Tohle nebude hezké. Na sochu Koněva budou čůrat psi z Prahy 3

19.06.2020 20:30

Zatímco na Praze 6 se sochy sovětského maršála Koněva zbavili, na Praze 3 ji vztyčují. A nebude pouze jedna, městská část informovala, že jich bude mít hned 12. To rozproudilo pořádně živou diskusi. „Koněva si strčte do p...,“ vzkázal jeden z diskutujících na Facebooku městské části. Objevily se i obavy před psy. „Chcali na něj psi,“ šíří se.

Tohle nebude hezké. Na sochu Koněva budou čůrat psi z Prahy 3
Foto: Repro Facebook
Popisek: Socha maršála Koněva v "podživotní velikosti" na Praze 3

Anketa

Je Nora Fridrichová kvalitní novinářka?

7%
93%
hlasovalo: 25881 lidí
„Babičky nám píšou, že v Koněvově ulici chybí Koněv. Díky Landscape Festivalu a výtvarníkům Tomáši Vránovi, Martině Minařík Pavelkové a Václavu Minaříkovi jich tu budeme mít hned 12 v mírně podživotní velikosti…,“ informovala městská část na svém facebookovém profilu. Připojila i fotografii jednoho z Koněvů. Ten se pyšní zlatavou barvou a kromě rudé pěticípé hvězdy na baretu mu netradičně přibylo i rudé srdíčko na jedné z tváří.

Maršálové na Žižkově rostou v rámci jmenovaného festivalu, který zahajuje své konání dnešním dnem. Ten má za cíl ukázat za účasti českých i zahraničních architektů a umělců, jak se dá zpestřit městské prostředí i upozornit na potenciál této městské části a ukázat možnosti zlepšování kvality života ve městech.

Během festivalu budou moci Pražané obdivovat až čtyřicítku výtvarných děl, instalací a intervencí.

„Věřím, že občané přijmou některé instalace za své i po skončení festivalu. Třeba čtyřicetimetrová malba od Patrika Hábla na stěně panelového domu na dopravní tepně Žižkova u Olšanského náměstí určitě zastíní tu šeď a bude se líbit všem, nejen Žižkovákům,“ řekl k dílům radní Prahy 3 pro kulturu a strategické plánování Pavel Křeček.

Festival se má několika způsoby věnovat tématům vody a adaptace na klimatické změny. Návštěvníci se tak po obdivování soch Ivana Stěpanoviče Koněva budou moci svlažit za pomoci pítka s nanofiltrací Richarda Loskota okapovou vodu nebo se v parných dnech osvěžit u nových vodních prvků studentů Fakulty architektury ČVUT na rohu ulic Jeseniova a Prokopova a na náměstí Radost.

Na Koněvově ulici budou lidé moci spatřit skutečně netradiční výjevy. Některé ze soch maršála Koněva jsou totiž stylizované i do podob komiksového superhrdiny Batmana.

Či naopak do podoby antagonisty Jokera.

Instalace soch vyvolala značné ohlasy. „Koněva si strčte do p...,“ objevilo se na Facebooku Prahy 3 od jednoho z uživatelů.
Brzo na to stránka městské části reagovala. „Obáváme se, že i při této velikosti by to bylo trochu obtížné...,“ zaznělo.

A přišlo i na diskusi o „chcaní“. „Vidím určitou paralelu ‚sraly na něj mouchy‘ s ‚chcali na něj psi‘,“ poznamenal další komentující.

Na to, co zřejmě sovětského maršála nemine, upozorňují i další lidé. „Jako recese dobré. A důležité je, že při této velikosti na něj můžou čůrat psi!“ píše se v jiném z komentářů.

Takovéto problematice nemusel čelit mnohem vyšší pomník maršála Koněva v pražské Bubenči. Ten ale zase namísto psů čelil loňskému rozhodnutí zastupitelstva Prahy 6 o odstranění. Osudovým se mu stal třetí duben, kdy byla socha sejmuta a odvezena do depozitáře.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) následně za její odstranění čelil výhrůžkám z ruské i české strany.

V budoucnu by se Koněvova socha měla stát jedním z artefaktů plánovaného Muzea paměti 20. století, zatímco na původním místě sochy by měl vzniknout památník připomínající osvobození Prahy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…