Topolánek jasně: Liberální demokracie se rozpadá. Okamura je teprve na začátku. K Babišovi vám řeknu...

09.10.2016 13:15 | Zprávy

Hlavními hosty nedělních Otázek Václava Moravce byli dva expremiéři – Vladimír Špidla a někdejší člen ODS Mirek Topolánek. Shodli se na tom, že rozpad EU rozhodně není v našem zájmu. Všude jinde se však jejich názory rozcházely. Topolánek konstatoval, že Unie dává peníze hlavně na menšiny, nic víc už nezvládá. Andrej Babiš podle Topolánka v podstatě kraluje a lidem to vyhovuje. Máme čekat nástup Tomia Okamury.

Topolánek jasně: Liberální demokracie se rozpadá. Okamura je teprve na začátku. K Babišovi vám řeknu...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek

Vladimír Špidla v úvodu konstatoval, že úspěšná koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL drtivě zvítězila. Vládu bude držet pohromadě fakt, že koaliční partneři budou chtít dotáhnout své programové priority. Ta opravdová předvolební hádka nastane podle současného poradce premiéra Vladimíra Špidly až v dubnu příštího roku.

Topolánek připomněl, že on jako předseda strany zažil i drtivý úspěch v krajských volbách i drtivou porážku z roku 2008, kdy se zemí prohnala oranžová vlna tsunami. Ačkoli je pravicovým politikem, začal tím, že jasně pochválil předsedu vlády Sobotku. „Sobotka tu levicovou politiku dělá velmi slušně, a to říkám jako bývalý pravicový politik. Já v těchto volbách vidím úspěch lidovců, kteří neztratili nic ze svých pozic. Ostatní ztratili, protože ANO ty své pozice někde získat muselo. Získávalo voliče u komunistů, protože elektorát té roztříštěné pravice vyluxovalo už v minulých volbách,“ shrnul někdejší člen z ODS.

Pokud se rozpadne EU, hrozí válka, varoval Špidla

Drobné pochvaly se od Topolánka dočkal předseda ODS Petr Fiala. Je prý hegemonem na pravici, jenže to v tuto chvíli neznamená nic víc, než že je králem mezi trpaslíky. „Fiala je hegemonem mezi malými, to jako mu přeju, ale bylo by fajn, kdyby se pravice v těch příštích volbách sjednotila a nějak posílila. Jinak u mě moc optimismu nenajdete,“ posteskl si modrý expremiér. Současná vláda totiž decimuje střední stav, decimuje živnostníky a drobné podnikatele ve prospěch velkých firem.

Špidla oponoval, že sociální demokraté na přelomu 19. a 20. století hájili práva zaměstnanců, kteří byli zaměňováni téměř s otroky. A Mirek Topolánek teď volá po tom, aby se ekonomické otázky stáhly z politiky, což není možné. „Já myslím, že dnes žijeme ve zlomové době. A ta změna je stejně tvrdá, jako byl ten přechod z agrární společnosti na průmyslovou,“ upozorňoval Špidla. Podle jeho názoru je právě na ČSSD, aby společnost tímto přechodem provedla, jinak se naše společnost rozpadne, vykresloval Špidla temnou představu budoucnosti. ČSSD musí podle jeho názoru pracovat na tom, aby se to nestalo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čeká Američany další nekonečná válka? Tucker Carlson připomněl revoluci

22:05 Čeká Američany další nekonečná válka? Tucker Carlson připomněl revoluci

Scott Horton, ředitel Libertarian Institute, se setkal s moderátorem Tuckerem Carlsonem, aby rozebra…