Tomáš Halík nadával na Zemana. Odnesla to i Jiřina Bohdalová

27. 5. 2013 9:24

Profesor Univerzity Karlovy, farář Akademické farnosti Praha a prelát Tomáš Halík hovořil se serverem Česká pozice o rozpačitém jmenování Martina C. Putny profesorem. Ještě zajímavější je ovšem jeho pohled na postavení a chování prezidenta Miloše Zemana.

Tomáš Halík nadával na Zemana. Odnesla to i Jiřina Bohdalová
Foto: halik.cz
Popisek: Filozof a katolický kněz Tomáš Halík
reklama

Zeman si svými kroky po nástupu na Hrad vymezuje teritorium, jeho rozpínavost přitom podle Halíka může být pro stát a společnost nebezpečná. Hrozí, že podobně jako exprezident Václav Klaus, ani Zeman nebude státnickým prezidentem. Šance tu ale prý ještě je.

"Zeman by snad také mohl ještě jít do sebe, přestat s pitím, vyvázat se ze šloufovského a proruského podsvětí a zkusit se orientovat na 'kulturní levici' a slušnou sociální demokracii západního typu, která zde zoufale chybí poté, co se ČSSD zřetelně vydala cestou bolševizace a populismu a pomalu splývá s KSČM. (Stranu, která navrhovala Jandáka na ministra kultury, už opravdu nikdo seriózní nemůže brát vážně.) Ale obávám se, že na takový obrat Miloš Zeman už nemá," píše Halík.

Nemá kolem sebe vzdělané lidi

"Je bohužel asi pravděpodobnější, že nejspíš zanevře na akademický svět podobně, jako na něj zanevřel Klaus a ještě více se opře o svět Jiřinky Bohdalové a hospody v Novém Veselí, svět, který ho vynesl do prezidentského křesla," dodává s tím, že zatímco Klaus měl ve svém okolí zpočátku vzdělané lidi s morální autoritou, okolo Zemana chybí už od začátku.

"Čím by si je mohl získat? Marná věc, ať to zní jakkoliv, ani těch 'dolních deset milionů' mu nebude nic platných, nebude-li mít kolem sebe 20 lidí, jejichž IQ bude průměr těch deseti milionů velmi výrazně převyšovat a kteří budou mít i vysoké morální kvality," ptá se farář.

Luxusní gay club místo kláštera

Prezident Zeman odmítal udělit profesuru Martinu C. Putnovi. Oficiálně proto, že při Prague Pride nesl transparent s kontroverzním nápisem, spekulovalo se ale o tom, že mu vadí spíše Putnova sexuální orientace. Zeman v tomto případě podle Halíka hrubě zkreslil výroky církevních představitelů, kardinál Duka i opat Pojezdný se pak prý rychle ohradili, že by se chtěli postavit na jeho stranu.

Halík ale připouští, že v určitých vrstvách katolíků, "nedotčených solidním světským, ani náboženským vzděláním" vládnou stále primitivní homofobní stereotypy. "Také – jak jsem se už jinde zmínil – mám já i mnoho kněží a psychologů opakovanou zkušenost s tím, že nejhlasitějšími a nejagresivnějšími útočníky na homosexuály bývají v církvi (i kléru) právě ti, kteří sami mají 'máslo na hlavě'. Zažil jsem jeden klášter, který na mne činil dojem spíš luxusního gay clubu než místa modlitby, askeze a studia; tam jsem trochu pochopil středověké i dnešní zuřivé tábority," popsal prelát. "Naštěstí jsou to snad opravdu jen výjimky, znám řadu skvělých a zdravých řeholních komunit," uzavřel Tomáš Halík.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

16:04 Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

„Myslím, že kauza Kroupa překryla kauzu Vrbětice a udělala z ní kameňák. A to ještě fandím všem Kame…