Tři osudy uprchlíků, ze kterých budete naměkko. Jeden z nich prchal před válkou dokonce dvakrát

07.09.2015 13:18 | Zprávy

Mladý Syřan Syamend studoval v Damašku arabistiku, ale byl nucen uprchnout před válkou. Osamocená matka Ban nejdříve utíkala před válkou z rodného Iráku do Sýrie, ovšem válka ji zastihla i tam. Otec rodiny Koruš býval v Íránu úspěšným podnikatelem, jednoho dne se však znelíbil vládě. Všichni tři uprchlíci nakonec našli po strastiplné cestě lepší život ve Velké Británii.

Tři osudy uprchlíků, ze kterých budete naměkko. Jeden z nich prchal před válkou dokonce dvakrát
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Uprchlíci na řeckém ostrově Kos

Syamend žil v syrském Damašku, kde studoval na vysoké škole arabštinu. Občanská válka však jeho život ze dne na den nenávratně rozvrátila. Na začátku léta se Syamendovi podařilo uprchnout do Turecka. „Přebýval jsem v přeplněném uprchlickém táboře. Každý den do něj přicházely stovky dalších lidí. Byl tam nedostatek stanů a někdy v jednom muselo bydlet i více rodin najednou. Každý zoufale toužil se z toho pekla dostat pryč. Mně se to společně s dalšími asi dvaceti lidmi podařilo. Snažili jsme se dostat na nafukovacích člunech do Řecka. Nedaleko pevniny se náš člun převrhl, ale naštěstí nás zachránila pobřežní hlídka. Později jsem však zjistil, že ostatní Syřané, se kterými jsem se potkal, včetně celé jedné rodiny, se všichni utopili,“ vypráví Syamend.

Celý příběh Syamenda v angličtině najdete ZDE

Řecké úřady prý všem zachráněným sdělily, že v zemi zůstat nemohou. Syamend proto požádal jednoho vzdáleného příbuzného, aby mu poslal peníze na cestu do Velké Británie. V srpnu dorazil do Londýna a požádal zde o azyl. Potom už věci nabraly rychlý spád. „Stále mě ale pronásledují děsivé vzpomínky na to, co se stalo s mojí rodnou zemí. Navíc neumím příliš anglicky, takže pro mě bylo obtížné se zde zorientovat. Musel jsem se často stěhovat, než jsem dostal vyrozumění od úřadů, že mé žádosti o azyl bylo vyhověno. Přesto jsem přišel o sociální podporu a byl jsem opět vystěhován. Neměl jsem ani peníze na jídlo. Nakonec mi pomohli v jedné charitě,“ vypráví Syamend, který si z celého srdce přeje znovu setkat se svými rodiči. Ti však bohužel stále žijí v Aleppu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

azyl , Velká Británie , Sýrie , uprchlíci

autor: pro

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …