Takto profesor Putna vysvětlil myšlenky Tomáše Halíka

14.03.2014 13:21

V souvislosti se včerejším udělením Templetonovy ceny, nazývané též duchovní „Nobelovkou“, českému knězi Tomáši Halíkovi, otiskují dnešní Lidové noviny příspěvek kontroverzního literárního historika Martina C. Putny. Ten ve svém příspěvku konstatuje, že Halíkova osobnost se skládá z mnoha linií, a popisuje tři z nich.

Takto profesor Putna vysvětlil myšlenky Tomáše Halíka
Foto: Repro ČT
Popisek: profesor Martin C. Putna
reklama

Vliv prvorepublikového elitního spolku pro výchovu ministrantů

První linií je prý linie liturgického hnutí a s ním spojeného hnutí mládeže. Jedním z Halíkových přímých učitelů byl kněz Jiří Reinsberg, díky němuž pražský Týnský chrám po desetiletí znamenal „oázu vpravdě důstojné liturgie“. Reinsberg se vyučil u Methoda Klementa, který byl v meziválečném čase řeholníkem opatství Emauzy a také zakladatelem spolku Legio angelica. Formálně šlo prý o spolek na výchovu ministrantů, jeho význam byl prý větší. Stal se líhní osobností poválečné generace teologů, k nimž patřil nejen Reinsberg.

Halíkův katolicismus má zálibu v paradoxech a je antipuritánský

Druhou linií je linie anglického katolicismu, jehož početní základnu sice tvoří přistěhovalí irští dělníci. „Avšak jeho intelektuální a kulturní výkon vytvářejí konvertité ze středních a vyšších vrstev, odchovanci Oxfordu a Cambridge, pro které se katolicismus stává exkluzivní životní alternativou, výrazem nonkonformity a často i prostředkem provokace,“ uvádí dále Putna. K anglickému katolicismu se Halík prý dostal přes jeho studentský pobyt v Británii roku 1968 i přes četbu anglických katolických klasiků. „Ať došlo k duchovnímu zplození těmito, nebo ještě jinými cestami – jisté je, že Halíkův katolicismus je svou jiskřivostí, svou zálibou v paradoxech i svým antipuritánstvím dědicem katolicismu anglického, konvertitského, chestertonovského a tolkienovského,“ uzavírá Putna své vyprávění o druhé linii.

Hledání společných duchovních cest pro křesťanství a ostatní světová náboženství

Ve třetí linii se prý Halík věnuje hledání toho, co má společné křesťanství s duchovními cestami, které nabízejí tradice antická, hermetická, židovská, islámská, buddhistická a hinduistická. A v této potřebě, v tomto hledání je prý Halík především dědicem Zdeňka Neubauera, který jej naučil krajně nesnadnému umění: současně být věřícím katolickým křesťanem a současně s otevřenýma očima objevovat pravdu a krásu „nekřesťanských“ náboženství.  A přitom nepodléhat pokušení o syntetismy a synkretismy.

Pro vysvětlení: Dle Wikipedie je synkretismus filozofický pojem označující splývání náboženských a kulturních prvků v jeden celek, často přitom vznikají božstva nová. Poprvé je synkretismus zmiňován v souvislosti s obdobím helénismu, kdy se promíchala antická a orientální náboženství a kultura.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Šest let jsem nebyl u Moravce." Okamura vyděsil. Odpálil bitku o ČT

10:44 ,,Šest let jsem nebyl u Moravce." Okamura vyděsil. Odpálil bitku o ČT

Poslanecká sněmovna měla v úterý volit členy Rady České televize. Jenže nakonec na volbu nedošlo, kd…