Takový mladý kluk z Motoinvestu. Příběh miliardáře Tykače, nedávno definitivně osvobozeného

31.12.2015 2:51

Spravedlnost zvítězila, jenže taková trochu složitá spravedlnost. Tato slova používá Jaroslav Spurný, když v komentáři pro Respekt.cz hodnotí definitivní konec kauzy Pavla Tykače. Jde o jednoho z nejbohatších Čechů, který využil příležitost a v časech privatizace za premiéra Václava Klause se shýbl pro peníze, které se údajně povalovaly na chodníku. Možná měl jen štěstí, že se proti němu nenašlo dost důkazů o nekalostech, kterých se teoreticky mohl dopustit.

Takový mladý kluk z Motoinvestu. Příběh miliardáře Tykače, nedávno definitivně osvobozeného
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hnutí Duha a zástupci severočeských obcí ohrožených těžbou oslavili 50. narozeniny miliardáře a majitele uhelných dolů Pavla Tykače před vstupem do jeho vily

Bylo zastaveno stíhání miliardáře Pavla Tykače v kauze vytunelování CS Fondů. Bylo z nich vyvedeno asi 1,2 miliardy korun, jenže neexistují důkazy pro to, že to udělal právě Tykač. Jaroslav Spurný prý psal o tomto šťastném muži od devadesátých let minulého století, a ne právě lichotivě. V roli „dravé štiky“ dokázal využít časů privatizace za Václava Klause a zbohatl. Dnes mají jeho uhelné společnosti zajištěný kontrakt na desítky let, a to především díky společnosti ČEZ.

Jenže na tom vždy nebyl tak dobře. „Někdejší mladá štika dospěla k úspěchu, který kalilo jen trestní stíhání. František Chobot v roce 2012 na policii popsal, jak ‚celý podvod proběhl‘, protože ‚on se ho také účastnil‘. Bušek už nemohl být stíhán, v jeho případě byla věc promlčena a mohl říkat, co chtěl.  Pavel Tykač tehdy upozorňoval, že se jej Chobot/Bušek snaží svou výpovědí vydírat,“ připomíná autor.

Celý článek najdete zde.

Chobot/Bušek ale později svou výpověď odvolal a státní zástupce dospěl k poznání, že proti Tykačovi nemá dost důkazů. „Autor blogu a mnoha článků o Pavlu Tykačovi – které tomuto muži nikdy nelichotily – musí konstatovat, že zvítězila spravedlnost. Jen je trochu jiná, mnohem komplikovanější a složitější, než si představoval v roce 1995, kdy vedl interview s Chobotem/Buškem o penězích, které ležely na ulicích a daly se při privatizaci bez potíží zvednout a strčit do kapsy,“ doplňuje Spurný.

Stojí za pozornost, že Tykač byl také poradcem vlády Miloše Zemana z přelomu tisíciletí. Radil tehdy později odsouzenému ministrovi financí Ivo Svobodovi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

20:12 Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller přináší další zamyšlení pro čtenáře Parlament…