Tomáš Halík oznámil, že už nebudete volit Miloše Zemana. A řadu dalších věcí

11.07.2017 14:24 | Zprávy

Kněz Tomáš Halík se ve svém rozhovoru pro Seznam Zprávy obul do současné hlavy státu Miloše Zemana. Mimo jiné o něm řekl, že je zlý, protože lže. Více řekl Halík i k tomu, jaký má podle něj Zeman vztah k alkoholu.

Tomáš Halík oznámil, že už nebudete volit Miloše Zemana. A řadu dalších věcí
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

Halík, jenž v nedávné době získal cenu Kniha roku, se úvodem zmínil o tématu lásky. Toto téma totiž z teologického pohledu řeší v knize, jež se jmenuje Chci, abys byl. 

„Málokterá dvě slova jsou různými lidmi chápána různě jako láska a Bůh. A tak jsem začal takovou provokativní větou, že Boha možná nezajímá, jestli v něho věříme, že ho víc zajímá, jestli ho milujeme. A někdo mně řekne: Tak musíte nejdřív v něho věřit, abyste ho miloval. Já si myslím, že teprve člověk, který má zkušenost lásky, tak může trošku pochopit smysl toho, co to znamená Bůh. Protože v lásce je něco absolutního. V lásce se nám zjevuje něco nepodmíněného a právě tomuhle fenoménu jsem se tam věnoval,“ zmínil Halík i lásku k nepřátelům.

Následně se pak tedy vyjádřil, jak je těžké milovat například současnou hlavu státu Miloše Zemana.

„Já se za Miloše Zemana modlím, protože se modlím za všechny zlé lidi,“ zmínil Halík velmi ostře. Vadí mu například to, že Zeman lže. „Myslím, že člověk zvláště v takovéhle funkci prostě nesmí lhát,“ řekl.

Zemana pak následně nazval populistou a zkritizoval jej také za jeho vztah k alkoholu. „Vidím, jak u toho člověka odchází jednak to fyzické zdraví a jednak, myslím, i určité charakterové vlastnosti. Myslím si, že on sám musí trošku váhat, jestli do toho půjde nebo nepůjde,“ řekl. Domnívá se totiž, že mýtus neporazitelného Zemana padl. „Je velmi pravděpodobné, nestane-li se něco mimořádného, že když se dostane do druhého kola, tak tam prohraje,“ sdělil. Zeman však podle něj prohrávat neumí.

„Mám dojem, že ty lapsy, které teď dělá, ty strašlivé výroky nejrůznějšího typu, tak že je to takový freudovský překlep. Že to nevědomí už mu říká: Hochu, nechoď do toho. Ovšem to jeho okolí ho strašně do toho tlačí,“ myslí si Halík. 

Domnívá se také, že je tady zhruba polovina lidí, kteří by Zemana nikdy nevolili. „Pak jsou tu lidé, kteří ho volili; a tam je to tvrdé jádro, kolem 10 procent, kteří ho budou volit, i kdyby dělal pod sebe,“ dodal Halík s tím, že tu je však i rostoucí počet lidí, kteří ho volili posledně a kteří říkají, že už se podívají po někom jiném.

Závěrem pak uvedl, že on sám by volil vědce Jiřího Drahoše. 

Původní text ZDE

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Martin Exner byl položen dotaz

Koho myslíte těmi nácky?

Turka? A koho považujete za demokratické strany? Přijde mi, že problém této vlády je, že pokud nejde o vládní stranu nebo o názor, který prosazujete vy, tak je vše ostatní nedemokratické, populistické, dezinformační atd. Zamyslel jste se třeba vy sám nad tím, že něco děláte špatně, když se tak daří ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

15:30 To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

Padl nový teplotní rekord. Tuto frázi mohou televizní diváci slyšet v mnoha obměnách. I ve Velké Bri…