To zase byla „volební noc“ s ČT. Bohumil Vostal hlásil z Holandska úplně nesmyslné výsledky, nikomu to nepřišlo divné

17.03.2017 9:22

Bohumil Vostal, zpravodaj ČT v Bruselu, podal naprosto zkreslené výsledky voleb v Holandsku. Spletl si výsledek voleb z roku 2012 s exit pollem voleb 2017 a zcela falešně přisoudil Straně práce výborný výsledek, píše na svém blogu Jan Bartoň. Jeho text zveřejnil také server Neviditelný pes.

To zase byla „volební noc“ s ČT. Bohumil Vostal hlásil z Holandska úplně nesmyslné výsledky, nikomu to nepřišlo divné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vestibul ČT

Podle Bartoně lze označit výkon komentátora ČT v Bruselu Bohumila Vostala za naprosto neprofesionální. První předběžné výsledky tak zvaných exit pollů (průzkumů u volebních místností) krátce po 21. hodině zaměnil s konečnými výsledky voleb z roku 2012. S neskrývaným nadšením v hlase oznámil, že stávající vládní strany si udržely svá postavení a Strana pro svobodu Geerta Wilderse utrpěla těžkou porážku.

Celý text je ZDE

Přitom paralelně běžely na obrazovce ČT skutečné výsledky exit pollu, které ukazovaly ztráty jak premiéra Marka Rutteho, tak katastrofální ztrátu Strany práce (sociální demokracie), která přišla o více než 3⁄4 mandátů. Wildersovi přisuzoval exit poll růst o 4 mandáty. Jiné strany získaly oproti roku 2012 mnohem více, zejména zelení, píše Bartoň.

Poukazuje na to, že v dalším vysílání se Vostal o své původní chybné interpretaci vůbec nezmínil, pouze oznámil, že Wildersova strana posílila o 4 mandáty a o propadu sociální demokracie se zmínil jen „okrajově“. Přitom je to zřejmě hlavní zpráva letošních holandských voleb. Strana práce totálně ve volbách propadla a její voliči se rozprchli na všechny světové strany (od levicových zelených přes Wildersovu Stranu pro svobodu).

Naprosté překvapení, velký Wildersův debakl

„Tyto nizozemské volby jsou naprostým překvapením,“ hlásil nadšeně Bohumil Vostal přímo ze štábu vládní Lidové strany. „Doposud průzkumy ukazovaly, že Geert Wilders by měl být první nebo druhý, ale podle těchto exit pollů má být až na třetím místě,“ sdělil divákům.

Následoval výklad, že vládní Lidová strana vyhrála „s velkým přesahem“ a měla by mít 41 poslanců. Překvapením měl být i výsledek Strany práce, které všichni věštili velký úpadek, ale podle redaktora České televize jí exit polly přisoudily 38 křesel. „Až na třetím místě je Geert Wilders, populistický a nacionalistický nizozemský politik, který se svou stranou má, podle těchto exit pollů, získat pouze patnáct křesel,“ informoval dále. A vše dorazil prognózou zelených, kteří prý měli být černým koněm, ale "první odhad" jim věští jen 4 křesla.

VYSÍLÁNÍ ČT K NIZOZEMSKÝM VOLBÁM (VÝSTUP BOHUMILA VOSTALA PŘIBLIŽNĚ V ČASE 1.04)

Následně začal ze svých čísel dovozovat, že Wilders se svou politikou utrpěl naprostý debakl. „Bude to největší debakl od roku 2010,“ dodal redaktor a následně přešel do celoevropského kontextu a hlásil divákům, že trend, který vloni nastavil brexit, byl zastaven. Česká televize přitom vedle něj na obrazovce začala vysílat záběry nizozemské televize, z nichž bylo patrné, že citovaná čísla jsou minulými výsledky, s nimiž budou porovnávány ty letošní.

Chybovat je lidské. Ale Bohumil Vostal „nehnul brvou“ a svou chybu „zatloukl“. Nadále označil výsledek Wilderse za „debakl“ a věštil „snadnější sestavení koaliční vlády“, dodává Bartoň.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

18:43 Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

Fotbalový šampionát se v Rusku neměl z mnoha důvodů konat. Touto větou vyšperkoval na závěr slavnost…