Topolánek si podal dalšího ostravského ódéesáka: Podělal se. Velkokníže. A pak jsem ho posadil do Bruselu...

29.04.2019 21:19

Evžen Tošenovský se pohybuje v české politice od počátku 90. let 20. století. Mohl se stát dokonce předsedou ODS, jenže se jím nestal. Místo toho ani po mnoha letech nešetřil kritikou na adresu Mirka Topolánka. A ten mu slovní ránu okamžitě vrátil. Tošenovský se však věnoval i dění v EU a nadcházejícím evropským volbám. Budoucí složení Evropské komise je podle něj mnohem důležitější než složení Evropského parlamentu.

Topolánek si podal dalšího ostravského ódéesáka: Podělal se. Velkokníže. A pak jsem ho posadil do Bruselu...
Foto: David Daniel
Popisek: Europoslanec Evžen Tošenovský v Ostravě
reklama

Europoslanec Evžen Tošenovský (ODS) působí v Evropském parlamentu od roku 2009. V politice se však pohybuje podstatně déle. Do ODS vstoupil v roce 1992. Od roku 1993 byl primátorem Ostravy a v novém tisíciletí se stal hejtmanem Moravskoslezského kraje a také předsedou Asociace krajů. Jednu dobu se o něm uvažovalo dokonce jako o předsedovi ODS. Pamatuje toho tedy hodně.

V rozhovoru pro Info.cz mimo jiné konstatoval, že úpadek ODS, z něhož se strana léta vzpamatovává, začal v době, kdy byl předsedou Mirek Topolánek.

„Zlom nastal v momentě, kdy skončil Václav Klaus. Po něm nastoupil Mirek Topolánek, který čelil velkým očekáváním. První měsíce, možná i nějaký ten rok, byl populární usměvavý sympaťák a myslím, že to zprvu ustál. Byl vstřícný a otevřený. Pak ho to ale semlelo a nechal se pohltit. Myslím, že právě tehdy ODS přestala přemýšlet o své vlastní budoucnosti. Velká a ambiciózní strana má dva základní úkoly: generovat myšlenky a lidi. A to se nám tehdy přestalo dařit. Každému šlo o okamžitý úspěch a své místo na slunci,“ prohlásil Tošenovský.

Někdejší předseda vlády si to však nenechal líbit a hned svému někdejšímu kolegovi odpověděl. „Hm. Evžen Tošenovský se nejdříve podělal, když měl dělat předsedu, pak s ostatními hejtmany-velkoknížaty vytvořil ‚stínovou vládu‘ a vydíral tu legitimní a nakonec jsem ho posadil na teplé místečko v Bruselu. Dnešní ODS?“ zeptal se.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Tošenovský toho však řekl ještě mnohem víc. Posteskl si nad tím, že před lety do politiky vstupovalo podstatně více idealistů, srdcařů. Dnes se prý všechno řídí doporučeními poradců. Veškeré veřejné dění se prý navíc zrychlilo, a to kvůli rozšíření internetu.

Protože si pamatuje už dobu opoziční smlouvy a vládu sociálního demokrata Miloše Zemana, kterého držel u moci občanský demokrat Václav Klaus, umí si představit i možnost, že po příštích volbách bude ODS vládnout společně s hnutím ANO. Ale jestliže k tomu dojde, ODS prý v této vládě musí hrát silnou roli.

Vyjádřil se i k dění v EU. Jelikož je členem Evropského parlamentu již deset let, vidí, jak se EU za tu dobu proměnila. Výrazně se změnilo složení vlády ve Francii, v Rakousku, došlo k hlasování o brexitu, značně se proměnila politická scéna v Itálii a tak podobně. Brzy se změní i Německo. Angela Merkelová je nejmocnější političkou Německa od roku 2015, ale její éra se pomalu chýlí ke konci a zatím jen spekulujeme o tom, jak se promění politika Německa po jejím odchodu.

Zásadní podle něj bude, jak dopadnou květnové volby do Evropského parlamentu a především jak se promění složení Evropské komise, kterou dnes vede Jean-Claude Juncker.   

„Jedna věc je, jak dopadnou volby do Evropského parlamentu. Druhá a určitě zásadnější věc je složení Komise. Komise je složená z lidí, které do ní delegují jednotlivé členské vlády. A je zcela jisté, že skoro polovina těch současných tam prostě nebude. A to proto, že se změnilo složení vlád v jejich zemích. A noví komisaři budou přicházet se zcela jinou filozofií, než jakou vyznávali jejich předchůdci,“ řekl Tošenovský.

Jako europoslanec je prý rád, že Evropský parlament v EU nemá zákonodárnou iniciativu. Obává se totiž, že by politici zneužívali europarlament k vyřizování si účtů ve svých domovských zemích.

To však neznamená, že europoslanec vlastně v RU nic nedokáže. Spolu s kolegy prý dokázal Tošenovský prosadit pomoc Polsku a České republice v čase, kdy se cíleně snižuje využívání černého uhlí jako energetického zdroje. Prý v podstatě vznikl plán, který lze nazvat Marshallovým plánem pro Ostravsko a Karlovarsko a Ústecký kraj, tedy pro ty české regiony, které postupný útlum těžby zasáhne nejvíc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Božena“ Geislerová je troska, padlo překvapivě. Vzbudil se Rejžek. Ale nebude rád

11:22 „Božena“ Geislerová je troska, padlo překvapivě. Vzbudil se Rejžek. Ale nebude rád

V neděli se poprvé publiku ČT představila herečka Aňa Geislerová jako spisovatelka Božena Němcová. J…