Tučné sousto: Novinář, kterého nahráli spolu s Babišem, promluvil o Slonkové či Chovancovi

22. 11. 2018 12:30

Novinář a spisovatel Marek Přibil byl hostem Luboše Xavera Veselého v internetové televizi XTV.cz. Přibil, který byl hlavním aktérem kauzy Julius Šuman, se u Xavera Veselého rozpovídal o dalším problému Andreje Babiše, kterým je aktuální rozruch okolo Babišovy rodiny a Farmy Čapí hnízdo.

Tučné sousto: Novinář, kterého nahráli spolu s Babišem, promluvil o Slonkové či Chovancovi
Foto: repro XTV.cz
Popisek: Luboš Xaver Veselý a novinář Marek Přibil v rozhovoru pro XTV.cz
reklama

Novinář Marek Přibil je ústředním aktérem aféry s odposlechy tehdejšího vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Nahrávky, které zveřejňoval twitterový účet Skupina Šuman, připravily tehdejšího redaktora MF Dnes o práci a rozpoutaly aféru, která přispěla k odvolání dnešního premiéra ze Sobotkovy vlády. Uniklé nahrávky zachycují mimo jiné plánované poškozování politické konkurence časováním článků na období kolem voleb. Přibil namítá, že jsou účelově setříhány.

Fotogalerie: - Podpoří ČSSD Babišovu vládu?

Ano i ne. Na tiskové konferenci vedení ČSSD oznámi...
Ano i ne. Na tiskové konferenci vedení ČSSD oznámi...
Jednání ČSSD za zavřenými dveřmi
Jan Hamáček míří na tiskovku
Roman Onderka
Jaroslav Foldyna

Anketa

Kdyby se prokázalo, že Babiš čerpal dotaci na Čapí hnízdo neoprávněně, vadilo by vám to?

14%
86%
hlasovalo: 23686 lidí

„Já nevím, jestli jsem úplně oprávněná osoba se k tomu vyjadřovat. Když už se k tomu dnes, ve vší úctě, vyjadřovala i paní Džamila Stehlíková. Už je toho příliš moc a dívám se na to vlastně skrze tu zkušenost z té své vlastní kauzy, ve které jsem figuroval. Takže mě ty mediální hony příliš dobře nedělají, nepůsobí to na mě dobře. Nepůsobí to na mě, jak bych to řekl, takovým objektivním dojmem,“ řekl velmi pomalu Přibil, na kterém bylo vidět, že každé jedno slovo velmi opatrně volí. „Mám dojem, že se všichni najednou semknuli proti jednomu člověku, byť je to premiér. Zastiňuje to celou řadu dalších, o dost významnějších kauz, než je nějaká dotace na Farmu Čapí hnízdo,“ dodal Přibil.

Luboše Xavera Veselého zajímalo, jak přesně má rozumět větě, že se Marek Přibil na Babišovy problémy dívá prizmatem své vlastní kauzy. „Byl jsem několik měsíců vystaven poměrně velkému zájmu novinářů, kteří nám lezli do domu, kteří nám před barákem de facto stanovali. Vím, co o mně publikovali a také vím, jaká je pravda. A jak se ten virtuální svět, co probíhá v médiích, liší od toho, jak tu skutečnost vnímám já, byť třeba subjektivně,“ vysvětlil Přibil.

Fotogalerie: - Podpoří ČSSD Babišovu vládu?

Ano i ne. Na tiskové konferenci vedení ČSSD oznámi...
Ano i ne. Na tiskové konferenci vedení ČSSD oznámi...
Jednání ČSSD za zavřenými dveřmi
Jan Hamáček míří na tiskovku
Roman Onderka
Jaroslav Foldyna

Kde tedy existují hranice toho, kam až novinář může zajít? „Co se týká toho případu, který jste zmiňoval, ohledně pana Babiše mladšího, tak se domnívám, že to spojení poměrně závažné duševní nemoci, kamery v brýlích, do toho efekty až spektakulární, ve stylu americké gangsterky, té věci nepříliš prospějí. A myslím si, že se to zčásti může obrátit i proti těm samým autorům,“ soudí Přibil.  

Jak Marek Přibil hodnotí etickou stránku natáčení člověka trpícího schizofrenií za pomoci skryté kamery? „Z mého pohledu, a opět říkám, vidím to skrze zkušenost s tou svojí vlastní kauzou, kdy mi je velmi nepříjemné takovéhle vlamování se do nějakého domu a natáčení skrytou kamerou. Z mého pohledu to bylo hodně za čarou už jenom z toho důvodu, že ten muž, syn pana Babiše, je nemocný,“ zněla Přibilova reakce. „Nemůžeme vědět, do jaké míry lze jeho slova brát vážně,“ dodal novinář.

„Něco jiného by bylo, kdyby s tím panem Babišem mladším poseděli a vedli s ním normální rozhovor s tím, že on by svolil k tomu, aby proběhlo vysílání, ale současně by tam mohla být stanoviska i lékařů a všech dalších aktérů. Pokud by s tím ovšem ten pan Babiš mladší souhlasil,“ nastínil Marek Přibil, jak by si představoval korektní formu pořízení materiálu s premiérovým synem. On sám by prý nikdy v životě nic takového, co pořídila Sabina Slonková, nenatočil. Její materiál považuje za bulvární.

Anketa

Hlasovali byste pro pád současné vlády Andreje Babiše?

10%
90%
hlasovalo: 28132 lidí

„Má druhá choť je, bohužel, psychiatrička. Takže jsme se o tom bavili spíše v rovině té medicíny. Opravdu se domnívám, že tady je na místě součinnost s policií, pokud pan Babiš mladší bude chtít,“ řekl Přibil stranou údajného únosu, který měl údajně nařídit otec Babiše mladšího, premiér Andrej Babiš.

„Ve své podstatě já pana Babiše de facto neznám. V životě jsem s ním strávil všehovšudy dohromady třicet, snad čtyřicet minut čistého času. Předtím vůbec ne, ani poté. Takže já si myslím, hrdina, nebo zločinec, v podstatě je to zřejmě dravý manažer, který si jde za svým. V takové pozici lidé mohou jít často i přes mrtvoly, což já v uvozovkách ‚nevím‘, protože jeho podnikatelskou dráhu příliš neznám. A byť se tvrdilo, že zasahuje do médií, tak opravdu jsem se s tím v té Mladé frontě nesetkal. Nevím, jak v Lidových novinách. Mě nikdy nezavolal, co mám psát a co ne,“ zhodnotil Přibil chování svého někdejšího šéfa Andreje Babiše.

Pak zabrousil do kauzy Juliuš Šuman, která se obou mužů přímo dotýká. „Co se týče těch nahrávek, ty byly skutečně účelově sestříhány, protože všude se ještě dneska píše, že jsem mu nabízel buď nějaké své služby, nebo že mám zpracované nějaké kauzy proti sociální demokracii, ale když se podíváte do databáze, nikdy takové články nevyšly, před sjezdem sociální demokracie, ani dva měsíce po sjezdu sociální demokracie. Takže ono je to všechno jakoby maličko jinak,“ nabídl svou verzi Marek Přibil. „Ale samozřejmě chápu, že když je pan Babiš trnem v patě většině českých novinářů, tak se holt objevila tato kauza, tak mě to smetlo. Řekl bych, že jsem, na rozdíl od něj, jediný, kdo to odnesl,“ dodává poněkud smutně Přibil.

Xaver Veselý poté zmínil, že Marek Přibil nyní provozuje vlastní publicistický projekt. „Podívejte se, učinilo to ze mě opravdu nezaměstnatelného člověka, kdy mě nepřijali ani na prestižní místo laboratorní myši v akademii věd, kvůli mé pověsti. Tak jsem přemýšlel, co budu dělat, měl jsem takové nějaké rádoby, jak to říct, umělecké kšefty, nebo něco takového, dopsal jsem další knihu, a protože jsem si chtěl udělat nějakou prezentaci, tak jsem na ten web, na tu statickou prezentaci, aby tam někdo chodil, začal dávat zprávičky a najednou jsem zjistil, že tam za týden bylo dvacet tisíc lidí a minulý týden už tam bylo sto tisíc lidí, což jsem velice překvapen,“ pochvaloval si Přibil.

Fotogalerie: - Protesty proti Zemanovi a KSČM

Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Tomasz Peszynski na protestu proti Miloši Zemanovi...

Tuší Marek Přibil, kdo nahrál jeho důvěrné rozhovory s Andrejem Babišem, které spustily kauzu, známou jako „Julius Šuman“? „Mám nějaké své tipy, ale opravdu netuším, spíš si myslím, že v tom figurovala, ale opravdu pro to nemám žádný důkaz, ta zpravodajská služba pod ministerstvem vnitra, ale nemůžu říct zpravodajská služba, protože to mohli být třeba zaměstnanci, kteří už tam nepůsobili, takže nechci nikoho konkrétně obviňovat,“ zůstal Přibil raději v neurčité rovině spekulací.

Luboš Xaver Veselý nakonec dokázal Marka Přibila dotlačit k přiznání, že za původce úniku nahrávek v rámci kauzy Julius Šuman považuje novinář někoho z okruhu lidí Milana Chovance. „Co by z toho Chovanec měl?“ zajímalo Veselého. „Pan Babiš byl pro něj úhlavním nepřítelem a snižoval preference sociální demokracie, ale myslím si, že pokud by za tím byl, tak se jim to trochu vymstilo, poněvadž místo toho, aby to panu Babišovi uškodilo, tak bych řekl, že mu to spíše zvedlo preference,“ usoudil Přibil.

Celý pořad ZDE:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Marek Korejs
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Frajeři. Za 10 minut 20 mega. Krejčíř pláče, že tu není.“ Respirátory? Prý podvod, že privatizace bledne závistí

9:32 „Frajeři. Za 10 minut 20 mega. Krejčíř pláče, že tu není.“ Respirátory? Prý podvod, že privatizace bledne závistí

V dalším díle Jámy pekel se herní vývojář Daniel Vávra zaměřil na nyní nařízené ochranné pomůcky. Je…