Ty vole, to je komunismus. Tady ještě potkáme Hitlera, smál se zhýčkaný mládežník. Pak dostal za úkol makat rukama a už to taková sranda nebyla

24.05.2018 19:10

Česká televize pro velký úspěch odstartovala druhou řadu reality show Zlatá mládež. V ní se pětice mladých a bohatých Čechů ve věku kolem dvaceti let setkává se situacemi, které ve svém pohodlném a finančně zajištěném životě nemají šanci zažít. Moč, špína, díra. Tak pojmenovávali své pocity z Indie. Jak mladí nakonec obstáli? A co vypovídají o budoucnosti naší společnosti?

Ty vole, to je komunismus. Tady ještě potkáme Hitlera, smál se zhýčkaný mládežník. Pak dostal za úkol makat rukama a už to taková sranda nebyla
Foto: Archiv
Popisek: Boty, ilustrační foto

Nejprve se seznamme s pěticí mladých aktérů. Petr je příležitostný model a moderátor, který se poctivě věnuje své budoucí politické kariéře, je členem mládežnické organizace ANO. Vystudoval soukromou vysokou školu a do společnosti chodí se svým bodyguardem. Šarlota je začínající zpěvačka a raperka. Její tělo je pokryté tetováními. Renato, který se účastnil i první řady reality show, se věnuje práci v mediální sféře. Ve volném čase rád tvoří popovou hudbu. Klára pracuje jako servírka ve stripclubu a hledá úspěch v Praze. Posledním účastníkem je Mike, celým jménem Mike Ye Pán, který se živí tvorbou kontroverzních videí na serveru Youtube. Mike ve videích velmi nevybíravým způsobem častuje příslušníky pražské městské policie a natáčí se při porušování dopravních předpisů. Prý si tvorbou videí vydělá i 400 tisíc korun měsíčně.

Foto: Web České televize

Zatímco v prvním díle měli mladí lidé vydržet noc s bezdomovci, což zvládly pouze slečny (chlapci se s bezdomovcem, který je hostil, dohodli a spali u sebe doma), tentokrát je čekal úkol, ze kterého se vylhat nedalo. Štáb České televize s partou mladých a bohatých vyrazil letecky do Indie. Díl se věnoval sociálním rozdílům a produkce se rozhodla, že zlaté mládeži ukáže, v jakých podmínkách se vyrábí oblečení a boty, které si pak lze za mnohem vyšší ceny pořídit v Česku.

Na začátku druhého dílu se celá pětice shoduje, že neřeší, kde je jejich oblečení vyráběno, zajímá je spíše vzhled zboží, jeho cena a kvalita. To, zda mají pracovníci v rozvojových zemích důstojné pracovní podmínky, české zákazníky příliš nezajímá. Následuje prostřih na mladého Petra, který si kupuje výborně padnoucí oblečení ve značkovém butiku. Ostatní poté ve svých šatnících nachází věci vyrobené v Číně, v Indii, v Kambodži, nebo v Bangladéši. Sem a tam najdou věc vyrobenou v USA, nebo v Evropě. Renato má radost, když zjistí, že jeho sportovní oblečení je z Česka. I Šarlota několik českých kusů oblečení našla.

Produkce poté mladou pětici odvezla do Zlína, aby se podívala na někdejší domácí i světovou výspu obuvnictví. Před rokem 1989 jsme produkovali 72 milionů párů bot ročně, dnes jsou to pouhé 4 miliony. V někdejším areálu Svit se už boty nevyrábí, pouze se zde upravují. Hned po příjezdu do Zlína se předvádí Mike: „Ty vole, co to je za díru? Hotel Moskva? Tak to je těžkej komunismus. Tady ještě možná potkáme Hitlera,“ valí se z něj. Pochválí, že je ve Zlíně lepší vzduch, než v Praze. Šarlotě obuvnický areál připadá, jako kdyby vypadl z filmu o příšerách zombie.

Printscreen: Vysílání ČT

Zatímco dívky si v areálu Svitu zkusí opravu bot, chlapci se pustí do jejich výroby v jedné z posledních místních obuvnických firem, které přežily. Malý podnik na boty „prestiže“ dává práci pouze desítkám zaměstnanců. „Je to škoda, dříve tady pracovaly tisíce lidí. Čína nás převálcuje,“ stěžuje si do kamery jedna z pracovnic podniku. Pak se již mladí vydali na cestu do Indie, kam se před nimi vydal i český obuvnický průmysl. České podniky tam výrobu přesunuly kvůli levnější práci. Naši zlatou pětici v Indii nečeká žádný luxus, ale úplně spartánské podmínky.