Totální zvrat: Až zkrachuje Rusnok, vládu chce sestavit Sobotka z ČSSD

28.06.2013 10:27

Pokud kabinet designovaného premiéra Jiřího Rusnoka nezíská ve sněmovně důvěru a nepodaří se ani rozpuštění dolní komory, o druhý pokus o sestavení vlády by usilovala ČSSD. "Sociální demokracie začíná velmi vážně diskutovat možnost, že by se pokusila sestavit menšinovou vládu, která by mohla dovést zemi k předčasným volbám," řekl v rozhovoru pro iDnes.cz šéf strany Bohuslav Sobotka.

Totální zvrat: Až zkrachuje Rusnok, vládu chce sestavit Sobotka z ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: V hotelu Olšanka zasedal ÚV ČSSD. Šéf ČSSD Sobotka zatím neprozradil složení nové stínové vlády

Podle Sobotky by měl Jiří Rusnok především vyjednávat o zisk podpory ve sněmovně a až poté sestavovat svou vládu. "Je otázka, jestli ta jména jsou důležitější, než možnost podpory takové vládě na půdě Poslanecké sněmovny. Jména vidím spíše jako podružnější v situaci, kdy pan Rusnok nevyjednává o získání podpory ve sněmovně," říká předseda ČSSD.

Chtějí předčasné volby

Šéf největší levicové strany preferuje předčasné volby. "My jsme pevně přesvědčeni svolat mimořádnou schůzi sněmovny a hlasovat o jejím rozpuštění. Je to prioritní návrh ČSSD na řešení politické krize," říká Sobotka s tím, že jmenování Jiřího Rusnoka premiérem by mohlo fungovat jako katalyzátor pro rozhodování pravicových stran o tom, jestli rozpuštění sněmovny podpoří.

Okolnosti zatím naznačují, že Rusnokova vláda důvěru sněmovny nezíská, pak by měl prezident Zeman druhý pokus na jmenování premiéra. Sobotka má o dalším postupu své strany v případě, že se nepodaří ani rozpustit sněmovnu, jasno. "Pokud jde o druhý pokus, sociální demokracie začíná velmi vážně diskutovat možnost, že by přijala odpovědnost za přijetí politické krize a pokusila se sestavit menšinovou vládu, která by mohla dovést zemi k předčasným volbám," říká směle. "Ten cíl zkrátit volební období by sociální demokracie v žádném případě neopustila," dodal Sobotka.

Tato varianta je ale podle šéfa ČSSD pravděpodobná pouze tehdy, pokud se nepodaří Poslaneckou sněmovnu rozpustit. "Pokud pravicové strany nebudou hlasovat pro rozpuštění sněmovny a nedodrží to, co ještě nedávno říkaly, pak je tu logicky úvaha, zda ČSSD nemá sehrát aktivní roli při druhém prezidentském pokusu. Nevylučuji, že bych přijal pověření prezidenta republiky sestavit vládu při druhém pokusu," uzavřel Sobotka pro iDnes.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberál byl Havel, vy ne! Saša Vondra pošimral „kavárnu“. A Piráty nepotěší. Ani Gretu

15:22 Liberál byl Havel, vy ne! Saša Vondra pošimral „kavárnu“. A Piráty nepotěší. Ani Gretu

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se obul do Zelených i do dnešních liberálů. Prý ve skutečnosti žá…