sebrat ambasádě Ruska elektřinu, plyn, vše. Přední tvář TV NOVA v akci

Světlo světa spatřila další z řady petic kolujících českým veřejným prostorem. Tato nová petice přip…