Trump chce rozbít EU, varují britské levicové noviny. Před eurovolbami se prý z jeho strany máme na co těšit

19.02.2019 15:49

Komentátorka britského levicového deníku The Guardian Natalie Nougayrede má za to, že 45. prezident USA Donald Trump chce zničit Evropskou unii, neboť ji vidí jako nástroj v rukou globalistů, s jehož pomocí hodlají omezovat suverenitu jednotlivých národních států. Do voleb do Evropského parlamentu už neschází ani čtyři měsíce a o to víc bychom se podle komentátorky měli mít před Donaldem Trumpem a jeho lidmi na pozoru.

Trump chce rozbít EU, varují britské levicové noviny. Před eurovolbami se prý z jeho strany máme na co těšit
Foto: Repro Youtube Bílého domu
Popisek: Donald Trump se obouvá do "drzého" novináře
reklama

V létě loňského roku označil prezident USA Donald Trump Evropskou unii za „jednoho z nepřátel Spojených států“. Trumpova administrativa se později snažila výrok zmírnit s tím, že jde spíše o konkurenty.

Natalie Nougayrède má však za to, že Trumpovi ve skutečnosti jde o rozbití Evropské unie, v posledních dvou letech se o to pokusil hned třikrát. V roce 2017 hrál na národní strunu Poláků při cestě do Varšavy. O rok později označil sám Trump EU za nepřítele a nedávno došlo ke třetímu útoku na EU. Měl se ho dopustit ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo tím, že dopřál sluchu maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, jenž se netají tím, že je odpůrcem liberální demokracie, kterou hájí EU. Setkání Pompea s Orbánem mělo být dalším pokusem oslabit jednotu východní a západní poloviny EU. Pompeo podle komentátorky zneužil 30. výročí pádu železné opony k tomu, aby oslabil EU.

A jako by to nestačilo, Trump dlouhodobě podporuje zastánce brexitu, nutí EU, aby dala ruce pryč od dohody s Íránem a již pozastavil platnost smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu uzavřenou ještě mezi Spojenými státy a Sovětským svazem v roce 1986.

Abychom pochopili Trumpovu politiku, musíme podle komentátorky pochopit, kdo mu radí, Jeho poradcem pro národní bezpečnost je John Bolton. Tento pán EU skutečně vnímá jako ekonomického nepřítele a jako nástroj těch, kteří se skrze nadnárodní instituce snaží omezovat jednotlivé národní státy.

Proti Trumpovi stojí v tuto chvíli německá kancléřka Angela Merkelová, která se na bezpečnostní konferenci v Mnichově dočkala ovací ve stoje. Mluvila o výhodách multikulturalismu.

Podle Nougayrède EU stojí na pevných hodnotových základech na rozdíl od např. NATO, a proto může útokům z Washingtonu odolat. Jak k tomu dáma došla? Argumentuje např. tím, že součástí NATO je i Turecko, které má do demokracie daleko, a v minulosti se členem stalo i Řecko s tehdejší autoritářskou vládou. Nic podobného v EU nevidíme. Přesto je podle autorky třeba mít se před podobnými útoky z Washingtonu na pozoru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

16:18 „U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

Nadržuje Česká televize některým politickým stranám? Ovlivňují ji politici? Má vyvážené zpravodajstv…