Tenhle ksindl platit nemusíme. Senátor Veleba opět pohovořil o kvalitě ČT

29.03.2016 15:13

Senátor Jan Veleba se pořádně opřel do České televize. Nikdo jí totiž nedůvěřuje, což jasně dokazuje i analýza, kterou sama ČT vydala. Řešením je, abychom přestali platit koncesionářské poplatky. Přece totiž nebudeme platit něco, co si nikdo neobjednal.

Tenhle ksindl platit nemusíme. Senátor Veleba opět pohovořil o kvalitě ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPO Jan Veleba

„ČT24 důvěřuje 3,2 % televizních diváků a obávám se, že tento naprosto unikátní výsledek po Takáčově velikonočním ‚zpravodajství‘ se změní a bude hůř,“ píše senátor Veleba svou kritiku veřejnoprávní televize.

ČT totiž zveřejnila informaci, že jí důvěřuje přes 80 % diváků. Skutečnost je však taková, že kanál má pouze 4 % sledovanost, což zmínili jeho tvůrci při desátém výročí. „Absolvent základní školy si snadno spočte, že 80 % ze 4 % je 3,2 %. Znamená to tedy, že této stanici důvěřuje 3,2 % českého televizního diváctva,“ dodal Veleba.

Následně Veleba počítá dál. Dojde k závěru, že z 10 milionů občanů ČR platí 37 % koncesionářské poplatky, které činí dohromady odhadem 6 miliard korun. Ve své analýze došel Veleba k závěru, že celkem sleduje ČT jako takovou 5 milionů lidí.

„Znamená to tedy, že na ČT24 se dívají jen 4 % z tohoto počtu, tj. 200 tisíc lidí, a z nich té televizi důvěřuje jen 160 tisíc lidí! Skutečně unikátní výsledek,“ podotkl Veleba s tím, že zbytek diváků čerpá informace z jiných zdrojů. Přičemž ale právě ČT by měla být „měřítkem zájmu televizního diváka o pořady vyšší bonity, k nimž zpravodajství patří na prvním místě, před edukací a kulturou“, obzvlášť proto, že na ní lidé přispívají.

A bude hůř. Moderátor Daniel Takáč a jeho zpravodajství o návštěvě čínského prezidenta v ČR totiž udělalo ČT další medvědí službu. „Zatímco vloni v Londýně tohoto představitele nejlidnatější mocnosti světa královna Alžběta vozila ve zlatém kočáře, který se využívá při korunovaci anglických králů, tak u nás v Takáčově studiu si divák poslechl, že čínský režim je nelegitimní, zavrženíhodný a zločinný,“ což řekl sinolog Ondřej Klimeš a od Takáče si za to nevysloužil žádnou poznámku. „Úplně mne dostala otázka Takáče, který se jedné z vybraných ve studiu zeptal, zda turista má možnost v Číně zjišťovat lidská práva, tedy ptát se na ně.“

Vzhledem k tomu, že Veleba s takovým jednostranným vysiláním absolutně nesouhlasí, tak se ptá „Musíme platit něco, co jsme si neobjednali?“ Ze zákona ano. Vyvstává tedy další dotaz, zda musíme v tomto případě dodržovat zákon, když sama ČT podle Veleby neplní svou povinnost veřejnoprávního média. „Moje odpověď je, že bychom tento ksindl platit neměli. Co vy, televizní koncesionáři, na to?“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

21:04 Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

Zpěvák a politik Michael Kocáb, o němž bylo v posledních dnech často slyšet především v souvislosti …