To bude poprask. Advokátka tuší, že po rozhodnutí Ústavního soudu o Rusech a Krymu se začnou dít věci

01.05.2019 16:56

Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hlavou nad tím, co předvedl Ústavní soud České republiky. Dáma má obavy, že soudci právě otevřeli cestu k volně aplikované diskriminaci v podnikání.

To bude poprask. Advokátka tuší, že po rozhodnutí Ústavního soudu o Rusech a Krymu se začnou dít věci
Foto: Daniela Černá
Popisek: Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová
reklama

Ústavní soud konstatoval, že hoteliér v Ostravě nediskriminoval občany Ruské federace, když chtěl vědět, co soudí o okupaci ukrajinského poloostrova Krym, a pokud ji schvalovali, tak je odmítl ubytovat. Podnikatelé podle ústavního soudu nemusí sledovat jen zisk, ale mohou se také společensky projevit.

Hamplová má obavy, že může nastat situace, kdy restauratéři odmítnou obsloužit některé své spoluobčany pod heslem, kdo nepracuje, ať nejí. Stejně tak mohou odmítnout obsluhovat rozvedené osoby, pokud si budou myslet, že rozvod je špatný.  

„Dnešním dnem jsme rozhodli, že byty nepronajímáme osobám, které trvale nepracují, a žijí pouze ze sociálních dávek. Nájemní smlouvu uzavřeme pouze s těmi, kteří nám předloží platnou pracovní smlouvu. Vyjadřujeme tak tím svůj nesouhlas se systémem nastavení sociálních dávek u nás,“ mohou si prý také říci podnikatelé.

„Zní to zejména v dnešní době, kdy se lidem přikazují názory, jako rajská hudba,“ podotkla k tomu Hamplová v komentáři na blogu Aktuálně.cz.

Hamplová má za to, že většině českých občanů je anexe ukrajinského Krymu Ruskem vlastně ukradená. To však není nic na tom, že tímto svým rozhodnutím mohl Ústavní soud ČR otevřít pověstnou Pandořinu skříňku.

„Zatímco však v diskusních pořadech vládne tvrdá autocenzura a cenzura (je nutné si to přiznat), a být dnes označen například za rasistu je velmi snadné, Ústavní soud ČR aktuálně vyslovil, že v podnikání můžeme projevovat své názory třeba i tím, že chceme pod nějaký názor přímo podpis, jinak neposkytneme službu,“ nebrala si servítky dáma.

Současně však politici nařizují restauratérům, kde se smí kouřit a kde ne. Nikdo se neptal na názor restauratérů. Kouření v restauracích bylo plošně zakázáno a hotovo. Tady advokátka vidí jistý rozpor.

A pak je prý zvědavá ještě na jednu věc. „Čekám, co se strhne, až hoteliér pověsí na dveře ceduli – neubytováváme Afričany, protože nás bez dovolení zaplavují, a já s tím nesouhlasím. To by byl poprask. Bude mít někdo tu odvahu?“ zeptala se.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne covid, ale tato dohra nás zabije. Padlo varování. A slova o lockdownu

6:18 Ne covid, ale tato dohra nás zabije. Padlo varování. A slova o lockdownu

Profesor ekonomie a člen Národní ekonomické rady Štěpán Jurajda apeluje na občany, aby dodržovali vš…