Bývalý ministr Leoš Heger hned na začátku debaty uvedl, že v našem zdravotnictví je sedmnáctiprocentní spoluúčast, což je v Evropě podprůměr. Standard je prý dvacet až dvacet pět.
Další bývalá ministryně Milada Emmerová z ČSSD pak ale ohledně zdravotnických poplatků poznamenala, že jejich účel měl být původně regulační, ve skutečnosti ale nic neregulovaly. „Ukázalo se, že to nefunguje. Proto jsme pro, aby zůstal jen šedesátikorunový poplatek za den pobytu nemocnici, a ten byl omezen na třicet dní za rok,“ vysvětlovala.
Za zastánce reforem mluvil i Tomáš Jedlička, ředitel soukromé nemocnice z Mělníka. Ten se nejprve vyjádřil k rozhlasovým příspěvkům posluchačů Rádia Impuls, které debatu tradičně zahajují. „Když sem poslouchal, tak jsem měl pocit, ž jsme někde v střední Africe, a člověk zemře, jen když kolem nemocnice projede,“ uvedl.
Na opačné straně stál Stanislav Fiala, ředitel nemocnice a výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic, který naopak reformy kritizuje. Uvedl, že v nemocnici jde o životy, takže tam není prostor pro experimenty.
Pak dostal slovo profesor Pavel Pafko, známý chirurg a od pondělka nositel medaile za zásluhy. Ten zahájil své vystoupení smrští čísel. Podle nich máme mnohem nižší HDP než Rakousko či Německo, a ještě dáváme na zdravotnictví pouhých sedma půl procenta, zatímco oba naši sousedé přibližně jedenáct. „Pacient zde přesto dostává stejnou péči, jako v západní Evropě,“ uvedl Pafko, byť si prý samozřejmě je vědom problémů a chyb.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo