Tejc Bártovi nevěří ani „dobrý den“. Neví, jak skončí hlasování o důvěře

23.12.2012 20:34

Podle Jeronýma Tejce z ČSSD bylo jen špatným vtipem, že Karolína Peake šla šéfovat ministerstvu obrany. Nyní tak prý jen čeká na hlasování o důvěře vládě – chce, aby ho vyvolal premiér Petr Nečas, ne opozice.

Tejc Bártovi nevěří ani „dobrý den“. Neví, jak skončí hlasování o důvěře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeroným Tejc
reklama

„My jsme  od počátku říkali, že je naprostá hloupost, aby paní Peake šla působit na úřad obrany. Šlo o nepovedený vtip. Skloubila se v ní nekompetentnost Vlasty Parkanové a nedůvěryhodnost Alexandra Vondry,“ uvedl Jeroným Tejc v rozhovoru pro Týden.cz.

K hlasování o důvěře vládě ČSSD vyzvala premiéra Petra Nečase. „Jednoduše proto, že v takovém případě musí 101 hlasů získat on - a nikoli my. Pro nás je to v současné chvíli téměř nadlidský úkol získat nadpoloviční většinu. Nechceme, aby to hlasování o nedůvěře vládě bylo jenom divadlem, nicméně pokud premiér ten krok neučiní a nebude mít odvahu sněmovnu o důvěru požádat, tak se bude fakticky jednat o menšinovou vládu. Potom se podobné hlasování pokusíme vyvolat,“ popisuje nadcházející kroky sociálních demokratů.

Podle Tejce se dočkáme hlasování o důvěře ještě v lednu. Uvítal by pak případné volby. „Myslím, že v zájmu všech relevantních politických stran je, aby se volby konaly co nejdříve. Možná paradoxně mohou ODS ještě zachránit od úplného propadu voličské přízně, která je nyní na patnácti až dvaceti procentech. Pokud bude rok fungovat menšinová vláda, tak by si ODS měla uvědomit, že její preference mohou jít pod deset procent a u TOP 09 jednoznačně pod procent pět,“ předpovídá.

Jak se budou během hlasování chovat „odpadlíci“, si ale netroufá odhadovat. „Vít Bárta jako vždy hrozí a hrozí, aby následně oznámil smutnou zprávu, že mu utekli další dva členové VV a ti podpoří vládu Petra Nečase. Koneckonců, já nevěřím, že Josef Dobeš, který byl dlouhá léta velmi blízkým spolupracovníkem Víta Bárty v jeho bezpečnostní agentuře ABL, nekonzultuje své současné kroky právě s ním. Vítu Bártovi nevěřím ani ‚dobrý den‘,“ říká.

„Nejsem přesvědčen o tom, že jeho vyjádření jsou jakkoli relevantní, a vůbec bych se nedivil, že ten tlak, který se nyní snaží naoko vytvářet, nakonec neskončil spoluprací některých poslanců VV a podporou vládě,“ dodává Tejc.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…