Tisíce bezdomovců na ulicích, zoufalí starostové. Na ČT o nové úpravě ubytoven promluvili Kubera či Nečasův exministr Mlsna

23.06.2015 22:43

Zastupitelka Moravskoslezského kraje Liana Janáčková (NEZ.) si připadá jako pokusný králík kvůli sporům s Ministerstvem vnitra o ubytovny pro sociálně slabé spoluobčany. Hrozí nám, že se budou po Česku pohybovat tisíce bezdomovců, kdyby obce skutečně mohly ubytovny zakázat? Janáčková ani primátor Teplic a senátor Jaroslav Kubera (ODS) si to nemyslí. Druhý jmenovaný zmínil šťastného bezdomovce a „slavnou EU“.

Tisíce bezdomovců na ulicích, zoufalí starostové. Na ČT o nové úpravě ubytoven promluvili Kubera či Nečasův exministr Mlsna
Foto: ČTK
Popisek: Liana Janáčková
reklama

Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, který dříve působil jako ministr ve vládě Petra Nečase (ODS), senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) a zastupitelka Moravskoslezského kraje Liana Janáčková (NEZ.) rozebírali v úterních Událostech, komentářích spor o dávky na bydlení. Ministerstvo vnitra tvrdí, že obce nemohou jen tak stopnout lidem dávky na bydlení. Starostové se však bouří.

Připadám si jako pokusný králík

Mlsna postup Ministerstva vnitra hájil, určité nedorozumění je třeba hledat v kreativní práci sněmovních poslanců, ministerstvo pak jen řešilo, co s možnými vzniklými problémy. Kubera to ale viděl trochu jinak. „Víte, původní nápad byl dobrý, ale reálný výsledek je opět smutný,“ zdůraznil s tím, že tady jde o klasický konflikt samosprávy a státní správy. „Je to celé špatně, tam se to mělo týkat ubytoven, a ne jednotlivců,“ zdůraznil.

Mlsna konstatoval, že obce mohou vydat negativní stanoviska k výplatě dávek, ale půjde toliko o doporučení. Úředník však také doporučil přijetí novely, která by situaci vyjasnila. Janáčková v tom ale byla poměrně nekompromisní.

Liana Janáčková

  • zodpovědnost, organizační schopnosti, vytrvalost

„Připadám si jako pokusný králík. Desítky hodin práce pracovníků úřadu jsou prakticky vniveč. To, že by se mělo rozhodování vrátit na úřady práce, je pro nás nepřijatelné. Nám šlo o zřizování ubytoven, ne o výplatu dávek,“ řekla jasně dáma. Kdyby město mohlo jasně říci, že ubytovny nebudou, tak by stejně pomáhalo těm, kdo o to projeví zájem, např. jim město najde byt. „Ale my nechceme pomáhat lidem, kteří jen sedí na ubytovně a nic nedělají,“ uzavřela své vystoupení Janáčková.

Kubera ji v tom podpořil, bezdomovectví je zkrátka problémem celého světa. „Ani ta slavná Evropská unie to nevyřešila,“ poznamenal senátor a primátor. „Ale i bezdomovec může být šťastný člověk, protože nemá občanku a stát ho nemůže buzerovat, jako buzeruje nás ostatní,“ poznamenal senátor. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

4:46 „A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

Když se politiků zeptáte, koho by si v příští vládě uměli představit na postu ministra zahraničí, šk…