Trump nastupuje, je čas zatočit s Georgem Sorosem. Maďarsko se s tím nes...

11.01.2017 12:02

Pokud americký miliardář maďarského původu George Soros nezná staré přísloví „doma není nikdo prorokem“, vládnoucí maďarská strana Fidesz Viktora Orbána s ním Sorose velmi rázně seznamuje. Přední člen strany Szilárd Németh navrhuje, aby byly zrušeny všechny neziskové organizace podporované Sorosem.

Trump nastupuje, je čas zatočit s Georgem Sorosem. Maďarsko se s tím nes...
Foto: wealthydebates.com
Popisek: George Soros

Aktivistický miliardář George Soros ve své rodné zemi není příliš oblíben a z pohledu vlády a premiéra Viktora Orbána to platí dvojnásob. Nebylo tomu ale tak vždycky. Jak loni v květnu napsal server Hungarianspectrum.org, Soros měl údajně financovat Viktoru Orbánovi a dalším současným politikům stipendia pro studia na britských univerzitách. Zásadní zlom ve vztazích mezi Orbánem a Sorosem nastal v roce 1998, kdy Orbán poprvé vyhrál volby.

Orbán začal Fidesz ještě více tlačit doprava a jeho konzervativní směr nebyl levičákovi Sorosovi vůbec po chuti. Také proto začal zkraje tisíciletí omezovat podporu neziskovému sektoru. Po nějaké době se však Soros se svými penězi přece jenom vrátil zpět do země a věnoval miliony dolarů na integrační programy maďarských Romů a další prostředky na ekologické projekty. Jestliže v té době byl postoj Orbána k Sorosovi spíše neutrální, vše změnilo druhé Orbánovo vítězství v roce 2010, ale především migrační krize.

Po osmi letech strávených v opozici se před sedmi lety vrátil Orbán i díky trestuhodným selháním předchozích levicových vlád ještě silnější. Země se postupně začala vzpamatovávat z hospodářského úpadku a Orbán začal být na rozdíl od svého někdejšího příznivce Sorose stále kritičtější k Evropské unii. Se začátkem migrační krize potom Orbán přešel do rozhodného protiútoku a po jejich někdejším přátelství nezbylo ani památky.

Anketa

Odvedl velvyslanec USA v Česku Andrew Schapiro dobrou práci pro česko-americké vztahy?

4%
96%
hlasovalo: 12072 lidí

V říjnu Orbán obvinil Sorose z toho, že se snaží podporou masové migraci na evropský kontinent podkopávat pozici národních států. „Jeho jméno je asi nejviditelnější příklad těch, kteří podporují vše, co oslabuje národní státy. Tito aktivisté se nechtěně stávají součástí mezinárodní pašerácké sítě,“ uvedl podle zpravodajské agentury Bloomberg maďarský premiér. Soros na oplátku kritizoval rozhodnutí vlády postavit na hranicích se Srbskem plot a zpřísnit azylové zákony.

Soros ve své tehdejší reakci přímo napsal, že zatímco on prosazuje evropské hodnoty, Orbán tyto hodnoty naopak hatí. Vzájemné půtky vyústily ve včerejší prohlášení Orbánova stranického kolegy Szilárda Németha, které je možné považovat za otevřené vyhlášení války Sorosovi. „Použijeme všechny dostupné nástroje s cílem zbavit se všech nevládních organizací, které jsou financovány Sorosem, který slouží globálnímu kapitálu a využívá politickou korektnost v boji proti národním vládám.“

Németh nijak nezastíral, že vzhledem k nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu přišla nyní ideální chvíle omezit vliv Sorosových neziskovek v Maďarsku na minimum. Ostatně i 45. prezident Spojených států, který se svého úřadu oficiálně ujme 20. ledna, se vyjadřuje vůči Sorosovi více než kriticky. Trump mimo jiné šestaosmdesátiletého podporovatele Clintonové obvinil z toho, že je součástí globální mocenské struktury, která připravuje jednotlivé země o jejich bohatství ve prospěch nadnárodních korporací a politických subjektů.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Provazník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ti s pendreky se už bojí. Žaloudík vystoupil, sál burácel

10:54 Ti s pendreky se už bojí. Žaloudík vystoupil, sál burácel

Dnes probíhá konference o dopadu covidu a s ním spojených následků na jedince i společnost. Konferen…