Teď jde Ukrajině o všechno. Cherson: Fakta bez řečí. Co hrozí

26.07.2022 7:52 | Analýza

Na jihu Ukrajiny se schyluje k protiofenzivě, která má za cíl dobýt strategicky položené město Cherson. Podle současných zpráv francouzské France24 však zatím nemá Ukrajina palebnou převahu. „Opravdu nemáme dost dělostřelectva, když na ně vystřelíme osmkrát, oni na nás 48krát. Zatím mají v dělostřelectvu převahu,“ řekl francouzským reportérům jeden z ukrajinských vojáků. Podle vojenského analytika Franze-Stefana Gadyho přitom Ukrajině půjde o hodně. Pokud by protiofenziva selhala, nejenže by se to podepsalo na morálce ukrajinských vojsk, na Západě by to vrhlo stín na smysluplnost podpory Ukrajiny.

Teď jde Ukrajině o všechno. Cherson: Fakta bez řečí. Co hrozí
Foto: Repro Youtube
Popisek: M270 Multiple Launch Rocket System

Anketa

Podporujete zavedení eura v ČR? (Ptáme se od 25. 7. 2022)

hlasovalo: 38940 lidí
Jak již zachytila světová média, na jihu Ukrajiny v oblasti Chersonu přecházejí ukrajinské síly do protiofenzivy, kterou schválil prezident Volodymyr Zelenskyj. Francoužští reportéři hovořili s 49letým Stanislavem, který se zúčastnil krutých bojů o malou vesnici v oblasti. Přitom byla většina domů buď poškozena, nebo rovnou srovnána se zemí, okolo se povalují vyhořelé vraky aut a země je poseta krátery od raket.

„Někteří se bojí, ale co můžeme dělat, musíme bránit svou vlast, protože pokud to neudělám já, budou to muset dělat moje děti,“ mínil Stanislav. Podle vojáků, se kterými mluvila agentura AFP, je úspěch, že Ukrajina teď drží své pozice. Nikdo z nich nepochybuje, že ofenziva směrem na 40 kilometrů vzdálený Cherson nakonec začne, i když se odhaduje, že bude brutální a Ukrajina stále potřebuje více těžkých zbraní a techniky, aby měla větší úspěch.

„Opravdu nemáme dost dělostřelectva, když na ně vystřelíme osmkrát, oni na nás 48krát. Zatím mají v dělostřelectvu převahu,“ zhodnotil Stanislav, původem z Oděsy. Nicméně zatím drží pozice.

Ukrajinský postup u Chersonu by byl velice symbolicky významný, usuzuje francouzská televize France24. Cherson padl do ruských rukou hned na začátku invaze a jeho obsazení by zhatilo případné plány na ofenzivu směrem k Oděse. Zároveň se také ukáže, zda jsou Ukrajinci vyzbrojení západními zbraněmi vůbec schopní vytlačit Rusy ze svého území a osvobodit celou svou zemi.

Podle západní a kyjevské rozvědky Rusové posilují v oblasti obranu a stupňují raketové útoky na Nikolajev. „Osvobodíme Cherson, o tom není pochyb. Nenecháme ho Rusům, prohlásil 45letý Oleksandr a dodal: „Musíme vytrvat a zničit hordu.“

Dle francouzských reportérů používá Ukrajina na jihu země své největší „skvosty“ získané od Západu, například raketomety HIMARS. A bombardovali most, který spojuje břehy Dněpru. To potvrdili i další vojenští analytici, ovšem jsou skeptičtí k tomu, že by Ukrajina byla schopna most vážně poškodit.

O ofenzivě na Cherson píše i vojenský analytik Franz-Stefan Gady, který si není jist zda se jedná o začátek dlouhé vojenské kampaně na vytlačení Rusů západně od Dněpru. Poznamenal, že veřejně dostupných zdrojů je pomálu, lze z nich dovodit, že Ukrajinci zaútočili zatím jen na několika místech a připravují se tak na přicházející protiofenzivu.

Spekulace o tom, jak budou ukrajinské síly schopny odříznout ruské a tak je obklíčit, jsou podle něho předčasné. Složení sil podle něho není výrazně ve prospěch Ukrajiny, ovšem rovnováha se pomalu mění ve prospěch útočníka, kterým bude v tomto scénáři Ukrajina.

O případné protiofenzivě psal Gady již na začátku července. A pokud selže, mohla by to být ukrajinská „bitva u Saratogy“. Bitva u Saratogy se odehrála v roce 1777 během americké války o nezávislost. Britové se tehdy pokoušeli dobýt strategicky důležité údolí u řeky Hudson, ale klíčové bitvy prohráli, což jednak zvedlo americkou morálku, ale hlavně zajistilo Američanům vojenskou a ekonomickou podporu Francie.

Gady míní, že prohrát bitvu o Cherson by pro Ukrajinu bylo mnohem horší než ztratit další území na Donbasu. Pro vojenské úspěchy Ukrajiny totiž bude klíčová podpora ze Západu. A pokud ofenziva selže nebo se protáhne, tak to dá na Západě munici těm, kteří považují vojenskou podporu Ukrajiny za marnou snahu, která konflikt jen prodlužuje. A zesílily by hlasy volající po dohodě nebo příměří, zejména v Německu, které by podkopávaly snahy podporu zeefektivnit a zrychlit.

Následující týdny pak prý budou klíčové, protože vyčerpané začínají být obě strany a budou se muset přeskupit a přezbrojit. „Dopad případného selhání ofenzivy na bojovou morálku by neměl být podceňován,“ uvádí analytik. „Nemluvě o ztrátách na materiálu a mužstvu,“ dodává. Ze strategického hlediska by však byla mnohem horší ztráta morálky na Západě. Tudíž z hlediska Ukrajiny protiofenziva musí uspět.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Parkování v Praze

Vážený pane Hřibe, je možné se zaměřit na výstavbu parkovacích domů v Praze? Situace ohledně parkování je žalostná. Omezení vozidel není řešením, jelikož se bavíme o provozu, ale nikoliv o umístění stojících vozidel. Osobně jezdím s vozem 1x za týden či čtrnáct dní a to mimo Prahu, avšak téměř po...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Havel-Pavel? Aplauduje se lidem, kteří stáli proti Havlovi!“ Hořký vzkaz voličům generála. Podepsána Natálie Kocábová

21:48 „Havel-Pavel? Aplauduje se lidem, kteří stáli proti Havlovi!“ Hořký vzkaz voličům generála. Podepsána Natálie Kocábová

Poté, co hudebník Michael Kocáb odsoudil, že o křeslo prezidenta bojují osobnosti s komunistickou mi…