Tisk komentuje ústavní žalobu na prezidenta pro velezradu

05.03.2013 6:06 | Zprávy
autor: adr, čtk

Osmatřicet senátorů se v pondělí rozhodlo pohnat před Ústavní soud prezidenta Václava Klause pro velezradu. Jako by mu chtěli dokázat, že jsou s ním ochotni plně spolupracovat v jeho nepřehlédnutelném úsilí posledních týdnů učinit odchod druhého českého prezidenta tak nedůstojným, jak to jen jde, píšou dnešní Hospodářské noviny (HN). Jenže tohle hrdinství mělo podle listu přijít dřív. Minimálně tak před dvěma lety, odkdy má levice v Senátu většinu.

Tisk komentuje ústavní žalobu na prezidenta pro velezradu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátorka Wagnerová hlasovala pro

Podle úterních Lidových novin (LN) je žaloba Senátu pro velezradu atomová zbraň ústavního práva. Byla konstruována jako krajní pojistka - s předpokladem, že nikdy nebude použita. V pondělí ji však Senát odjistil. Ústavní soud patrně žalobě nevyhoví. Přišla pozdě, důvody mu nebudou stačit. Zbraň je venku proto, aby ji viděl nastupující prezident Miloš Zeman a cítil respekt.

LN upozorňují na to, že velezrada není totéž co vlastizrada, kterou může spáchat každý. "Ale lidé oba termíny často zaměňují - a není se jim zas tak moc co divit. Od ohrožení svrchovanosti a celistvosti státu není ke spolčení s cizí mocí proti vlastnímu státu tak daleko," naznačuje list.

Autor komentáře v dnešní Mladé frontě Dnes (MfD) se domnívá, že prezidentova velezrada, jak si ji představuje 38 senátorů, vynese republice stejnou hanbu jako pád vlády uprostřed předsednictví České republiky v EU. Z politického hlediska jde o stejné činy, jako když Kocourkovští nosili do domů světlo v pytlích.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Josef Nerušil byl položen dotaz

Nespletl jste si dobu?

Kontrola médií a tvrdá cenzura tu už byla. Fakt ji chcete zavést znovu? Obávám se, že jste jen jediný, co nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků opravdu je, že chcete kontrolovat a ovlivňovat obsah veřejnoprávních médií, a že z nich tak opravdu chcete udělat státní propagandu. Já chápu, že se vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Gerloch vynesl kartu, která jde proti Pavlovi

11:00 Profesor Gerloch vynesl kartu, která jde proti Pavlovi

Kdo jinému jámu kopá, do Ankary neletí,“ konstatovala ke sporu prezidenta a vlády komentátorka Karol…