Tomský o USA: Volby jsou jen začátek. Bude občanská válka

08.11.2016 8:14

Politolog Alexandr Tomský v MF Dnes a komentátor Jan Macháček v Lidových novinách se zamysleli nad nadcházejícími americkými volbami. Podle Tomského, ať už volby v USA dopadnou jakkoliv, rozbitou společnost nesjednotí. „Jsou jen předehrou: vítěz nebude moci vládnout a Ameriku čeká zuřivá, naštěstí jen verbální občanská válka,“ myslí si.

Tomský o USA: Volby jsou jen začátek. Bude občanská válka
Foto: archív autora
Popisek: Clintonová, Trump

Tomský se následně zamýšlí nad tím, co se stalo, že se tak nečekaně v prezidentském duelu prosadil, podle jeho slov, vejtaha, demagog, hulvát a nevím co ještě, který už porušil snad veškeré normy slušného chování? „Jaký paradox, že neoblíbenou, studenou a manipulativní ženu, která už jednou primárky prohrála a znamená pokračování Obamovy vlády, by hravě porazil kdokoli z těch, kdo v souboji proti Trumpovi neuspěli. Volba menšího zla je někdy nutná, ale ještě nikdy nevolilo v Americe tolik lidí jen z odporu ke kandidátovi druhé strany. Oba tábory nenávisti jsou téměř vyrovnané,“ podotýká Tomský. 

„Kam se podělo nedávno tak typicky americké, puritánské zaujetí pro kultivovaného, morálně bezúhonného kandidáta na nejvyšší post? Kolik jen energie bylo vždy vynaloženo na prošetření manželské věrnosti a daňových odvodů? Co posedlo třináct milionů voličů republikánů, aby prosadili třikrát ženatého děvkaře, hulváta a narcise? Ale ani straně protivné nevadily pochybnosti o selhání jejich dámy v ministerské funkci, což by kdysi bohatě stačilo na diskvalifikaci,“ zmínil Tomský. Podle jeho slov si liberální média i mnozí konzervativci vysvětlují Trumpův úspěch mobilizací dělnické a nižší střední vrstvy.

Macháček se pro změnu zamýšlí nad tím, zda v Americe může být fašismus. „Sledovat v posledních dnech komentáře a analýzy v amerických médiích je dosti ožehavé. I obvykle střízliví analytici hází vše za hlavu a přichází na řadu naléhavost, apel a patos. Při vědomí toho, že se USA nacházejí na dějinné křižovatce, se leckomu jeví jako povinnost pokusit se ještě přesvědčit nějaké voliče. Nadhled je ten tam, patriot musí jít ‚do boje‘, i když zatím jen slovně,“ konstatuje Macháček.

Následně si všímá komentáře známého politologa Fareeda Zakarii, který v CNN vystoupil s apelativním komentářem, kde nazval Trumpa nebezpečným autoritářem a „rakovinou americké demokracie“.

„Zakaria – vynálezce termínu ‚neliberální demokracie‘ – pak ukázal divákům, kde jsou na mapě Polsko, Maďarsko a Turecko, a zdůraznil, že v těchto zemích byla také donedávna liberální demokracie. USA se podle Zakarii nemohou utěšovat tím, že v nich nemůže vzniknout něco podobného jako v Polsku, či dokonce Turecku jen proto, že jsou nejstarší a nejspolehlivější liberální demokracií na světě,“ zmínil Macháček.

Otázka, zda v USA může s volbou Trumpa skončit konstituční liberalismus, napadla podle komentátora i britský deník The Financial Times a jejich amerického komentátora Edwarda Luce. „Otázkou, zda se může Amerika zvrhnout ve fašistický stát, se ale dnes zabývají i tak renomovaní myslitelé, jako je například Mark Mazower, historik z University of Columbia. Když si to podle něj srovnáme s Mussoliniho Itálií či hitlerovským Německem, například nikdo nevolá po vládě jedné strany,“ dodává Macháček s tím, že Trumpa však již leckdo jako fašistu zařadil.

"Gideon Rachman z FT se ve svém blogu pokusil o jistou summary. Neokonzervativec Andrew Sullivan říká, že Trump už znásilnil všechny základní normy liberální demokracie: chce prý poslat oponenty do vězení, odmítá nezávislost justice, nechce uznat výsledky voleb, je advokátem mučení, věří bizarním teoriím apod. Novinář Robert Kagan zase tvrdí, že základní charakteristikou fašismu je kult silného lídra a ten Trump splňuje. Italský fašismus, nacismus a francoismus představovaly podle Kagana ideologicky nekoherentní guláš. Ale společného měly právě toho silného lídra," uzavírá Macháček. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomáš Klus smutní. Zkoušel vzít Nohavicu na milost, ale už je toho příliš

20:59 Tomáš Klus smutní. Zkoušel vzít Nohavicu na milost, ale už je toho příliš

Zpěvák Tomáš Klus se na svém Facebooku tvrdě pustil do textaře a zpěváka Jaromíra Nohavici. Připomín…