To Pekarová neslyšela ráda. „Nemůžete každého umlčet.“ Padlo ve Vídni při slavnosti

14.01.2023 20:56 | Ze sítí

V souvislosti s ceremoniálem ke znovuotevření historické budovy zákonodárného sboru ve Vídni si ekonom Pavel Šik povšiml, že na místě zazněl projev někdejšího německého ministra financí Wolfganga Schäubleho, který „pohladí“ demokraty. „Ne každý, kdo se obává přijímání uprchlíků, je nelidský xenofob, a ne každý, kdo pochybuje o evropských klimatických cílech, je takzvaný popírač klimatu,“ řekl v něm německý politik. To, že byli tomuto projevu přítomni čeští politici včetně předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové, podle něj příliš neznamená. „Tuším, že třeba Lipavský tu hloubku nepochopí, a Rakušan asi neměl čas,“ míní Šik.

To Pekarová neslyšela ráda. „Nemůžete každého umlčet.“ Padlo ve Vídni při slavnosti
Foto: Repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR Markéta Pekarová Adamová

Anketa

Chcete, aby Danuše Nerudová zůstala v politice?

3%
94%
hlasovalo: 17724 lidí
Šik se rozepsal ke znovuotevření historické budovy zákonodárného sboru ve Vídni, jež byla postavena mezi lety 1874 až 1883, a za hlavního hosta ceremoniálu označil někdejšího předsedu Německého spolkového sněmu a německého ministra financí Wolfganga Schäubleho.

Právě některé části Schäubleho projevu podle Šika „pohladí“ demokraty. „V debatě o pandemii bylo možné zažít, jak málo prostoru je pro diferencovaný přístup, pro naslouchání druhému názoru. Zpochybňování morální integrity oponenta namísto vyvracení jeho argumentace je sice pohodlné, ale nemůže nahradit politickou argumentaci a nezbytnou debatu. Ne každý, kdo zpochybňuje pandemická opatření, je totiž ‚konspirační teoretik, ne každý, kdo se obává přijímání uprchlíků, je nelidský xenofob, a ne každý, kdo pochybuje o evropských klimatických cílech, je takzvaný popírač klimatu,“ řekl Schäuble. „Je třeba dbát na to, abychom z diskurzu nevytlačili legitimní postoje, ‚a to ani prosazováním morálky nebo identity,“ poukázal ekonom na část projevu německého politika z Křesťanskodemokratické unie (CDU).

„I když se zamýšlel kriticky nad algoritmy sociálních sítí, já jeho hodnocení nechápu jako další výzvu k cenzuře nebo antidezinformačním zákonům, spíše vzhledem k celému projevu jako výzvu poslancům a politikům, aby občanům dali pocit většího zastoupení, jelikož jejich důvěra klesá,“ míní Šik.

Z projevu politika upozornil na pasáž, kde Schäuble poukázal, že „poslanci nejsou jen zástupci určitých regionů nebo jednotlivých sociálních skupin, ale celého národa“, a varoval před krizí ústavní demokracie.

Anketa

Chcete, aby Danuše Nerudová zůstala v politice?

3%
94%
hlasovalo: 17724 lidí

„Britský politolog David Runciman proto dokonce dochází k závěru: ‚Demokracie je krize‘.
Krize však mohou být také nástrojem neustálého a nezbytného přizpůsobování se měnícím se podmínkám,“ řekl ve svém projevu politik CDU s podotknutím, že „ztráta důvěry v demokratické instituce pomáhá ‚populistickým zjednodušovatelům‘ do parlamentů a vlád nebo vede občany k tomu, že se od veřejné sféry zcela odvracejí“. Zatímco „důvěra v poslance klesá“, myšlenka přijímání zákonů v referendu nebo na základě politických rozhodnutí nezávislých odborníků je podle něj „stále populárnější“.

Šik rovněž upozornil na Schäubleho následný apel, aby demokracie „zůstala otevřená opačným názorům“. „Podle Schäubleho je k posílení důvěry v demokratické procesy zapotřebí kultura naslouchání a ochota nevylučovat od počátku, že i druhá strana může mít pravdu. Kromě toho je důležité oslovit ‚ty druhé‘, kteří již nemají zájem o demokratický diskurz, a přivést je zpět do společné demokratické veřejné sféry,“ shrnul.

Zazněla také slova německého politika, že lepší alternativa k liberální demokracii „neexistuje“. „Není však již bezvýhradně považována za lepší model. Demokracie se musí osvědčit, a to i v konkurenci s autoritářskými modely státu a společnosti, které se ohánějí příslibem efektivity, aniž by braly v úvahu svobodu a lidská práva, právní stát a demokratické zásady. Je zde odpovědnost nejen za vlastní demokratickou společnost, ale také za ty, kteří nemají to štěstí, aby mohli využívat jejích výhod,“ řekl Schäuble v řeči, na níž Šik poukazuje.

Ekonom doplnil, že ve Vídni byli ceremoniálu přítomni také někteří čeští politici. „Tak doufejme, že poslouchali. Ale tuším, že třeba Lipavský tu hloubku nepochopí, a Rakušan asi neměl čas,“ míní,

Slavnostní události v budově rakouského parlamentu se rovněž zúčastnila předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR Markéta Pekarová Adamová a rakouský prezident Alexander van der Bellen.

„Využil jsem pozvání, abych se podíval, kde zasedal Říšský sněm a kde také přesně seděl Tomáš Garrigue Masaryk. Zejména ale proto, abychom navázali kontakty, které po době covidové trošku ochladly, a to jak mezi politickými partnery, tak i po hospodářské stránce. Jsem velice rád, že se nám zároveň při této návštěvě podařilo domluvit spolupráci s našimi protějšky z Rakouska a Německa, kdy výsledkem budou vzájemné návštěvy, a tím i rozvoj spolupráce v oblastech vědy, výzkumu, inovací a hospodářství,“ komentoval cestu Vystrčil.

Pekarová Adamová pak ve Vídni jednala s předsedou dolní komory rakouského parlamentu Wolfgangem Sobotkou a později i s rakouským kancléřem Karlem Nehammerem.

Během své návštěvy předsedkyně Sněmovny rovněž po ceremoniálu v budově zaujala místo prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. „Sedačka s číslem 365, na které jako poslanec Říšské rady sedával Tomáš Garrigue Masaryk,“ sdílela fotografii.

Ve Vídni také politička nakonec i odvolila a po vhození hlasovacího lístku do volební urny se také vyjádřila na téma korespondenčních voleb. „Odvolila jsem ve Vídni spolu s českými občany, kteří zde žijí. Jedna z mých osobních priorit je prosadit korespondenční volbu (i kdybychom měli být v PS týden v kuse), a usnadnit tak všem voličům uplatnění občanského práva,“ napsala Pekarová Adamová.

Dodala, že ji „svrběla ruka“, ale nakonec se – alespoň podle toho, co tvrdí na sociálních sítích – kandidát SPD Jaroslav Bašta musí obejít bez její podpory. „Pan Bašta to nakonec nebyl,“ tvrdí totiž Pekarová, jež dříve v tomto týdnu glosovala, že ji mělo zklamat šíření příspěvku o její podpoře expremiéra Babiše, a tak musí své rozhodnutí „změnit“ a „svou podporu vyjádřit panu Baštovi“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: rak

JUDr. Ondřej Veselý byl položen dotaz

Pane Judr.Veselý,

jak vám mohou dnes věřit občané jako levici ? Nu a tak jdou na ty demonstrace s těmito jak jste napsal "Dezoláti " z levice krom slov napsaných na PL, dnes není vidět jiná snaha. Nebo si myslíte, že současná vláda se bude řídit vašimi doporučeními ? Byla jsem vašim voličem a mnoho mých známých, vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladý Stropnický vystoupil: Liberálové? Obslužná třída velkého byznysu. Mluví o Tchaj-wanu, ale ve skutečnosti...

23:04 Mladý Stropnický vystoupil: Liberálové? Obslužná třída velkého byznysu. Mluví o Tchaj-wanu, ale ve skutečnosti...

„Dopředu naplánovaný podvod na voličích.“ Tak hodnotí Matěj Stropnický snahu miliardáře Jana Barty r…