To zásadní od opozice: Fiala litoval neúspěchu, Bělobrádek vyzýval veřejnost. Kalousek promluvil o svědomí

23.11.2018 18:28

Vláda Andreje Babiše (ANO) se udržela u moci. Sněmovna nedokázala získat 101 poslanců pro vyslovení nedůvěry vládě. Stalo se tak mimo jiné i proto, že koaliční sociální demokraté nehlasovali ani pro, ani proti. Těsně po hlasování k novinářům promluvil předseda ČSSD Jan Hamáček. Řekl jasně, že vládu ANO Andreje Babiše a ČSSD považuje i nadále za smysluplnou. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek nabídl zcela opačný pohled. A pak se o slovo přihlásili Piráti.

To zásadní od opozice: Fiala litoval neúspěchu, Bělobrádek vyzýval veřejnost. Kalousek promluvil o svědomí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vláda nepadla. Pro návrh bylo 90 poslanců, proti návrhu 92

„Sociální demokracie šla do vlády s hnutím ANO, aby mohla prosazovat svůj vládní program, a já jsem přesvědčen, že se nám to daří,“ prohlásil Hamáček. Hned připomněl, že kabinet stále zvyšuje minimální mzdu a dokázal prosadit proplácení prvních tří dnů nemocenské. „Tomuto vládnímu projektu stále věříme,“ dodal Hamáček.

Anketa

Kdyby se prokázalo, že Babiš čerpal dotaci na Čapí hnízdo neoprávněně, vadilo by vám to?

14%
86%
hlasovalo: 23644 lidí

Obratem dodal, že ČSSD neodejde z vlády, aby se neotevřel prostor pro úřadování hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Ještě víc ale prý Hamáčkovi vadilo, že opozice údajně neměla plán B. Předseda sociální demokracie měl obavy, že by mohlo po pádu vlády dojít na spory mezi ústavními institucemi, což by rozhodně nepovažoval za dobré pro Českou republiku.

Po Hamáčkovi předstoupil před novináře předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který nabídl zcela opačný pohled. Nikoli poprvé konstatoval, že trestní stíhání předsedy vlády představuje problém pro Českou republiku. Je prý lhostejné, že je to konkrétně Andrej Babiš. Bělobrádkovi by úřadování obviněného premiéra vadilo vždy.

Fotogalerie: - Hamáček předsedou sněmovny

Jan Hamáček převzal po Miroslavě Němcové post před...
Andrej Babiš ve sněmovně
Tomio Okamura ve sněmovně
Miroslava Němcová předává předsednické křeslo Janu...
Miroslava Němcová řeční ve sněmovně
Na volbu předsedy sněmovny se přišli podívat také ...

„Musím vyzvat veřejnost, aby neztrácela naději. My potřebujeme vytrvalost a potřebujeme upozorňovat na to, že tato situace není správná,“ zdůraznil Bělobrádek.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Do třetice se o slovo přihlásil i předseda Pirátů Ivan Bartoš, který to viděl jasně. „Většina poslanců, kteří se nebáli vyslovit svůj názor, byla pro vyslovení nedůvěry vládě,“ pravil Bartoš s odkazem na fakt, že pro pád vlády hlasovalo 92 poslanců, zatímco proti pádu jen 90 zákonodárců. Poslanci ČSSD se odmítli jakkoli vyjádřit.

Fotogalerie: - Piráti na Vltavě

Šéf Pirátské strany Ivan Bartoš
Pirátský babysitting, tedy hlídání dětí
Piráti odstartovali svou kampaň v Praze na lodi Ca...
Lídrem pražské kandidátky Pirátů je Jakub Michálek
Na lodi se představila celá sedmička pražské kandi...
Trojka kandidátky Ondřej Profant

Tato vláda podle Bartoše ani neplní svůj program, na což prý budou Piráti upozorňovat stále dokola, čímž budou plnit základní domácí úkol opozice, to jest upozorňovat na chyby vlády.

Ve stejném duchu vystoupil také předseda ODS Petr Fiala.

Posteskl si, že se opozici nepodařila jedna věc. „To, že bychom ochránili funkci předsedy vlády před ním samotným,“ poznamenal na konto Andreje Babiše. „Dnes se také ukázalo, že KSČM už je jen politickou frakcí hnutí ANO, a pokud jde o ČSSD, tak ta jen mluvila a mluvila a pak utekla. (...) Podle nás udělala koalice další krok ke svému dřívějšímu konci a my jsme na to připraveni,“ zdůraznil Fiala.

Anketa

Co soudíte o Miroslavu Kalouskovi?

hlasovalo: 35400 lidí

Prostě a krátce řečeno, Babiš se podle předsedy ODS sice udržel u moci, ale fakticky ukázal, že ztratil většinovou podporu v dolní parlamentní komoře, protože nedokázal získat 101 poslanců na svou stranu. Pro vládu hlasovalo jen 90 poslanců. A Babišovy problémy zůstaly nevyřešené ležet na stole. „Nevyřešili nic,“ zlobil se Fiala.

Veřejnost prý nadále neví, kdy Andrej Babiš mluví jako premiér a kdy mluví jako osoba obviněná v dotační kauze firmy Čapí hnízdo. Zákon říká, že obviněná osoba se může hájit jakkoli, klidně i lhát. V tuto chvíli tedy podle Fialy zkrátka nevíme, kdy Babiš lže a kdy mluví pravdu. Svým dnešním vystoupením premiér Babiš nedokázal tyto pochybnosti rozptýlit, usoudil Fiala.

Fotogalerie: - Fiala konečně místopředsedou

Petr Fiala byl konečně zvolen posledním místopředs...
Andrej Babiš hledá hlasovací zařízení
Martin Kolovratník
Předseda sněmovny Radek Vondráček se svými místopř...
Petr Fiala byl konečně zvolen posledním místopředs...
Přededa klubu ANO Jaroslav Faltýnek

Fakt, že sociální demokraté „utekli“ ze sálu, podle Fialy oslabil vládu a prohloubil viditelné rozpory v koalici. Očekává proto, že dříve či později dojde na předčasné volby.

Jeho kolega a šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura dodal, že komunisté jsou po dnešku jasnou vládní stranou a nemá smysl je zvát na jednání opozice.

Po ODS se k situaci vyjádřila i TOP 09. Předseda strany Jiří Pospíšil dal za pravdu svým předřečníkům z ODS. Také podle něj se ukázalo, že jsou komunisté vládní stranou. „Hrozí, že tato kauza (firmy Čapí hnízdo) nebude řádě vyšetřována a že principy právního státu, o které nám primárně šlo, budou nadále pošlapávány,“ zlobil se Pospíšil.

Fotogalerie: - Sobotka, Bělobrádek a barevní hadi

Setkání premiéra Sobotky s místopředsedou vlády pr...
Setkání proběhlo v nově budově  Ústavu organické c...
Pavel Bělobrádek vítá premiéra Bohuslava Sobotku
Pavel Bělobrádek vítá premiéra Bohuslava Sobotku
Setkání premiéra Sobotky s místopředsedou vlády pr...
Součástí návštěvy byl také demonstrační chemický p...

Ke svému předsedovi se přidal i šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „My jsme přesvědčeni, že držet u moci trestně stíhanou osobu, u které je navíc podezření, že maří vyšetřování, je v rozporu s ústavním slibem poslance,“ doplnil Kalousek. Každý poslanec si prý musí se svým svědomím vyříkat, proč hlasoval pro tuto vládu, či proti nám. „Sociální demokracie ho (svědomí) pravděpodobně hledala na chodbě,“ rýpl si Kalousek do poslanců z Lidového domu.

O slovo se přihlásili také poslanci hnutí Starostové a nezávislí. „Většina přítomných poslanců dneska vyslovila vládě Andreje Babiše nedůvěru. Bude zajímavé sledovat, jaký bude v ČSSD vývoj v těch dalších týdnech a měsících,“ podotkl k tématu poslanec Vít Rakušan. Byl jsem velmi rád, že ta dnešní debata byla kultivovaná, a to především ze strany opozice,“ doplnil ještě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Někdo zaplatil za fotografii Babiše z října 2013. A potom? Obnažené holky, šestky silikony, bradavky jak na dlani

11:35 Někdo zaplatil za fotografii Babiše z října 2013. A potom? Obnažené holky, šestky silikony, bradavky jak na dlani

Andrej Babiš je dalším významným mužem, který je obětí virtuálního útoku na sociální síti, jako se t…