Senátní, krajské a obecní volby by se podle návrhu konaly vždy v prvním celém říjnovém týdnu tak, aby se doba mezi nimi neustále nezkracovala a nepřibližovaly by se k volbám sněmovním, uvedl Mlsna. Nyní se volby musejí konat ve třicetidenní lhůtě před uplynutím volebního období příslušného voleného sboru. Volby se tak prakticky posunují v případě Senátu každé dva roky a v případě obcí a krajů každé čtyři roky o jeden víkend zpět k počátku roku.
Pevné senátní obvody by podle Mlsny zakotvil ústavní zákon, vymezeny by byly v jeho příloze. Dosud se prakticky před každými senátními volbami měnily volební novelou při změně počtu jejich obyvatel nad zákonem stanovený limit. Loni se ale Senát navrhovanou změnu hranic 17 z 81 obvodů odmítl a v zákoně zrušil povinnost vlády podobnou úpravu předkládat. Současně vyzval kabinet k přípravě větší územní stálosti senátních obvodů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
Jak to chodí uvnitř SPD?
Myslíte, že je vaše podle všeho mizerná docházka do sněmovny skutečně tím důvodem, proč vás SPD chtěla na kandidátce upozadit? Jaké jsou vlastně poměry ve straně? Já mám někdy dojem, že o všem rozhodují jen Okamura s Fialou a zbytek členů jsou spíš jen figurky na šachovnici. A dost možná, když pak n...
Další články z rubriky

13:44 O2 zase nešel internet. Odborník slyšel radu zákazníkům a začal se smát
Jeden ze tří velkých hráčů na českém telekomunikačním trhu, operátor O2, má znovu problémy. Ráno pot…