Generálnímu řediteli České televize Petru Dvořákovi nepřiskáčou na účet téměř dva a půl milionu korun, jak byl každoročně zvyklý, ale jeho bonus za rok 2019 dosáhne výše 1,6 milionu korun. Rozhodlo o tom jednání Rady ČT, které pro šéfa Kavčích hor nebylo takovou procházkou růžovým sadem jako v minulých letech, kdy mu až na nepatrné výjimky zcela loajální radní odkývali maximum. Nové složení kontrolního orgánu veřejnoprávní televize tak dává naději, že se dočkáme skutečně zprostředkování kontroly veřejnosti nad Českou televizí, a nikoli utužování přátelských vztahů s jejím vedením. O tom, že se bude Petr Dvořák těšit z této sumy, rozhodla těsná většina 8 z 15 radních. Jde o Jaroslava Dědiče, Martina Doktora, Maxe Kašparů, René Kühna, Tomáše Samka, Zdeňka Šarapatku, Jiřího Šlégra a Daniela Váňu.
Ve hře byl i druhý návrh, který předložila ekonomka Hana Lipovská. Podle něj by generální ředitel Petr Dvořák nedostal za loňský rok žádný bonus. Pro ten kromě předkladatelky hlasovali ještě Pavel Matocha, Luboš Xaver Veselý a Roman Bradáč. Tři radní – Jiří Kratochvíl, Vladimír Karmazín a Pavel Kysilka – se hlasování zdrželi. Přiznaná suma 1,6 milionu korun je nad rámec základního platu, který u generálního ředitele České televize činí 242 tisíc korun měsíčně, tedy zhruba 2,9 milionu korun ročně. Celkový roční příjem Petra Dvořáka dosáhne tedy 4,5 milionu korun, nikoli 5,3 milionu, jak tomu bylo v předchozích letech. Navíc mu tentokrát roční bonus přihrál jeden jediný hlas navíc oproti těm, kteří s touto jeho výší nesouhlasili.
Nekopeme za generálního ředitele, ale za veřejnost
Před tímto rozhodnutím se rozproudila debata, do níž vstoupil i generální ředitel Petr Dvořák. Ze židle ho nadzdvihl právě návrh Hany Lipovské, aby odešel s prázdnou. Aniž bral ohled na to, že jednání rady řídí a slovo uděluje Jaroslav Dědič, přerušil řeč Hany Lipovské se slovy, že na to musí reagovat. „Stále ještě žijeme v právním státě a v něm platí smlouvy a pravidla. Moje pracovní smlouva má kritéria, o kterých můžeme diskutovat, jestli jsou dobrá, špatná, pevná nebo vágní. Na jejich základě by však měla rada vyhodnotit, zda televize fungovala, nebo ne. Podle mě fungovala velice dobře, a to nejen z hlediska programu, přičemž byla nejsledovanější televizí na trhu, ale také z hlediska kvalitativních parametrů. Také z hlediska hospodaření se nám dařilo daleko lépe,“ bušil se v prsa šéf ČT.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Bradáč , Česká televize , Dvořák , Rada ČT , výroční zpráva , bonus , Lipovská , Matocha
autor: Jiří Hroník
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom