To zas bude uragán: Až si zde kavárna přečte, co Miloš Zeman řekl Vladimiru Putinovi...

21.11.2017 12:29

Prezident Miloš Zeman se setkal s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. Hlava ruského státu českého prezidenta přijala ve své letní rezidenci Bočarov ručej v Soči. Zeman v úvodu odmítl tlumočníci s tím, že čeští novináři rusky umí a není jejích služeb zapotřebí. Dále Putinovi řekl, že Bašár Asad je dle jeho názoru demokraticky zvolený prezident.

To zas bude uragán: Až si zde kavárna přečte, co Miloš Zeman řekl Vladimiru Putinovi...
Foto: KPR - Hana Brožková
Popisek: Setkání Miloše Zemana s Vladimirem Putinem v Soči
reklama

Dlouho očekávaná státní návštěva prezidenta Miloše Zemana v Ruské federaci byla oficiálně zahájena setkáním s Vladimirem Putinem. 

Ruský prezident přijal Zemana ve své vile Bočarov ručej v letovisku Soči na pobřeží Černého moře. Rozhovor obou státníků se má ubírat především směrem k hospodářské spolupráci obou zemí. 

Miloš Zeman na začátku setkání Putinovi řekl, že s sebou přivezl největší podnikatelskou misi v českých dějinách, která čítá 150 byznysmenů. „Když jsem jel do Francie, bral jsem s sebou 14 podnikatelů. Teď jsem jich vzal 150,“ chtěl český prezident zdůraznit důležitost své ruské cesty. 

Anketa

Podporujete zrušení sankcí proti Rusku?

94%
hlasovalo: 11803 lidí

Začátek setkání českého a ruského prezidenta se oproti původnímu programu zhruba o půl hodiny posunul. Důvodem nejspíš je náročný program šéfa Kremlu. Během dne měla totiž zasedat ruská bezpečnostní rada, chystají se k summitu a v pondělí v Soči Putin hostil syrského prezidenta Bašára Asada, což sám Zeman připomněl. 

„Včera jste přijal syrského prezidenta,“ zahájil konverzaci s jedním z nejmocnějších mužů planety prezident Miloš Zeman. Dále hovořil o tom, že syrské síly, které mají ruskou podporu, ve válce vítězí. „Asad je demokraticky zvolený prezident,“ dodal také Zeman. 

Dále konstatoval, že chtěl do Ruska na výstavu přivézt svatou relikvii, ostatky svaté Ludmily, ale to se zatím nepovedlo. „Důvody byly technické, ne ideologické, pouze technické,“ sdělil Zeman. 

Na setkání státníků byla připravena i tlumočnice, kterou ale český prezident odmítl. Nejen kvůli sobě, protože rusky hovoří, ale i kvůli českým novinářům, kteří ho na státní návštěvě doprovází. „Čeští novináři rusky umí,“ řekl prezident s tím, že tlumočnice nebude potřeba. 

Po jednání obou prezidentů a národních delegací se očekává tisková konference. Zatím však není jasné, zda prezidenti Zeman a Putin pouze přednesou svá prohlášení, anebo bude novinářům umožněno klást otázky. 

Tím úterní program prezidenta Zemana skončí. Před setkáním s Putinem ještě stihl poobědvat s českým velvyslancem v Rusku Vladimírem Remkem. Navečer se Miloš Zeman s delegací přesune z černomořského letoviska Soči do ruské metropole. 

Přílet na moskevské letiště Vnukovo se očekává před osmou hodinou večer moskevského času (o dvě hodiny víc proti Praze). Ve středu prezident zahájí rusko-české podnikatelské fórum nebo se setká s premiérem Dmitrijem Medveděvem. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový vztek: S*re vás to doma? Hamáček se vám směje

8:57 Takový vztek: S*re vás to doma? Hamáček se vám směje

Pohyb mezi okresy je zakázán a policie bude kontrolovat, zda ti, kdo se mezi nimi pohybují, mají ten…