Takto to vypadá v uprchlickém táboře v Calais. Podívejte se na obrázky a videa

05.08.2015 8:45

Reportéři britského deníku Daily Mail se vypravili do uprchlického tábora v Calais, kterému se přezdívá Džungle. Žije zde asi 3000 uprchlíků, ale podle většiny názorů může být jejich počet mnohem vyšší. Většina z nich míří do Velké Británie, která mezitím zpřísnila kontrolu hranic.

Takto to vypadá v uprchlickém táboře v Calais. Podívejte se na obrázky a videa
Foto: Archiv TZ
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský navštívil uprchlický tábor na Sicílii

Vedle návštěvy mešit, kostelů a obchodů si v táboře mohou uprchlíci zajít k holiči, či si dokonce nabíjet své mobilní telefony, čehož v hojné míře využívají. Mobilní telefon je jediná možnost, jak být v kontaktu se svými příbuznými v rodné zemi či Velké Británii, kam většina z nich směřuje. Život v táboře probíhá rutinním způsobem a skládá se z čekání na pravidelné dodávky jídla od místních úřadů a přípravy na večerní pokusy dostat se kanálem vedoucím pod průlivem La Manche do vysněné Velké Británie. Jak uvádí britský deník, včera svůj cíl úspěšně splnilo asi 600 z nich. Ne všichni však mají podobné úmysly. „Já se nesnažím dostat na druhou stranu,“ říká mladý Nigerijec Zimako Jones, který hovoří francouzsky a zřídil proto v táboře školu, kam zatím chodí asi 20 studentů.

V důsledku přítomnosti uprchlíků v tunelu spojujícím Francii s Velkou Británií dochází podle Daily Mail ke zpoždění vlaků o více než 2,5 hodiny. Vlaky zdržují samotní uprchlíci, ale také namátkové kontroly policie. Například včera ráno došlo ke zpoždění vlaků o dvě hodiny, protože tunel zaplavila organizovaná skupina asi dvou set ilegálních imigrantů. „Vyzývaly úřady k otevření hranic a požadovali volný průchod do Velké Británie. Dalších asi 1700 uprchlíků se pokoušelo překonat plot obklopující tunel. Po přivolané policii házeli kameny, přičemž zranili jednoho francouzského policejního důstojníka. Ten musel být později hospitalizován s tržnou ránou na obličeji. Navzdory snaze policie se podařilo 700 ilegálům dosáhnout hlavního vlakového terminálu,“ uvádí Daily Mail.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

Společnost Eurotunnel, která tunel pod průlivem La Manche spravuje, včera vyzvala francouzskou i britskou vládu, aby přijaly příslušná opatření k zastavení organizovaných přesunů uprchlíků. Na místo dorazil také labouristický stínový ministr spravedlnosti lord Falconer a jednal se zástupci společnosti. „Žádný britský ministr zatím na vlastní oči neviděl, jakým problémům musí čelit provozovatel železniční dopravy pod kanálem La Manche,“ kritizoval později mluvčí labouristů nečinnost Cameronovy vlády. Podobně se vyjádřila také britská Asociace autodopravců (RHA), která vyzvala premiéra, aby se přijel sám přesvědčit, co zde musí zažívat řidiči kamionů. „Pokud se premiér či jeho poradci nepřijedou podívat přímo na místo, jen těžko mohou pochopit vážnost situace, ve které se nacházíme“, poznamenal šéf RHA Richard Burnett.

K problémům s uprchlíky v Calais se vyjádřil také francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve, který připustil, že samotné přijetí bezpečnostních opatření vše nevyřeší. „Je naprosto nereálné myslet si, že tuto humanitární tragédii vyřeší jen nějaká bezpečnostní opatření. Řešení této krize musí být globální. Zcela jistě je nutné spolupracovat i se zeměmi, odkud uprchlíci přicházejí. A to se týká zejména Nigeru,“ cituje britský deník francouzského politika a dodává, že právě uprchlíci z Nigeru jsou v Calais zastoupeni ve značném množství. Podle Cazeneuvea je rovněž nutné, aby úřady rozlišovaly mezi žadateli o azyl a ilegálními přistěhovalci, kteří do země přišli čistě z ekonomických důvodů. „Musíme v rámci celé Evropy více bojovat proti ilegálním přistěhovaleckým sítím a zároveň sdílet solidaritu s žadateli o azyl.“

Jak Daily Mail glosuje, slova francouzského ministra vnitra musela být velkým zklamáním pro britského ministra zahraničí Philipa Hammonda. Právě jeho ministerstvo v posledních dnech navrhlo zpřísnění bezpečnostních pravidel a Hammond sám zmínil, že největší vlna migrační krize začíná pomalu opadávat. „V blízkosti tunelu pod průlivem La Manche se začaly stavět nové ploty a do akce bylo nasazeno více policejních oddílů, kteří využívají také speciálně vycvičené psy. Ti by měli snadněji najít uprchlíky, kteří se vloupali do kamionů,“ uvádí Daily Mail.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…