Ten člověk je schopný čehokoliv. Děsivé podrobnosti o podnikateli, který si měl objednat oddělání slovenského novináře

05.10.2018 8:02

Vyšetřování vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka dál běží na plné obrátky. V případu byli zatím obviněni čtyři lidé. Spolupracující obviněný Zoltán Andruskó prohlásil, že objednavatelem vraždy nemusela být překladatelka z italštiny Alena Zsuzsová, ale kontroverzní italský podnikatel Marián Kočner. Ale kdo vlastně je Marián Kočner. A proč je považován za kontroverzního podnikatele? Podívejte se sami.

Ten člověk je schopný čehokoliv. Děsivé podrobnosti o podnikateli, který si měl objednat oddělání slovenského novináře
Foto: Facebook
Popisek: Zavražděný novinář Ján Kuciak
reklama

Ján Kuciak věnoval aktivitám podnikatele Mariána Kočnera nemalou pozornost. Kočner kvůli tomu žurnalistovi v loňském roce vyhrožoval, „že si posvítí na jeho rodinu“ a novinář si tyto výhrůžky nahrál. Donesl nahrávku na policii, podal trestní oznámení, jenže strážci zákona věc odložili. A letos v únoru byl najednou Ján Kuciak mrtev. Jeho usmrcení si mohl objednat právě Kočner.

Podle informací páteční MF Dnes byl Kočner už dvakrát v podezření, že si objednal nějakou vraždu, ale nepodařilo se mu nic dokázat. Jednu vraždu si měl údajně objednat už před pěti lety. Manažer OTP banky tehdy přišel na policii a oznámil, že Kočner vyhrožoval právníkovi téže banky Romanu Kvasnicovi, že mu „nechá proletět hlavou kulku, protože je arogantní hajzl“. Banka tehdy byla zapojena do sporu, v němž se objevovalo i Kočnerovo jméno.

„Když jsem se dozvěděl o tom, že se pan Kočner na moji adresu vyjádřil, že mě dá zavraždit, tak jsem to vůbec nepodceňoval, protože si myslím, že ten člověk je schopný čehokoliv,“ řekl k incidentu Kvasnica slovenskému Denníku N. Dnes právník zastupuje rodiče zavražděné snoubenky Jána Kuciaka Martiny Kušnírové.

„Policie případ uzavřela jako přestupek, Kočner se hájil, že ‚prohnat kulku hlavou‘ je styl jeho mluvy a rozhodně to nemyslel vážně,“ doplnila MF Dnes.

Druhou objednávku vraždy oznámil policii muž, který byl sám odsouzen za páchání nájemných vražd ke 23 letům odnětí svobody. Člen mafiánského gangu Sýkorovci, Martin Bihári přezdívaný Rus, údajně napsal dopis, ve kterém Kočnera obvinil, že si v roce 2009 objednal vraždu syna slovenského podnikatele a milionáře Slavomíra Hatiny. Dopis však přišel na policii v době, kdy byl Martin Bihári na útěku. Skrýval se v České republice. A Kočner tvrdí, že Biháriho nikdy neviděl a kvůli údajně objednané vraždě nebyl ani vyslechnut.

O Kočnerovi se také říká, že má kontakty mezi politiky. Jak k nim přišel? Bydlí v luxusním bytovém komplexu Bonaparte v Bratislavě, kde bydlí i celá řada politiků. Byt si tu pronajímá kupříkladu slovenský expremiér Robert Fico. Další byty patří ministrovi dopravy Jánu Počiatkovi nebo bývalému šéfovi bratislavského dopravního podniku Branislavu Zahradníkovi.

Kuciak ve svých článcích upozorňoval na to, že Kočner může mít ke slovenským politikům hodně blízko.  „Majetek za dvacet milionů eur přešel na lidi okolo Kočnera. Notáře z Kočnerových kauz si najal premiér Robert Fico a vládní Směr. Kočner posílá do Karibiku miliony eur,“ nadepsal některé ze svých článků. A mezi novináři se říkalo, že Kočner Kuciaka opravdu nemá rád.

V tuto chvíli pobývá kontroverzní slovenský podnikatel ve věznici v Leopoldově, protože je podezřelý z podvodu se směnkami v hodnotě 1,8 miliardy korun, ale důrazně popírá, že by měl s vraždou Jána Kuciaka cokoli společného.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

19:43 Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf. To řekla Parlament…