To je rána: Vojislav Šešelj nevinen, nevinen, nevinen, nevinen, nevinen, nevinen, nevinen, nevinen a nevinen

31.03.2016 13:10

Srbský nacionalista Vojislav Šešelj byl zproštěn všech obvinění z válečných zločinů, kterých se měl dopustit v průběhu devadesátých let ve válce na Balkáně. Dnes tak rozhodl Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Informuje The Independent.

To je rána: Vojislav Šešelj nevinen, nevinen, nevinen, nevinen, nevinen, nevinen, nevinen, nevinen a nevinen
Foto: Redakce / repro Facebook
Popisek: Srbská vlajka

Jedenašedesátiletý srbský ultranacionalista Vojislav Šešelj byl dnes zproštěn obvinění z válečných zločinů z průběhu balkánské války. Původně čelil devíti obviněním ze zločinů, kterých se měly dopustit srbské milice ve válce v Bosně a Chorvatsku.

Dnes jej však Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu zprostil všech obvinění. Sám Šešelj, který byl kdysi srbským vicepremiérem, veškerá obvinění popřel.

Soudce Jean-Claude Antonetti řekl: „Tímto zproštěním viny ve všech devíti bodech obžaloby je zatykač, vydaný odvolací komorou, pouze předmětem diskuse.“

„Vojislav Šešelj je nyní svobodným člověkem.“

Šešelj čelil obvinění ze tří případů zločinů proti lidskosti a šesti případů válečných zločinů, mezi kterými bylo i podněcování k etnickým čistkám. Haagskému tribunálu se sám dobrovolně vydal roku 2003.

V roce 2014 mu pak bylo dovoleno vrátit se do Bělehradu, z důvodu zhoršujícího se zdraví.

Independent odhaduje, že stažení obvinění povede k růstu volebních preferencí jeho Srbské radikální strany v následujících srbských volbách. Sám Šešelj je velkým kritikem Evropské unie a byl také proti vstupu Srbska do NATO.

Soud rozhodl za Šešeljovy nepřítomnosti, jelikož ten údajně nebyl ze zdravotních důvodů schopen navštívit Haag. Stále však působí v srbské politice a RT očekává, že v průběhu dnešního dne se k události oficiálně vyjádří.

Původně mu soud vyměřil trest odnětí svobody na 28 let. Šešelj sice tvrdil, že je nevinný, očekával však, že si nakonec ve vězení pobude celkem 25 let.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …