Tomáš Halík: Uprchlíky nevystřelíme na Měsíc, musíme s nimi žít. Část Čechů potřebuje terapii

07.08.2018 7:41

Hostem moderátorky Daniely Drtinové v pořadu DVTV.cz byl kněz Tomáš Halík. Hovořil mimo jiné o Andreji Babišovi (ANO) či o uprchlících.

Tomáš Halík: Uprchlíky nevystřelíme na Měsíc, musíme s nimi žít. Část Čechů potřebuje terapii
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku
reklama

Halík úvodem hovořil o labyrintu svobody, jenž je podtitulem jeho knihy. „Dnes vrcholí takový proces kulturní revoluce,“ zmínil Halík s tím, že Češi se částečně v labyrintu svobody skutečně ztratili. „Svoboda je náročný úkol,“ dodal Halík. „Lidská svoboda je spojená s odpovědností. Člověk se musí v tom složitém světě, do kterého jsem byli vrženi, určitým způsobem orientovat. A není to snadné,“ dodal. 

Fotogalerie: - Tváře Krymu

Šéf Nočních vlků Alexander Zaldostanov alias chiru...
Pořádá tam každoročeně motorkářskou show
Barvy Nočních vlků
Motorkářská show se koná v objektu bývalé továrny ...
Zaldostanov byl lékařem a často navštěvoval Berlín
Premiér Autonomní republiky Krym Sergej Aksjonov

Anketa

Jste zatím spokojeni s prací 2. vlády Andreje Babiše? (hlasování od 7.8.2018)

hlasovalo: 10233 lidí

„Jedno z největších nebezpečí je populismus. Strach... Člověk by se měl naučit strach nějak zvládat. Strach může být důležitým signálem nebezpečí. Ale pak existují uměle vyvolávané strachy, uměle nafukované. A pak přicházejí lidé, kteří vystupují v roli mesiášů,“ dodává Halík s tím, že to jsou právě ti populisté.

Následovalo téma uprchlíků. „Všichni se asi shodují na tom, že nemůžeme přijmout všechny, že musíme rozlišovat. Je třeba si uvědomit, že debaty o tom – přijmeme, nepřijmeme – jsou poněkud abstraktní. Ti lidé tady jsou a nelze je vystřelit na Měsíc. Je třeba řešit, jak se o ně postaráme,“ míní. „Musíme se společně naučit žít, a na to se musíme připravit,“ dodal.

Agresivita, která se tu vyskytuje, souvisí podle něj s krizí identity, kterou mnozí nemají. A to podle Halíka souvisí také s krizí rodiny. 

Video najdete ZDE.

Halík se rozhovořil také o elitách, které jsou mnohými lidmi v současné době nenáviděny. 

„Celý život jsem se snažil říkat vše podle svého svědomí. Mnohdy jsem to cukroval ohleduplností. Odložil jsem to nyní. Budu říkat věci tak, jak cítím. Obrovsky mě to osvobodilo,“ dodal s tím, že se nyní řídí svým svědomím. „Budu skládat účty před Pánem Bohem,“ uzavřel.

Závěrem se Halík také vyjádřil k Andreji Babišovi (ANO). „Andreji Babišovi jde jen o hlasy lidí. Státník se na rozdíl od populisty dovede lidem postavit. Masaryk i Havel taky šli proti většinovému mínění, i když byli nenáviděni. Cokoliv se ale přežene, je samozřejmě špatně. Ale já si myslím, že dneska to, co se přehání, je strach z uprchlíků. Tady žádní nejsou,“ dodal Halík. „Samozřejmě, že nechceme ztratit původní kulturní identitu, ale ta už nikdy nebude taková, jaká byla. Musíme se naučit žít spolu, ale je to náročné. Velká část lidí, i v naší zemi, by měla projít nějakou socioterapií, aby se naučila zbavit předsudků,“ upozornil Halík a vyzval také k tomu, aby lidé plodili děti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…